şükela:  tümü | bugün soru sor
 • poligami'nin türkçesi olarak bilinir.

  takintili histerik kadinlarin yalniz kalma korkusundan veya bir suru erkegin ancak kendisini doyurabilecegini dushunen kadinlarin ortaya attigi salak olay.

  ama bi erkek yaparsa adi chapkinlik olur o ayri (bkz: erkek adam yapar)

  yıllar sonra gelen edit: tükürürüm böyle sanatın içine. ahah. ulan zamanında neler yazmışız sözlüğe be yaw...
 • erkekler icin,
  bi cok farkli seftali tatma olanagi
  kadinlar icin
  asla makbul olmayan olay
 • (bkz: poligami)
 • özel mülkiyet kavramının henüz ortaya çıkmadığı dönemlerde; cinsel yaşamın sahiplenme duygusuyla çevrelenmediği, sadece üreme ve haz alma eylemi olduğu, dolayısıyla işin içine aşkın da karışmadığı-ki aşk diye bi şey yoktu o zamanlar-ilkel komünal topluma özgü özgür ilişki biçimi..feodal toplumun ortaya çıkmasıyla birlikte yerini tekeşli döneme bırakmıştır..
  insanın doğasına aykırı olmayan çok eşliliği sapıklık ya da sapkınlık olarak görenler, sözde tekeşliliğin yaşandığı günümüz ilişkilerinde eş aldatma, boynuzlama gibi eylemlerin insan doğasına aykırı dayatılmış ilişkiler bütününün bir sonucu olduğunu görememektedir kanımca..
  insanlığın -naçizane ütopyam doğrultusunda- günün birinde çok eşli yaşama geri dönüş yapacağı ve terketme-terkedilme kaynaklı her türlü aşk acısının ve her türlü aldatmacanın ortadan kalkacağı inancını taşımaktayım..
 • cok eslilik herkesin sandigi gibi erkeklerin bir cok kadinla evlenmesi olayi degildir her zaman. ornegin nepal'de yasayan bir halk icinde tek kadin birden fazla erkekle evlenmektedir. tabi erkekler kardes ya da yakin akraba olmak sartindadirlar. bu yaziyi okuyan bazi bayanlar vay! supermis nepal! diyebilir tabii, ama ne yaziktir ki sartlar geregi poligami uygulanmaktadir zira genetik olarak disi dogum orani cok dusuktur bu halkta. yalniz soyle dusunelim; ya bu halka peygamber gelseydi (ki kendilerine gore peygamber degil tanrilar geliyor her gecen gun) ve ticari ve silah gucune sahip olsalardi, bu insanlar bir gun anadolu halkini esir alsaydi, kandirsaydi uc bes kadinla evlenmek gibi bir durum yerine tek kadinla uc bes erkegin beraber olmasi cok normal olacakti, kimse de orospu demeyecekti... demek ki neymis, ortam ve kultur denilen sey ahlak dedigimiz kanunlarin ortasina cikmasina sebep oluyormus...
 • maslow ayirmaktadir insanlarin ozelliklerini, insani ozellikler ve ilahi ozellikler olarak. cok esliliğin uzun cabalar sonucunda insani bir ozellik olduguna karar verdim, bagliliğin ise ilahi. bu benim vicdanimi rahatlatti biraz ama ben zaten tek esliyim, bir cok eslinin vicdanini rahatlatabilir mi bu gorus bilemem.
 • esther vilar'a göre, çokeşli erkekler, yalnızca kendilerini aldatırlar. ayrıca erkeklerin çokeşli olmasının asıl nedeni, kadınların girdiği abuk durumlardır. şöyle ki;

  ''...ne zaman kadınlar, bir erkeği artık istismar etmeyecek kadar uygarlaşacaklar? sevgililerini 'güçleri olduğu için' gibi basit bir nedenle, besleyici babaya dönüştürmeyi ne zaman kesecekler? dolayısıyla kadınlar, aşkta sürdürdükleri barbarlığı ne zaman bırakacaklar?

  kadınlar bunu yapmadıkları sürece, erkeğe çokeşlilikten başka yol kalmayacaktır. bu yüzden erkeklerin bu konuda hiç vicdan azabı duymaması gerekir. kadın, çocuğa öykündükçe, hiçbir neden olmaksızın korunmasına izin verdikçe, erkeğin çok sayıda kadına sahip olma hakkı olacaktır. yaşamı boyunca karşılaştığı, sözde küçük kızlar arasında, kadın'ı bulana kadar aramaya hakkı vardır. sonuçta ne de olsa çokeşliliğin kurbanının, yine erkeğin kendisi olduğunu söylemiştik. onu kendi bindiği dalı kesmeye karar vermekte özgür bırakalım.''

  katılmamak elde değil.
 • zannımca hayvanlar aleminden feyz alınarak (ki netekim soyumuz bir şekilde o aleme dayanmakta) fakat aslında insan evladının doğasından menşe-i'li
  soyun devamlılığı ve kalitesi problemini tek bir denklemde açıklamaya çalışan kavramdır. şöyle ki; eril cinsiyet anatomik yapısı (taşıdığı ve ürettiği sprem) gereği soyunun devamlılığı için mümkün olan en çok sayıda dişili dölleme arzusu içinde yanıp tutuşurken, dişil cinsiyet yine anatomik yapısı (taşıdığı ve ürettiği yumurta) gereği soyunun kalitesi için mümkün olan en kaliteli erile kendisini döllendirme arzusu taşır. bu durum bilinç kavramının henüz oturmamış olduğu ilkel topluluklarda doğal bir kavram iken günümüz bilinç toplumunda oldukça ütopik olduğuna inanılmaktadır. velhasıl içgüdülerimizin derinliklerinde hala varolduğuna inandığım bir olaydır.
 • yabancilarin bir turkle karsilastiginda, fiks, "sizde poligami var degil mi" benzeri soru sormasina sebebiyet veren olgu.