şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • yeni bir garabeti ucube.
    siyasete bulaştığı için eleştirilen (ki barolara bizzat kanun tarafından hukuku koruma ödevi verildiği için siyasete karışma durumu yoktur.) baroların böl ve yönet siyasetine kurban gitmesi.

asıl bu şekilde siyasileşeceği ise bir gerçektir. bölünün barolar hangi kriter etrafında birleşecektir? tabii ki siyasi görüşlere göre.

bunun dışında anayasanın 135. maddesinde barolara verilen görev ve yetkilerin de anlamsızlaşacağı kesindir.
    örnek olarak bu maddede baroların görevi “müşterek” amaçları gerçekleştirmektir. binbir parçaya bölünmüş barolar hangi müşterek amacı gerçekleştirebilecektir?
  • üyesi 5000’i geçen -sadece izmir, istanbul, ankara- baroların olduğu illerde ilave barolar kurulunca ortaya çıkan baro sistemidir.
    78 il bu statü kapsamında değildir.
  • ölüyü ve diriyi iyileştirdikleri için gözü barolara diktiler
  • izmir, istanbul ve ankara barolarının başkanları akp'li olsaydı, vatan hainliği ile nitelenecek olan sistem.
  • şurada olacaklar gayet güzel bir biçimde tasvir edilmiş: (bkz: özkardeşler barosu)
  • cumhurbaşkanının açıklamasıyla türkiye'de uygulanacağı neredeyse kesinleşmiş olan sistem.

hukukçu olmadan baktığın zaman ortada bir sorun var doğrudur. fakat çözüm çoklu baro değildir kanımca. bekleyip göreceğiz.
  • avukatlari taraf olmaya zorlamaktir.

hangi baroya uye olduguna gore muamele göreceksin demektir bu.

avukatlar parayi sevdigi icin, geneli, iktidara yakin baroya uye olacaktir. durduk yere iş gelmemezlik olmasin, devletle papaz olmayalim diye. ki gercekten de büyük sirketler, bu baro harici üye avukatlara is vermeyecektir.

kemalistler ve kürtler ise yine dik durup, kendi barolarini kuracaklardir. solcular da kurtlerin barosunu solcu baro olarak tanimlanmasini isteyecektir.

evet, koku cok pis.
  • (bkz: sarı baro)
    (bkz: paralel baro)
  • baro vasfı gereği üyeleri buna çözüm bulamıyorsa zaten vasıfsızmış sonucu çıkmaz mı? bilmiyorum benim görüşüm bu sadece. kendini yasal olarak koruyamayan avukatların oluşturduğu topluluk, her açıdan bakıldığında sakat durum, uygulamak isteyen için , korumak isteyen için.

bilemiyorum altan bilemiyorum...
  • devlet içinde devlet kurmaktan farksız bir eylemdir.