şükela:  tümü | bugün
  • çoklu baro teklifi nedeniyle halkımızın %48'inin aklına gelen sistemmiş. twitter ve facebook gibi mecralarda çokça tartışılmaktaymış. düşünceler kısaca şöyleymiş;

- tbmm işlevsiz. muhalif vekillerin, yani halkın temsilcilerinin %48'nin hiçbir yasa teklifi kabul edilmiyor. soru önergeleri cevaplanmıyor.

- bu sistemde halkın %48'i bakanlar kurulunda temsil edilmiyor. başkan olan kişi, akrabalarını bakan yapabiliyor.

- başkan olan kişi istediği gibi kararnamelerle ülke yönetiyor. bakanlar kurulunu kendisi atıyor. canı istiyor, istediği şeye vergi koyuyor.
    canı istiyor, istediği kişiye yaptırım uyguluyor.
    istediği kişileri kamu kuruluşlarında yönetim kuruluna getiriyor.
    istediği kişileri hakimler ve savcılar kuruluna atıyor.

* dolayısıyla ülkemizin %48'i hiçbir şekilde temsil edilmiyormuş. bu yüzden çoklu baro sisteminde olduğu gibi, her 2 milyon seçmen kendi başkanını seçmeliymiş. yok artık daha neler...

ak parti'nin çoklu baro sistemindeki savunuyu okuyunca, neredeyse bu fikirlere hak verecek oldum ama hemen vazgeçtim. bence en çok oyu alan başkan olsun. hatta sn recep tayyip erdoğan daimi başkan ilan edilsin. seçimler ekonomiye büyük külfet.
  • meclis nedir? neden gereklidir?
  • çoklu baro ne kadar mantıklıysa o kadar mantıklı olan sistem.
  • herkesi oy verdiği kişi yönetse bu siyasal islamcılar avrupada yaptıklarını yapar ve liberal partilere oy verir çünkü hiç biri islamofaşizm de yaşayamaz.