*

• insanin dusunme kabiliyetinin icine eder ve
    essay sinava girince kagida ilk bes dakka bos bos bakmanizin sebeplerinden biridir
  • sorularin zor olmasi durumunda ahh azdan secmeli olsaydi da sunlar 100 alsaydim dedirten turden sinav.
  • akademik bilgi olcmek icin oldukca sakat bir yontem olsa da, halen turkiye'deki universitelerin cogunda ogretim gorevlisi basina dusen ogrenci sayisinin fazlaligi nedeniyle tercih edilen sinav sistemi bicimi.
  • çok olasılıklı cevaplı sorulara verilen isim. bu seçeneklerden birini seçmek lazım ki çoktan seçmeli olsun.çoktan biri, hiç yoktan biri seçilmeli.
  • attigim zaman hic tutturamadigim icin sinav sonrasi kafayi yedigim, bol bol kafa karistirarak bildigine acaba dedirten sistem.
  • günlük hayatta daha cok test olarak adlandirilan bir sinav yöntemi.
  • "her tercih bir vazgecistir" demis blaise pascal. uzaktan kumandanin uzerine her dokunus, internet ekraninda beliren kutucuga atilan her 'tick', nikah defterine atilan o kritik imza, osys formuna yazilan her kod, namluya mermi surulu mu diye anlamak icin tetige ahmakca bir dokunus kimbilir neler nelerden uzak kalacagini gizlemez mi icinde?

aci olan, ustura keskinligindeki bu cizgilerle ayrilan dunyalardir. ucurumlar acar tercihler. oysa guvenli ferah vadilerde dolanmayi beklemisizdir. biraz da kararsiz kalabilmek. "ne o ne bu, her ikisi de" diyebilmek ne de cekici gelir. ama ahh.

coktan secmeli sinavin, usulune uygun sorularla, kazanilmis belirli tur yeterlikleri en iyi olcen teknik oldugu deneylerle gosterildi denir. surucu sinavlari icin ornegin, ya da programcilik ve yabanci dil becerileri icin bicilmis kaftandir. bazi cins sinavlar 'yoklama'dir, ne var ne yok diye bakarlar. ama bazi sinavlar vardir ki, sinirlarinin nerelere vardigina bakmak icindir, klavyede dakikada kac dogru tus basabildigin, bir cakildan kac turlu yararlanabilecegin (mac gyver), metinleri nasil ozetledigin gibi. bunlarda coktan secmeli olmaz be kuzum.
  • öğrenciler arasında test olarak bilinir, cevaplar özel cevap kağıtlarına* kurşun kalemle işaretlenir.
  • benim icin coktan secmeli her durum boktan secmelidir.
hesabın var mı? giriş yap