şükela:  tümü | bugün
 • çökü$ün tanımı varolan bir düzlemin kendisine nüfuz eden enerji biçimlerinin,düzlemin orta noktasında yarattığı maksimal etki sonucunda düzlemlerin birliği ve dirliği elden bırakması sonucu ile bir daha eski hale gelemeyecek bir $ekil alması neticesinde kırıklık olgusunu yaratması ve en nihayetinde düzlemin yokolmasıdır.

  çökusun tanımı varolan bir beynin kendisine nüfuz eden beyin dalgalarının,talamusta ve cortexte yarattığı maksimal etki sonucunda kıvrımların birliği ve dirliği elden bırakması sonucu ile bir daha eski hale gelemeyecek bir $ekil alması neticesinde depresyon ve delilik olgusunu yaratması ve en nihayetinde beynin yokolmasıdır.

  çoküsün tanımı varolan bir uçaksavarın kendisine taarruz eden güdümlü füzelerin,radar sisteminde ve savunma sisteminde yarattığı maksimal etki sonucunda defansif öğelerin birliği ve dirliği elden bırakması sonucu ile bir daha eski hale gelemeyecek bir $ekil alması neticesinde reinforcement olgusunu yaratması ve en nihayetinde saldırıya uğrayan üssün yokolmaktan kurtulabilmesi durumudur.

  anüs ise böyle 3 paragrafın herkes tarafından içerisinden sıçılabileceği,sıradanlığıyla ünlü bir karde$imizdir.
 • orjinal adi collapse olan jared diamond un yeni kitabının adı. diamond yine kültürlerin biokültürel cografyasini kurcaliyor, yazgilari, esitsizlikleri resmediyor.
 • jared diamond'un 2006 senesinde çıkan kitabı. tüfek, mikrop ve çelik kitabını bir anlamda tamamlar nitelikte. kitabın arkasındaki referans ve ek okuma kısımları insanı gene saatler sürecek araştırmalara götürüyor. tüfek , mikrop ve çelik okunduysa bu da okunmalı derim. kitap gene tuğla kitaplar kategorisinde ancak çöküşün farklı sebeplerini tarihteki farklı örnek ve olaylarla aktardığı için, kitabın belli bir düzende okuması gerekmiyor. bu arada yayınevi tübitak değil, çeviri berbat ( amerika yerlilerinden bahsederken, "indians" kelimesini hintli olarak çevrilmiş). baskı kalitesinin de çeviriden aşağı kalır yanı yok.bu tübitak yayınlarına birşeyler oluyor, richard dawkins'in son kitabı da tübitak yayınlarından değildi.
 • yalçın küçük'ün bu ay çıkan yeni kitabının adı. gizli tarih serisinin ikincisi aynı zamanda.
 • (bkz: dekadans)
 • görülebilen varlık ortamında hiçbir istisnası olmamak üzere her nesnenin son durağı.. ortaya çıkma şansı bulan, bu şansı kullanıp şansı da yaver giderse gelişip yükselen ve doruğa ulaşan her "şey" nihayetinde sıfır noktasına dönüyor..

  varlık üzerindeki, sırf varoluştan kaynaklanan kibir göz önünde tutulursa tuhaf bir şey bu.. bile bile lades.. ama belki biraz zaman kazanmak mümkün olabilir:

  http://sahipsizdefter.blogspot.com.tr/…uzerine.html
 • çevre sorunlarının uygarlıkların çöküşlerinde doğrudan etkilerinin incelendiği bir kitap.

  özellikle, vikinglerin, tarım ve büyükbaş hayvancılık alışkanlıklarını iskandinavya'dan çıkarak yerleştikleri grönland'da deneyip başarısız olmaları örneği ve avustralyalıların ingiliz kültüründe güçlü ve yoğun olarak var olan tarım ve koyunculuğu, yeni coğrafyaları olan avustralya'da deneyerek nasıl abesle iştigal ettikleri vs. gibi bilgilendirici ve güzel örnekler vardı.

  bu örneklerle altı çizilen, aslında toplumların sadece yaşadıkları çevreye göre değil, kültürlerine göre ekonomik faliyetlerle uğraştıklarıdır. yani vikingler, olmayacak bir coğrafyada tarım için ağaç kesmişler, akabinde zaten ağacın çok zor yetiştiği grönland'da hepten ağaçsız kalmışlardır.

  vikingler ve eskimoların karşılaşmaları ve mücadelelerinin anlatıldığı kısım da bilgilendirici ve güzeldir. vikingler başta kesip biçmişlerdir. hatta eskimolardan bazılarını yavaş yavaş keserek, kanlarının çabucak donduğu falan gibi enteresan tespitler yapmışlar, eskimoları 'sefiller' diye adlandırıp aşağılamışlardır. netekim buzul denizinde kolayca yol alıp sıyrılan fok derisi kayıkları ve avcılıkla geçinen, coğrafyaya uyumlu eskimolar; buzul kurallarına ters işler yapan, koyun ve inek otlatarak otu tüketip, tarım için ağaç kesen 'üstün' vikinglerin kökünü grönland'dan kazımışlardır. (ineğin bir soyluluk göstergesi olması da viking kültürünün, vikingler için grönland'da ölümcül hale gelmesinin sebebidir)

  son kısımlarda ruanda iç savaşı (iki etnik grup arasında) ve buna benzer dominik - haiti ayrımları hakkındaki bilgilendirici incelemeler de güzeldi. batı'nın bu çatışmaları nasıl finanse ettiği de anlatılmış (zira jared diamond batı'ya pek toz kondurmak isteyen bir adam değil).

  dünya'daki ithalat ihracatın nereden nereye, hangi ülkeler arasında, hangi maddeleri ağırlıklı hangi ülkenin üretip sattığı vs. içerikli bilgiler de doyurucu.

  bir başka ilgi çekici kısmı da paskalya adası uygarlığının yok oluşunun anlatıldığı kısımdı. klan şeflerinin heykel yaparak güçlerini gösterme ritüelleri ve klanlar arası kim daha büyük ve ihtişamlı heykel yapacak rekabeti yüzünden adadaki ağaç popülasyonunun tüketilmesi ve akabinde ada insanlarının neslinin tükenmesi çok absürd ve enteresan.

  ancak şöyle sıkıntılar var bana göre:

  - çin'in anlatıldığı kısımlarda kesinlikle bir komünizm tükakası var. çin'in çevresel sorunları abartılmış ve 'böyle giderse on yıla yok olurlar' şeklinde bir algı yaratılmaya çalışılmış, çin, kendi çevresel sorunlarını zerre iplemeyen bir ülke gibi lanse edilmiş.

  - okuması cidden sıkıcı bir kitap. yani baya bir zorlamak gerekiyor. akıcı değil. bunun çeviriden ötürü mü, orijinal metinden ötürü mü, yoksa konudan, içerikten ötürü mü olduğu tartışılır.

  yine de; tarih, sosyoloji ve ekonomiyle ilgilenenler için mühim bir kitap. varsayımlardan ziyade belgelerle konuşan bir eser ve ithalat-ihracatın, ekonomik faliyetin ve kültürün bunda etkisinin uygarlıkları nasıl hayatı şekilde etkilediğini gözler önüne seriyor.

  önemli edit: unutmuşum, benim kafama kitaptan asıl takılan: batı'nın olaylara -ne olursa olsun- hep çıkar amaçlı baktığı. yani jared diamond, çevreye dikkat etmeliyiz derken bile hep -yoksa zarar ederiz, yoksa ülkeler zarar eder- demeden edemiyor. yani içten gelen bir iyi niyet, ya da ne bileyim insani erdemlerden ötürü değil, yalnızca insan neslinin devamlılığı için çevre duyarlılığının öğütlenmesi beni çok rahatsız eden bir unsur kitapla alakalı.

hesabın var mı? giriş yap