şükela:  tümü | bugün
 • birleşmiş milletler'in irak'a kuveyt'ten çekilmek için tanıdığı sürenin dolması üzerine, abd'nin, 1991'in 17 ocak'ını 18 ocak'a bağlayan gece başlattığı operasyonun ismi. irak ve kuveyt'teki askeri ve stratejik hedeflerin bombalanmasını cnn televizyonu ilk andan itibaren canlı yayımladı.
 • amerikanin cekilen irak kuvvetlerine kar$i yaptigi me$hur highway of hell saldirisini kapsami$ harekat. ele gecirebildigi bisiklet, motorsiklet, otobus , yaya artik ne bulmu$sa onunla kacmaya cali$an , i$kence ve diger sebeplerden oturu teslim olmu$ degil, cezalandirilmasina karar verilmi$ irak askerleri olduklarina, general schwarzkopf tarafindan karar verilen insanlarin f16lardan ve a10 lardan atilan bombalarla katliamina sahne olmu$tur. gorgu taniklarinin ifadelerine gore insanlar uzuvlari kopmu$ $ekilde saga sola kacmaya cali$mi$lar ama bu parca tesirli bombalar sayesinde bir i$e yaramami$tir. $u an ismini hatirlamadigim bir asker bbc de $oyle aktarmi$tir olayi:
  -biz bir mercedesin icerisindeydik, ve tek duydugumuz bombalar ve cigliklardi, mecburen daha fazla insani alamayacagimiz icin kilitlemi$tik kapilarimizi ve camlarimizi, insanlar kopuk kol ve bacaklari ile camlara surunuyor, yerlere du$up olurken kandan olu$an izler birakiyorlardi.
  bu harekatin gerekli olup olmadigi , kacan askerlerin , sava$mayan insanlarin katledilmesinin dogru olup olmadigina ise general schwarzkopf , hey dostum neden olmasin ha anlaminda , absolutely!, demi$tir.
 • 1991'deki körfez savaşı sırasında, amerika'nın operasyona uygun gördüğü isim. operasyonda amerika, zorda kalınca, bilinen askeri gücünün 10 kat fazlasına erişmiş, aslen neleri gizlediğini de gözler önüne sermiştir.
 • çölden esen rüzgar'a "sam" veya "sam yeli" dendiğini biliyorduk, çöl fırtınasına da aynı isimler verilebilir pekâla.
 • pınar aylin sanırım 2000 yılının ortalarında çıkardığı albüm, ondan sonra kayboldu kızcağız. zaten pek faydalı bir insan da değildi, pek çok popçu gibi, bitmeye yakın "bir de etnik deneyeyim" dedi ve bitti.
 • george bush 1989'da başa geldiğinde amerika vietnam savaşı dolayısıyla bayağı buhrana girmiş, amerika'nın gücü sorgulanır olmuştu. bush ve üst düzey yetkililer, saddam hüseyin'in ve dolayısıyla ırak'ın kuveyt'i işgal edip körfezi ele geçirmesindan sonra, ırak'ın kolay durdurulamayacağını ve çok stratejik bir noktada bulunan körfezdeki etkisini kaybettiğinde büyük zararlara uğrayacağını hemen gördü.

  amerika dünyayı kurtarıyormuşçasına bir propaganda yaparak, japonya, fransa, ingiltere gibi müttefikler edinip, "çöl fırtınası" operasyonuyla, ırak'ı geri çekilmeye zorladı ve kuveyt'i kurtardı, dahası kendine "minnettar" etti. bu sayede, hem körfezde, kendine her zaman borçlu olan bir millet edinmiş; hem vietnam'da yaşadığı bozgunun üstünü örtmüş; hem de, gücü ve liderliği sorgulanan abd'nin, iktidarını ve kuvvetini yeniden ispat etmişti.

  biz de o sıralarda; binlerce insan ölürken, arka planda ne menem pazarlıklar ve olaylar yaşanırken, siyasetçiler, gazeteciler birbirlerine para yedirip, ziyafet çekerlerken, televizyon kanallarında "anaaa bombalar böyle mi ışık çıkarıyormuş", "ehehe bak bak, gördün mü gece çatışma olunca ne biçim oluyor, havai fişek gibi yaaa" dediğimiz bol ışıltılı görüntüleri izliyorduk.
 • 1991 yılındaki körfez savaşında amerika'nın operasyona uygun bulduğu isim olmasının yanı sıra kuveyt üslerinde bulunan bir çok askerin de gelen fırtına ile kimyasal zehirlenmeye maruz kaldıklarının iddia edildiği fırtınadır.
  o bölgede olanı, iskandinavya üzerinden kuzey batı - güney doğu yönünde olan ortadoğu'ya hakim bu hava akımı yüzünden havanın sertleştiğinde arap yarımadası ve mezopotamya'da görülen fırtınalardır.

  bir de şimdi bastıkça bozulan kum tepelerinin üstünde yürüyen bedevilerin ucuz dualarla oluşturdukları iddia edilen bir fırtına var ki üzerinde durdukları kumların arasında bu fırtınada "quicksand"leri farkedemeyecek kadar şaşkınlaşmalarına sebebiyet vermiştir. (bkz: bahtsız bedeviyi çölde kutup ayısı siker)

hesabın var mı? giriş yap