şükela:  tümü | bugün
  • bunları çöllerden toplayıp satan bi bedevinin dediine göre, deve çişinin kumların 10-15 metre derinliğinde bikaç sene kalması sonucu oluşuyolarmış. gerçekten ilginç ve hoş bir görünüme sahipler.. helal olsun develere yani ne diim, artık nası işiyolarsa..
  • elif şafak 'ın aşk adlı romanından bir karakter. yaşam öyküsü insanı kederlendirir. 13. yüzyıl konya'sında mevlana'ya ve bütün topluma uzaktan bakan, hayatın kenarında bir yere sıkışmış kurgu kişilerden biridir.
  • elif şafak ın son romanı aşk'ta geçen bir karakter. kendisi fahişedir
  • bir sekilde beton agregasi olarak kullanildigi takdirde kisa zamanda beton icinde genisliyerek betonun tasima gucunu onemli olcude dusurebilen ve ozellikle tas ocaklarinda sakinilmasi gereken malzeme.
  • sulak bir ortama ihtiyaç duyar ekseriyetle.
  • latincesi adenium obesum olan, geçirgen toprakları seven ve çok güzel çiçekleri olan bir bitkidir. toprağının ıslak kalmasını sevmez çünkü ıslak toprakta yaşayan bakterilere karşı dayanıksızdır ve bu bakteriler köklerini hızlıca çürütebilir. bu yüzden altına tabak konmaması, konursa da tabakta su birikmemesine dikkat edilmelidir.
  • latince adı adenium'dur. adından anlaşılacağı gibi kurak ortamda yetişmeye müsait bir çiçektir. hızlı gelişip çabuk büyür. bonsai türüdür. ayrıca oldukça inatçı bir çiçektir kayayı bile delip büyüyebilir.
    araştırırken nedense hüzünlendirdi bu bitki beni, bir nevi kendimi buldum diyebilirim.
    çöl gülü taşı da vardır. sabrı temsil ettiğine inanılır. rivayete göre mecnun çöllerde dolaşırken bu taşı bulmuştur.
  • yetiştirmesi çok kolay olan bonsai yapmaya uygun çöl bitkisi. adı üstünde çöl bitkisi olduğundan kuraklığa son derece dayanıklıdır, suyu gövde ve yumrulu köklerinde biriktirir. çeşit çeşit renk renk harika çiçekler açar. çiçekliyken de çiçeksizden de gövde gelişimiyle harika bir ev bitkisi olur. tohumdan yetiştirmesi kolaydır 3 sene içinde ilk çiçeklerini görürsünüz.her türlü form vermeye gelen versatil bir bitkidir. çok sulama hariç her şeye dayanıklıdır. güneşi sever. yumru kökleri kesilip taş üstüne yerleştirilirse taşı sarım toğrak yüzeyinde kenarlara doğru uzayan kökleriyle muazzam güzellikle bir bitkiye dönülebilir, sarmal yapılabilir, budanabilir, çelikten üretilebilinir. say say bitmez, ev bitkisi olarak adeniumdan daha iyi bir bitki düşünemiyorum. tek dikkat edilmesi gereken özsuyu zehirlidir.