şükela:  tümü | bugün soru sor
  • google'in jupyter tabanli notebook servisi. jupyter kurulumu yapmadan, notebooklari acmak, saklamak, calistirmak mumkun. pek guzelmis. kayit yaptirdiktan sonra beklemek gerekiyor sanirim.

    suradan buyrun.
  • eksikleri gedikleri olsa da, özellikle bir eğitimde öğrendiklerinizi hızlıca test edebilmek için kullanışlı bir ortam, bir çok online python kod yazma aracında bulunmayan kütüphaneleri de içeriyor görünüyor; nltk ve beautifulsoup gibi. olmayanları da install etmeye izin veriyor bir çok durumda.

    temel bir sorun olarak; kullandığınız browser'da birden fazla google hesabı açıksa, colaborator bunlardan bir tanesini kullanabiliyor hangi kritere göre seçtiği pek de belli olmadan. standart google uygulamalarında bulunan "change account" işlevi burada çalışmıyor, istediğiniz hesapta çalışabilmek için diğer tüm hesaplardan çıkmak zorundasınız.

    edit: hangi kritere göre seçtiği belliymiş; sistemde açık olan default google hesabını kullanıyormuş (google analytics de bu şekilde çalışıyordu sanırım), default hesap ise ilk giriş yapılan hesap imiş.
  • google'ın müthiş amme hizmeti. beleş gpu (nvidia tesla k80) kullanmanıza olanak veriyor. bunun yanında 12 gb kadarcık da ram sağlıyor. google cloud engine veya aws kullanmaya gerek kalmadan hızlı ve bedava bir şekilde kodlarınızı çalıştırabilirsiniz.