şükela:  tümü | bugün
 • google'in jupyter tabanli notebook servisi. jupyter kurulumu yapmadan, notebooklari acmak, saklamak, calistirmak mumkun. pek guzelmis. kayit yaptirdiktan sonra beklemek gerekiyor sanirim.

  suradan buyrun.
 • eksikleri gedikleri olsa da, özellikle bir eğitimde öğrendiklerinizi hızlıca test edebilmek için kullanışlı bir ortam, bir çok online python kod yazma aracında bulunmayan kütüphaneleri de içeriyor görünüyor; nltk ve beautifulsoup gibi. olmayanları da install etmeye izin veriyor bir çok durumda.

  temel bir sorun olarak; kullandığınız browser'da birden fazla google hesabı açıksa, colaborator bunlardan bir tanesini kullanabiliyor hangi kritere göre seçtiği pek de belli olmadan. standart google uygulamalarında bulunan "change account" işlevi burada çalışmıyor, istediğiniz hesapta çalışabilmek için diğer tüm hesaplardan çıkmak zorundasınız.

  edit: hangi kritere göre seçtiği belliymiş; sistemde açık olan default google hesabını kullanıyormuş (google analytics de bu şekilde çalışıyordu sanırım), default hesap ise ilk giriş yapılan hesap imiş.
 • google'ın müthiş amme hizmeti. beleş gpu (nvidia tesla k80) kullanmanıza olanak veriyor. bunun yanında 12 gb kadarcık da ram sağlıyor. google cloud engine veya aws kullanmaya gerek kalmadan hızlı ve bedava bir şekilde kodlarınızı çalıştırabilirsiniz.
 • 'jupyter notebook' ve 'google docs'ın çocuğu. bir tür 'google drive'da duran jupyter notebook. "jupyter varken neden bunu kullanayım ki bibi?" diyecek olursanız da nedenler tüm notebookların tek bir yerde depolanıp her bilgisayardan ulaşılabilir olması, kolay paylaşma olanağı ve ücretsiz tesla k80 gpu ki bunun çok iyi olduğu yerler var (data science, ml, nlp..). bir de buna ek tpu eklemişler ki bu da zaten öncelikli hedef kitlesinin kimler olduğunu gösteriyor. evet, "bizde düzgün gpu vardı da biz mi machine learning'e sırt çevirdik sanki... hey gidi hey" diyenler. her şey toz pembe mi? hayır. collab gpu maksimum 12 saatte bir "hadi ben bi gözlerimi dinlendirip geleyim" diyor aktif olmadığınızı görürse. ilgi manyaklığı söz konusu ama yine de şu an için güzel girişimlerden biri. 12 saat limiti için de yapılabilecekler var*. genel olarak jupyter notebook'a kıyasla kullanımının daha kolay olduğu söyleniyor ama jupytere alıştıktan sonra pek de fark yok.
 • google drive'daki dosyaları ziplemek, zipten çıkarmak, dosyalar üzerinde işlem yapmak vs isterseniz colabi kullanabilirsiniz. başlangıç seviye linux ve az biraz copy paste python gerekebilir.

  zip için falan zaten drive eklentileri var derseniz maalesef o eklentiler pek bir halta yaramıyor.

  o eklentiler ziplemek istediğiniz dosyaları ya önce sizin pcye indirip temp içinde zipleyip sonra arka planda tekrar upload ediyor (büyük zaman kaybı) ya da o dosyaları eklentiyi sunan firma kendi serverlarina upload edip (yuh) orada zipleyip tekrar sizin drive'iniza upload ediyor.

  colab kullanırsaniz her şey sizin kendi drive alanınizda olup bitiyor.

  mesela başka ne yapabilirsiniz?

  youtube'dan bir videoyu doğudan drive'a kaydedebilirsiniz ya da onu yine drive içine direkt mp3 olarak kaybedebilirsiniz.

  drive'a attığınız bir video var diyelim 4k. çözünürlüğünu düşürebilirsiniz ya da istediğiniz yerleri kırpabilirsiniz.

  metin belgeleri içinde batch işlemler yapabilirsiniz.

  baya çok şey var, neye ihtiyacınız varsa ona göre araştırın.

  bir kaç anahtar kelime bırakıyorum anlattıklarıma ilgi duyanlar için:

  wget
  axel
  youtube-dl
  ffmpeg
  linux zip command