şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • kahvenin soğuk demlenmiş hali, az buz ile servis edilir. masraflı ve zahmetli bir demleme yöntemi. yaklaşık 2.25 litre suya 220 gram orta boyda cekilmiş kahve gibi bir oranı var. ülkemizde cold brew için ideal 250 gram kenya aa kahve çekirdeğinin 30 liradan satıldığını hesap edersek pek akıl karı bir iş değil. third way coffee barlarda değişik yöntemler ile yapılmakta. 24 saatten 48 saate kadar süren farklı demleme yöntemleri var. degişik tekniklerde oluşan tat farklılıkları sıcak demleme yöntemlerindeki gibi değişken olmadığı için kimi mekan özel damıtma düzeneğinde kimi ise plastik bir kovanın içinde demliyor.farklı ecnebi tariflerinde french press bile kullanılıyor. kişisel fikrim kahve barlarında 7-10 lira arasında fiyatlara satılıyorken zahmet etmeye değmez. kahve sevenlerin denemesinde fayda var. ayrıca yazın çok güzel gider bu meret.
 • evde yapmak isterseniz, orta çekilmiş çekirdek kahve ve french press gayet yeterlidir.

  öncelikle kahve meselesi: ben henüz acemi olarak starbucks'tan alıyorum. kenya veya sumatra idealdir bence. kasada söylerseniz kahvenizi orada çekiyorlar veya evde öğütebileceğiniz makineniz-değirmeniniz varsa evde kendiniz de çekebilirsiniz. french press için genellikle orta çekilmiş öneriyorlar. ha bir de unutmadan, starbucks'ta kahvenizi çektirdiğinizde bir bardak kahve de ikram ediyorlar.

  hazırlaması ise şöyle; ortalama 10 gram kahve için 170 gram su öneriyorlar. french presslerin içinden çıkan bir ölçek ortalama 7 gram kahve alır bu arada. önce kahveyi french presse koyup üstüne suyu ekliyoruz. su oda sıcaklığında olmalı, dolaptan çıkarttığınız suyu koymayın. yeterli suyu ekledikten sonra bir kaşıkla karıştırıyoruz ve oda sıcaklığında 12 saat-14 saat civarı bekletiyoruz. kimisi buzdolabında bekletse de bunu önermiyorlar. 12 saatlik süre dolduktan sonra pressi bastırıyoruz ve bir kaç dakika bekletiyoruz. ardından cam bir kavanoza doldurup buz dolabında saklıyoruz. french press içinde bırakırsanız kahve aromasını vermeye devam ettiğinden dolayı kahve gitgide acı bir hal almaya başlıyor. içmeden önce bardağınıza bir miktar buz ekleyip üstüne de kahvenizi dökünce mis gibi cold brew elde etmiş oluyoruz.

  bir de kahve seçimini kolaylaştırmak adına sürekli güncellenen şu entrye bir göz atın derim:
  (bkz: #30805729)
 • kahvenin en lezzetli halini aldığı demleme yöntemi.
 • bir kahve demleme yöntemi.

  isminden anlaşılacağı üzere soğuk, soğuktan kasıt oda sıcaklığında ki su ile demlenmesidir. 12 saat gibi uzun sürelerde demleme gerçekleştirilir. elde edilen kahve soğuk olarak tüketilmek zorunda değil, belli oranda sıcak su, süt vs ile karıştırılarakta tüketilebilir.

  diğer yöntemlere göre çok yumuşak içimli bir kahve elde edilir. sıcak su ile temas gerçekleşmediğinden ötürü kahveyi acı ve ekşimsi yapan asitler ve yağlar kahveye geçmez.
 • yazın tüketilmesi önerilir
 • bu aralar bi revaçta, bu yaz daha da popüler olur.
  (bkz: kold brüğv.)
 • uzun uğraşlar sonucu, evde demlemiş olduğum kahve. ev ahalisinden, kahveyi mundar ettigime dair türlü azarlar isitilmistir. sabirla 24 saat beklenmistir ve iste o an! kavanozun kapağı, kahveyi dökmemek adına dikkatlice açılır. önce, kahve kabaca metal süzgec ile süzülür, acı tat geçmesin diye kahvenin yarısını süzgeçte bırakarak, sıkmadan doğru çöpe atılır. daha sonra, sıra süzme işlemindedir. daha önce yapılan israfin arkasindan, bu sefer kabaca süzülen kahveyi israf etmemek, filtreye cekilmesini engellemek adına, filtre kağıdı bile islatilir efendim. daha sonra bir miktar servise hazır kahveden bardağa alınıp, üzerine biraz su ilave edilir, buz atılır. nasıl olmuş lan bi içelim deyip bir höpçük alınır. tüm verilen emeklere ve çekilen acılara değmiştir.

  edit: imla.
 • kronotropta içtim bunu resmen viski gibi harika bir tadı var. başka yerlerde böyle bir tat alamadım şimdiye kadar. soğuk, buzlu kahve tadı vardı hep basbaya...
 • cold drip ile karıştırılmaması gereken soğuk kahve hazırlama yöntemidir. cold drip'te süre 4-6 saatken cold brew'u akşamdan koyar sabaha alırsınız.
  (bkz: cold drip)
  https://www.fivesenses.com.au/…t-s-called-cold-brew
  https://ineedcoffee.com/…th-the-toddy-coffee-maker/
  https://toddycafe.com/cold-brew/instruction-manual
 • orda içtim burda içtim olaylarına gerek yok arkadaşlar, evde kavanozda yapıyoruz biz çok da güzel oluyor.