şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • sadece bir kahve demleme yöntemi değildir. ancak sevgili türk genci bunu önce ve sadece sıtarbaksta gördüğü için bunu bir kahve demleme yöntemi sanır ve yazar da yazar.
  cold brew kahve deseydiniz (daha doğrusu cold brew coffeee) o zaman haklıydınız.
  brew'in türkçede birden fazla karşılığı var. demleme hazırlama pişirme. adamlar hepsine brew demiş kolayca (bizdeki hali daha güzel ama). mesela bira da "brew" edilir. ama biz biramızı kendimiz yaparsak demledik demeyiz. (mayalama, hazırlama, belki damıtma gibi her aşamanın ayrı bir adı var ne güzel)
  özetle cold brew genelde çay ve türkiye için popüler olarak kahve için kullanılan ve soğuk suya çay veya kahveyi atıp uzun sürelerde çay veya kahvenin hazırlanması işlemidir.
  aynı şeyi çay için de yapabilirsiniz. ancak her tür türk çayı ile olmayabilir. bunu çay ile denemek için bulabilirseniz: lipton cold brew
 • ben nasıl içmedim deyip hırs yaptım içtim.

  soğuk suda nescafe gibi geldi.

  ön yargılı olmayıp daha güzel yapan bir yer arayıp kararımı öyle vericem.
 • her suserin dolabında bulundurması gereken $ükela şey
  günlük içim uygun olmasa da akşam yorgun geldiğinizde çok hoş gidiyor
  kim uğraşacak öğüt demle ohooo
 • daha önce söylenmiş ama tekrar etmekte fayda var, sakın merak edip de starbucks'ta içmeyin. midesi sağlam olanı bile çarpıyor, tadından bahsetmiyorum bile. evde french press ile kendiniz demleyin daha iyi.
 • ayrıca eskimeye başlayan kahveleri değerlendirmek için iyi bir yöntemdir, diğer metodlara göre daha tatlı olur.
 • 2017'ye bir gün yaz gelirse şayet evde yapıp yapıp içmek istediğim soğuk demleme kahvedir. soğuk süt ve buzla servis edildiğinde lezzetinden yanına varılmaz. bir kere sıcak suyla demleyip soğutma gafletinde bulundum. lanet bir şey oluyor.

  tarifi; http://akademi.kafeingo.com/ev-yapimi-cold-brew/
 • starbucks'dakini beğendiğim demleme kahve.
 • yazarların çoğu beğenmese de tecrübelerime dayanarak, ki geneli üçüncü nesil kahveciler, fiyat performans olarak en iyi bulduğum starbucksta içtiğimdir. hem yoğunluk, hem ölçek olarak tatmin edici.

  (bkz: hastasıyız)
 • hep görüp bir türlü deneme fırsatım olmayan kahve.
 • soğuk su kullanılarak kahve demleme yöntemlerinden biridir. diğeri ise (bkz: cold drip/@ridefort)dir. ikisi demleme methodu olarak tamamen farklıdır. konuyu anlatmaya, cold drip başlığına yazmış olduğum entryimden bir alıntı yaparak başlamak isterim;

  öncelikle şu sorunun cevabı aranmalı. neden soğuk su ile kahve demliyoruz? çünkü sıcak su, öğütülmüş kahve çekirdeğinin içindeki asitleri ve yağları çözüp ortaya çıkartırken, soğuk su asitlerin ve yağların çıkışına izin vermez. yani demleme sonucunda elde edilecek kahve düşük asiditeli bir kahve olur. karşımıza bir soru daha çıktı. neden düşük asiditeli kahve gerekiyor? çünkü yüksek asidite kahvenin tadını bozan bir şeydir. zaten belirli asiditeye sahip kahve soğudukça asiditesi artar ve tadı içilmez hale gelir. eğer 1-2 saat bekleyip oda sıcaklığına gelmiş bir kahve içildiyse, o yüksek asiditenin kahveye ne kadar kötü bir tat verdiği oldukça rahat anlaşılır. bu kötü tat oluşmadan kahveyi soğuk bir şekilde tüketilebilmesi için soğuk demleme yöntemleri geliştirilmiş. çok da güzel olmuş. bu ön bilgiden sonra artık bu demleme nedir, nasıl yapılır kısmına geçilebilir.

  cold brew mantık olarak french press ile demlemeye benzer. yani kullanılan method sadece steepingdir. uzun süre soğuk suyun içerisinde, kahve çekirdeklerinin demlenmesi sağlanır.

  cold brew yapmaya olanak sağlayan birçok alet vardır. toddy, filtron, oxo, bod gibi. görünümlerinden başka hiçbir farkları yok. birbirlerinin tıpa tıp aynıları. tek özellikleri işi biraz daha kolaylaştırmaları. elbette bu kolay demleme işlemi custom bir şekilde evde de yapılabilir. bu, yazının sonlarına doğru değinilecektir.

  bu basit ama etkili demleme yönteminin detaylarına bakıldığında 4 unsur sonuçta çıkacak kahveyi etkiler.

  ilki öğütme kalınlığı. kullanılması gereken kalınlık extra coarsedur. benzetmek gerekirse aşağı yukarı karabiber tanesi iriliğinde bir kalınlıktır. bu öğütme kalınlığı bir de (bkz: cowboy coffee/@ridefort) yapılırken kullanılır. sık karşılaşılan bir kalınlık olmamakla beraber çoğu öğütücü de bu kadar kalın öğütemez. bu yüzden imkanlar coarse öğütmeye el veriyorsa, demleme süresi kısaltılarak dengelenmeye çalışılmalıdır. fakat çok sağlıklı bir sonuç vermeyeceğini söylemem gerekir*.

  ikincisi kahve/su oranı. 1:8 veya 1:9 oranları en idealleri. fazla kahve tadı çok fazla bitter, azı çok fazla seyrek hale getirebiliyor.

  üçüncüsü suyun sıcaklığı. bu demleme yönteminde direkt olarak buz kullanımı çok doğru bir hareket olmayacaktır. oda sıcaklığında su kullanılıp oda içerisinde demleme işlemi gerçekleştirilebileceği gibi buz dolabına da konulabilir. buz dolabı içerisine koymanın daha iyi sonuç verdiği düşüncesindeyim.

  son olarak demleme süresi. çok farklı düşünceler olsa da* 12-24 saatin en uygun olduğunu düşünüyorum. burada karar verilmesi gereken şey sonuçta çıkacak kahvenin ne kadar konsantre olması istendiğidir.

  eğer uygun bir öğütücü var ise evde yapması çok keyifli olacaktır. işin en sıkıcı kısmı kahveyi süzme işlemi. piyasada satılan aletlerin de tek görevi süzme işlemini basitleştirmesi. french press bu konuda fazlasıyla işe yarıyor fakat onların da boyutları oldukça yetersiz. bu yüzden büyük kavanozlar kullanılması daha mantıklı. kavanozda demlenen kahveyi içime hazır hale getirmek için 2-3 aşamada süzme işlemi gerçekleştirmek gerekiyor. öncelikle bir elekten iri kahve taneleri süzülmelidir. bunun ardından bir kağıt filtre kullanılması gerekiyor. aksi takdirde içeride kalan ince taneler bekledikçe kahvenin tadını bozacaktır. kalın oluşundan kaynaklı en uygun kağıt filtre chemex filtresidir. genelde bir kere süzmek yeterli geliyor. v60 filtresi kullanılırsa 2 kere süzülmesi daha iyi sonuç verecektir.

  tat olarak cold dripten belirgin bir farkı vardır. cold brew ile çok daha konsantre ve keskin bir kahve elde ediliyor. bunun yanında oldukça da kolay içimlidir. ayrıca 2 haftaya kadar buzdolabında saklanabilir. her türlü içecekte kullanılabilir. hatta şanti sifonu yardımı ile (bkz: nitro coffee/@ridefort) bile yapılabilir. son yıllarda iyice popülerleşen cold brew, benim için yazların vazgeçilmez içeceği haline gelmiştir.

  afiyet olsun!

hesabın var mı? giriş yap