şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: maliyet)
 • etrafına da toplu konut diktin mi al sana çölün ortasında bir yaşam vahası.

  vallahi bunların derdi islam!
 • şöyle bir yöntem de denenebilir;

  çölün belirli noktalarına derin ve geniş çukurlar kazılacak. çöl zaten kum demek. bu kazma olayı hızlı ve basit olacaktır.

  daha sonra bu çukurlara devasa hortumlar ile su doldurulacak. itfaiye ve helikopter de destek verebilir.

  şu nokta çok önemli. belki aranızdaki zeki yazarlar çoktan farketti... çukurların tabanına suyu tutacak herhangi bir madde eklemedik. biz çukurlara suyu doldurdukça, kumlar suyu emip emip duracak. o zaman bu kadar suyu boşuna mı dolduruyoruz?

  tabii ki hayır. kumun emdiği sular, alt tabakalardan çölün geneline yayılacak ve yayılan sular geçtikleri bölgeleri çamur haline getirecek. bu çamurlar toprağa dönüşecek. rüzgar esip, üst tabakalardan kumları temizledikçe alttan toprak gelecek.

  bu topraklarda hemen tarımsal ve ormansal çalışmalar başlayacak.

  "iyi hoşta hocam, bu kadar suyu nereden bulacağız?" diyenleri duyar gibiyim. şimdi efendim, bu antarktika olsun moğolistan olsun, kanada olsun buralar da çok fazla kar ve buz dağı var. bu buz dağları kopup kopup okyanusa karışıyor ve sonra insanlar suyun altında kalacağız diye korkuyor. bu buzları ve karları alıp, çöldeki çukurların içine atacağız. hem okyanuslar taşmayacak hem de boşuna baraj suyu akıtmayacağız.

  çok maliyetli olur diye düşünmeyin. bu bir yatırım. ama biz burada ne kadar fikir üretsek bile sonuç olarak çölünü dönüştürmek istemeyen ülkeler, fikirlerimizi umursamayacaktır.