şükela:  tümü | bugün
 • --- spoiler ---

  benjen stark olma ihtimali kuvvetle muhtemel.

  simdi, bran mal degilse, ne kadar porsurse porsusun amcasini tanir diye dusunuyorum. (yamulmuyorsam) coldhands'in yuzunu hic tam olarak goremiyor bizimkiler. adam surekli kafasinda biseyler ile geziyor.

  "kendi iradesi" olasiliginin disinda, coldhands'in tamamen 3 gozlu karga tarafindan kontrol ediliyor olma ihtimali de var. 5. kitabin ortasinda oldugum icin got de olabilirim tabi...

  --- spoiler ---
 • s3e8'in sonunda ortaya çıkmış olması gereken karakter. senaristler tarafından neden atlanıldığını anlamış değilim.
 • 3.sezon için harika bir son sahnesine konu olabilecek karakter idi. sadece diziyi izleyenler için ortaya çıkmamasından dolayı konuda saçma olarak görülebilir, zira bran ve ekibi duvarın ötesinde neylerine güvenerek yolculuk ediyorlar white walkers yok mu ortalıkta gibisinden
 • --- spoiler ---

  benjen stark olmadığı aslında ejderhaların dansında leaf adlı orman çocuğunun branla muhabbet ederken "o çok uzun zaman önce öldü" dediğinde belli olan karakter. yabancı forumlarda waymar royce ve duncan the tall isimleri üzerinde duruluyor ama waymar da yeni ölmüş sayılır. duncan olması ihtimaline de sıcak bakmıyorum çünkü bizim çocuklar elemanın boyu hakkında herhangi bir yorum yapmıyor, o olsaydı dikkatlerini çeker hatta hodorla karşılaştırırlardı. bence özel bir isim olmasına gerek yok lord brynden herhangi bir wighta warg olmuş olabilir. ancak eğer bu wight kendi iradesiyle hareket ediyorsa ismi o zaman önem kazanır.

  edit: 3 yıl uzun bir süre değil mi? insanoğlu için olabilir ama 200 yaşında olan bi cotf ırkı mensubu için değil.

  edit 2: niye eksiliyonuz olm dizide benjen yaptılar diye coldhands benjen olmak zorunda mı, daha önce götlerinden hiç mi element uydurmadı sanki bunlar? biz bu entryi kitap için, dizide ortaya çıkmadan bi sene önce yazdık, kaldı ki grrm söyledi benjen olmadığını. ya eleman fikrini değiştirdi ya da senaristler benjen ile coldhands'i karma yoluna gitti.
  --- spoiler ---
 • tamam ya artık çözdüğüme inanıyorum. bu adamın da hizmetinde olduğu brynden rivers gibi gece nöbetçisi olması tesadüf değil bence. lord commander brynden riversın kuzeydeki yılları hakkında fazla bilgiye sahip değiliz. sadece duvarın ötesine ranging (nası çeviriyoduk abi bunu) düzenlediğini ve bir daha geri dönmediğini biliyoruz. sonra bir mağarada karşılaşıyoruz. işte bence coldhands, bloodravenla beraber kaybolan koruculardan. ölülerin hafızalarını kaybetmediğii bilinir.* bu eleman da ya dirildikten sonra kendi kontrolünü ele almayı başardı, ya da wightlara varg olabilmek gibi bi olasılık varsa bloodravenın kontrolü altında.

  edit: crasterin kalesinde isyan edenlerden birkaçını öldürüp bran ve arkadaşlarına domuz eti diye yedirmiş olduğu bilgisini de sözlükten esirgemeyelim.

  edit 2 : kurecolor bilgilendirdi sağolsun, ranging kolculuk anlamına geliyomuş
 • acayip karizması olan bir game of thrones karakteridir. ancak ilginç bir şekilde diziye dahil edilmemiştir..
  ...
  ..
  .

  --- spoiler ---

  coldhands kitabın en mistik karakterlerinden bir tanesi. ölü bir geyik sürer ve tavşan avlar gibi white walker avlar. sam ve gilly’i aslında white walker’ın elinden o kurtarır. bran stark’la birlikte 3 gözlü kuzguna kadar gider.

  --- spoiler ---
 • (bkz: #60695027)
 • --- spoiler ---

  6x6'da karşımıza çıkma ihtimali hayli yüksek zira #60676723. muhtemelen summer'ı da coldhand'in boz geyiğine harcayacakları efekt maliyetine yer açmak için harcadılar. coldhand'in benjen stark olduğuna dair teoriler yaygın. amma velakin öyle olmayabilir. duvarın ötesinde ortadan kaybolmuş, kendisinden o zamandan beri haber alınamamış. sonra gizemli biri, geyik sırtında elleri buz gibi biri, ortaya çıkıp sam ve gilly'i kurtarıyor (dizi için bran ve meera). en bariz teori benjen stark , dizi de en barizini seçmiş olabilir ya da grrm adamlara bunu işaret etmiş de olabilir. ama kitapta geçen bir ifade bana aksini düşündürüyor. leaf'in bran'e coldhands hakkında söylediği "onu çok önce öldürdüler." cümlesi benjen stark dışında birine işaret ediyor. dizide mecburen olaylar beş altı seneye yayılmış gibi gösterilse de (büyüyor veletler adamlar ne yapsın) kitapta her şey iki yıl içerisinde oluyor. yani leaf gibi iki yüz yaşındaki bir ormanın çocuğu için, en fazla bir sene önce öldürülmüş olma ihtimali olan benjen çok önce öldürülmüş diye adlandırılmaz, yani mantıken öyle olmalıdır. dizinin eksik bırakmak zorunda kaldığı mitolojik arka planın kitapta rahatça işlenebiliyor olması, coldhands için de benjen stark dışında pek çok alternatif olma ihtimalini beraberinde getiriyor. benim aklıma gelen ilk coldhands seçeneği azor ahai. ilk savaş sırasında insanlara öncülük edip white walkers'ı duvarın ötesine hapsetmiş ama aynı zamanda kendisi de öldürülüp, yine de onların kölesi olmaya direnebilmiş ve hala hayatta olabilir. kitapta üç gözlü kargayla beraber kuzeyde geyik koşturması white walkers'ın temelli yenilmemiş olması ve sürekli gözetim altında tutma gereğinden kaynaklanıyor olabilir. bu gözetim, doğru an geldiğinde oynamaları gereken rolü oynamalarına ve savaşta liderlik edecek olanları bir araya getirip eğitmeleri gerekliliğinden ileri geliyor olabilir. ki bu teori azor ahai'nin kayıp kılıcı olan lightbringer'ın da ortaya çıkıp jon'un eline geçmesine imkan verecektir. diğer bir coldhands alternatifi de stark ailesinin ve duvar'ın kurucusu olan mimar brandon. dizi benjen stark deyip geçebilir ama martin diğer alternatifleri değerlendirecek gibi geliyor.

  --- spoiler ---
 • (bkz: #60832183)

hesabın var mı? giriş yap