• "college de france, fransa kralı i. françois tarafından 1530 yılında paris'te kurulmuş ve napolyon bonapart döneminde bugünkü statüsüne kavuşmuş olan, üniversiteden bağımsız yüksek düzeyde bir öğretim kurumudur. college de france'da sayıları değişebilen pek çok kürsüde konularında en ileri düzeyde bulunan bilim adamları ders verir. bu yüksek eğitim kurumunda ne kayıt işlemi, ne ders harcı, ne izin, ne imtihan, ne diploma ve ne de sertifika vardır. canı isteyen gelir, istediği dersi dinler. kurum idaresi yalnızca derslerin en üst düzeyde olmasıyla ilgilidir; dersleri dinleyenlerle ya da dinleyicilerin kalitesiyle değil."

  (ahmed yüksel özemre, kamil mürşidlerin mirası, s. 250)
 • burada profesör olmak fransa'da akademik çevrelerde gelinebilecek en yüksek noktadır. derslerin çok üst düzey ve çok özelleşmiş konularda olmasından kaynaklanıyor olsa gerek, ne yazık ki gençler pek ilgi göstermezler bu derslere. dinleyici kitlesi (öğrenci demek yanlış olur) genelde emekli bilimadamlarıdır. paris'te okuyanların sonuna kadar faydalanması gereken ilim irfan yuvasıdır.
 • sadece avrupanın değil aynı zamanda dünyanın en saygın akademilerinden biridir. burada hoca veya araştırmacı iseniz uzmanlığınız ve saygınlığınız dünya çapında kanıtlanmış demektir. bazı ünlü hocaları şunlardır: michel foucault, claude lévi-strauss, jules michelet, jean-baptiste say, françois pétis de la croix, claude bernard, henri bergson.
 • en önemli anlatıcılarından biri foucault olan fransa'nın üst düzey akademisi. buradaki akademi kelimesini 'üniversite' ile karıştırmamak gerekir. zira bu kurum bir üniversite değil, araştırma tesisidir. başta sosyal bilimler olmak üzere geniş bir perspektifte dersler verilir ve bu dersleri dinlemek için dersin verildiği salonda olmak yeterlidir. hiçbir aidiyet, bağlılık, diploma, toplumsal statü ve ekonomik durum önemli değildir.
 • burada verilen dersleri, internet üzerinden de izlemek/dinlemek mümkündür.
 • (bkz: edhem eldem)
  (bkz: #71810322)
 • celal hoca (şengör) çok güzel telaffuz ediyor. :d
 • celal şengör sayesinde haberdar olduğumuz kurum.
 • ekşideki entry sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen, tam olarak bir kolej olmayan (zira derslere istediğiniz gibi girip çıkabilirsiniz ya da klasik anlamda not sistemi yoktur) bazı derslerin internet üzerinden yayınlandığı, bir gün fransızcamı geliştirip hukuk ile alakalı bir derse girmek istediğim nadide okul, ekol
 • wavelet'lerin babasi stephane mallat bu donem burada ders vermektedir.
hesabın var mı? giriş yap