şükela:  tümü | bugün
 • el pronasyonda ve ektansiyonda iken elin palmar yüzü üzerine düşen kişilerde görülen radius distal ucu kırıklarıdır.. kırık kemik parçaları n.medianus'un yaralanmasına sebep olabileceğinden önemlidir.. ayrıca ulna'nın processus styloideus'u da kırılabilir.. bu kırıkta normalde 1-2 cm aşağıda olması gereken processus styloideus radii, ulna'nın styloid çıkıntısının seviyesine çıkar.. colles kırığındaki pozisyonun tam tersi kırıklara ise smith kırığı denmektedir..
 • tıbbi olmayan bilgiler vereyim ben de. özellikle yüksekten düşerek gerçekleşen ölümlerin hemen hepsinde kurbanlarda colles kırığı bulunurmuş, düşüş sırasında kendini durdurma isteğiyle kollarını ileri doğru uzattıkları için. diğer taraftan, yüksekten düşerek ölen birinde colles kırığı yoksa, bu durumda düşüş sırasında kendinde olmadığı ya da atılmadan önce zaten öldüğü varsayılırmış.
 • asistanlik yaparken bir günde 20 adet redüksiyon ve alçılama yaptığım el bilek kırık tipi.

  ağrılı redüksiyonun anestezi altında yapılma gereksinimi tartışma konusudur.

  kırık anatomik redükte edilmeli : reduksiyon sonrası grafide uzunluk , inklinasyon açısı ve tilt kabul edilebilir sınırlarda olmalıdır. aksi halde yanlış kaynama günlük yaşamı olumsuz etkileyen ağrıya neden olur.

  kırık çıkılar tarafından en fazla müdehale edilen kırıktır.
 • avrupa literatüründe pouteau kırığı olarak da geçer. distal önkoldaki en sık yaralanmadır. genelde 50 yaş üstünde ve kadınlarda daha çok görülür. kırık hattı ekstraartikülerdir. distal radius eklem yüzeyinden 2-3 cm proksimaldedir kırık hattı. distal fragman genelde dorsal deplasedir. ulnar stiloid proses kırığı da beraberinde görülebilir.
 • halı sahada kalecilik yaparken gelen sert şutu kurtarırken kırdığım distal radius kırığı. çatal sırtı deformitesi denilen el bileğinin dorsal tarafında hafif bombeleşme en önemli belirteclerinden birisi olsa da kesin tanı bilek grafisi sonrası konur. ciddi bir kırık yoksa benim gibi 6 haftalık atelle kotarabilirsiniz.