• arabamı aldığım günden beri gayet net şekilde yetersiz bulduğum, dalga geçtiğim, sürekli false positive (türkçesi yanlış pozitif imiş, hiç çevirmemek daha makul geldi) uyarılar veren sistemdi, bugün gayet ciddi bir kazadan kurtardı, bir daha gıkımı çıkarmam.

otoyolda navigasyona yan gözle bakarken önümdeki araç durmuş. (gayet durmuş, yavaşlamış değil) her seferinde dalga geçtiğim çarpışma uyarısını duyduğum an frene bastım ama yılların tecrübesine dayanarak söylüyorum, o araç, o mesafede duramazdı. bu sistemin güzelliği ise şu: çarpışma olasılığını farkettiği için (sesli uyarı bunun ilk kısmı) frene bastığınızda sizin sağladığınız basınçtan çok daha fazlasını, siz frene bastığınız an size destek mahiyetinde sağlıyor, normalden çok daha güçlü bir fren uyguluyor. fren mesafesi gayet kısaldı, abs devreye girmedi, araç hiç savrulmadı ve durduğumda öndeki araçla aramda 2 metre civarında mesafe vardı.

yalnız bir başka şey daha var, inanılmaz güven duygusu veren oydu: frene basınca olası kaza anında ideal pozisyonda olmanız için emniyet kemerlerini geriyor, gayet belirgin bir güçle sizi koltuğa doğru çekiyor. bu durum araç durduğunda hala devam ediyordu, muhtemelen arkadan gelen olur da çarparsa diyeydi. okurken belki komik gelecek ama o esnada kemerin beni koltuğa doğru çekmesi bir çocuğun annesi veya babasının kolları arasındayken hissettiği güven duygusunu verdi bildiğin.
  • sadece sesli ve görsel uyarı desteği sağlamakla kalmıyor, belli bir hızın altında (sanırım 60km/s) sizin yerinize fren de yapıyor. çok faydalı bir uygulama olduğu tecrübeyle sabittir.
  • beni ciddi bir kazadan kurtarmıştır. sesli ikaz, görüntülü ikaz, fren..

hep destek tam tam destek!:)
  • aracın önünde herhangi bir şey olmamasına rağmen 4 teker kazıklatmıştır. kemer takılı olmasa ön cama yaslatacak cinsten. muhtemel küçük bir fren dokunmasıyla onu maxlayan bu sistem sebep oldu. aslında faydalı ama bozulmaz ise.. daha sonra araştırdım. kronik sorunlu olup 7 8 bin tlye değiştirildiğini öğrendim.
    model :a 180 cdı
  • aracım collision prevention assist plus çalışmıyor diye bir hata verip duruyordu. öndeki kart değiştiği halde halen bu hatayı vereye devam ediyor. sırf bu yüzden satıcam az kaldı. bu sorunu yaşayan yeşillendirebilir. araç mercedes c200.
  • sorunsuz calisan sistem birden uyari vermemeye basladi. basina boyle birsey gelen varmi arac a180 a 2017 w176 kasa
  • bir kez bu özelliği olan bir suzuki vitara araç kiralamıştım. tünelde normal hızda* giderken, aracın sensörleri önümde araç var zannedip aniden otomatik olarak fren yaptı ve araç kazıklayarak fren yapıp durdu. araç düz vites olduğundan stop etti. tünelin ortasında aniden durmak zorunda kaldım.

yalnızca üst sınıf araçlarda kullanılması gereken özelliktir. diğer kalitesiz araçlarda aktif olarak bulunuyorsa deaktif hale getirmek daha güvenlidir.
  • bu uyarıyı bende almaya başladım
    ön tamponun sağ tarafında olan küçük beyaz bir parçadır, bu uyarıyı aldığınız anda o parçanın değişmesi gerekir fakat bulunması zor arıyoruz hala

o parçayı değiştirmeden sorunu halledebilen varsa yeşillendirsin lütfen.

(bkz: c200d amg)

edit: orijnal çıkma parçası bulundu, araca takıldı sonra kodlandı. hatta gitti.

edit 2: 1 gün sonra hata tekrar çıktı, tekrar makinaya bağlandı hatalar silindi bekleyip göreceğiz.

edit3 : su aldığından dolayı ön tampon sağ sol cpa kabloları değişti kablolar 1 gün sonra amına kodumun hatası tekrar çıktı , yine gidip sanayiye bıraktım.

final edit: arka tampon kablolarda değişti ve hata çözüldü
  • mercedes'in carpisma onleme sistemine verdigi isim. sayet onunuzdeki araca fazla yaklasirsaniz, arac gorsel ve sesli olarak sizi uyariyor.

daha fazla bilgi isteyenler soyle buyursunlar: http://www.euroncap.com/…ion_prevention_assist.aspx
hesabın var mı? giriş yap