şükela:  tümü | bugün soru sor
36 entry daha
  • fransa’da strazburg’a, almanya’da freiburg’a, isviçre’de basel’e yakın olan, alsas şarap yolunda bulunan, kuzey doğu bölgesinde grand est komününde yer alan kenttir. basel’den gelirlen pasaport kontrolü sonrası fransa çıkışından çıkıp (3 ülkeye çıkış var. almanya, isviçre,fransa şeklinde) st. l’ouïs tren istasyonuna giden otobüse biniyorsunuz.(2.5€) sonrasında bu istasyonda basel’den strazburg’a giden tren ile colmar’a gidiyorsunuz.(13.20€ ve alternatif seyahat şekli yok.) colmar’a seyahat edeceğiniz zaman dilimi çok önemli. zira bu bölgelerin özelliği avrupa’nın en güzel noel pazarları olmasıdır ve bu zamanda tercih ederseniz çok daha keyif alırsınız. ben colmar’ı merkez tutup 1 günümü burada geçirdim. noel pazarlarını gezip keyfini çıkarıp, belli başlı ün yapmış alanları gezebilirsiniz. şehirde müzeler ve sanat merkezleri de mevcut. aslında colmar kendi içinde ufak ve sessiz bir şehir. 8 sonrası bir çok yer kapanıyor ve son noel pazarı da (katedralin yanındaki) akşam 10’da kapanıyor. bu yüzden strazburg merkez alınırsa etkinlikler ve seçenekler açısından daha verimli olabilir. kaldı ki daha çok otel seçeneği de olur. çünkü bu ufak şehirde kalacak pek bir yer yok. buradan diğer köylere ulaşabilirsiniz. noel otobüsleri (1 ve 3 numara) yada normal seferler mevcut.kaysersberg ve eguisheim benim favorlerim. başka bir gününüz varsa onu da tamamıyla strazburg’a ayırır (gidiş dönüş 26€) ve oradaki noel pazarı, nôtre dame kilisesi, petite france, kleber meydanı gibi görülmesi gereken yerleri görürseniz verimli bir seyahat olabilir. özetle; colmar planınız var ise kasım ve aralık ayını tercih edip, rezervasyonunuzu önceden yapıp, tüm alsace bölgesi için 5, colmar, köyler ve strazburg için de 3 gece 4 gün ayırsanız yeterli olur.
3 entry daha