şükela:  tümü | bugün
 • 22.000 nüfuslu kolonyal bir uruguay şehri.feribotla buenos airese sadece 1 saat uzaklıktadır.
 • uruguay'ın güney batısında yer alan, buenos aires'e 1 saatlik (hızlı) feribot mesafesinde olan sevimli bir tusit çekim merkezi. portekiz kolonisi olmasından kelli - ki adı da buradan gelmektedir - bir adet tarihi kent merkezi bulunmakta ve bolca koloni mimarisi örneği görülebilir (güney amerika'da bunları görekten sıkılmadıysanız). ilginç de bir tarihi mevcuttur: uzun süreler portekiz ve ispanya paslaşmasına maruz kalan bu kent, bir dönem brezilya'nın himayesi altına bile geçmiştir.

  bu kentte birbirinden kötü uruguay şaraplarından tadabileceğiniz gibi posada adı verilen, kendinizi koloninizde iş kurmaya giden biri gibi hissettirmenizi sağlayan küçük otellerde konaklayabilirsiniz.

  bir dönemlerin kolonisi havasını şehrin biraz dışında golf sahasına sahip sheraton'da hala yaşabilirsiniz, hiç hoş değil.

  tüm uruguay için geçerli oalcak bir tüyo da kesinlikle arjantin pesosuyla alışveriş yapılmaması hatta döviz ofislerinde bile değiştirilmemesi gerektiğidir. nedense arjantin pesosuna köpek muamelesi yapılıyor.
 • buenos aires'ten buquebus şirketinin feribotlarıyla gidilebilecek güzel bir eski kasaba. yalnız hızlı feribotların tercih edilmesinde önem var. zira yavaş olanlarla toplam 3 saat sürüyor yolculuk. günübirlik gidilebileceği gibi, 1-2 gece de kalınabilir. buenos aires'in kalabalığından bıkanlar için güzel bir kaçış noktası.

  (bkz: unesco)'nun kültür mirasları listesinde yer aldığını belirtmekte de fayda var.
 • arjantin'den uruguyay'a feribot ile geciste ilk ugrak noktasi olan guzel sehir.
  bana bozcaadayi hatirlatti.

  sehrin tamamini yuruyerek gezmek iki saati anca alir.
  kolonal yapilari, lokantalari, hediyelik esya dukkanlari hostur.

  guney amerika seyahati icin mutlaka gorulesidir.

  not: bu entrydeki turkce karakter sorunum icin kusura bakmayin.
 • şehir dediklerine bakmayın aslında köydür ama çok küçük bi ülke olan uruguay için şehir sıfatında bi yer. burası için söyleyeceğim tek şey huzur ! evet şirin ve ufak bir yerde sakin ve mutlu bir hayatı hayal ederken kafanızda kurduğunuz o şirin yerin adı colonia del sacramento.

  ayrıca arjantin'de henüz oturum izni alamamış yabancıların üç ayda bir giriş-çıkış yaparak kalış sürelerini uzatması sebebi ve günübirlik giriş-çıkış yapılabilecek tek yer olması nedeni ile hergün ziyaretçi akınına uğrayan şehir sıfatlı belde.
 • uruguay'ın batı ucunda, rio de la plata körfezinin kıyısında konuşlu tarihi kent. arjantin'in başkenti buenos aires'in tam karşı yakasında bulunur ve iki şehir arasında buquebus dedikleri feribotlar her gün saat başı sefer düzenlerler. bu seferler yaklaşık bir saat sürer (tercih ettiğiniz firma ve feribota göre değişir. kimisi epey yavaş olup, süreyi ikiye katlayabilir). buraya yolunuz düşer ve feribotları kullanacak olursanız, önceden plan yapmanız sizin için hayırlı olacaktır zira popüler bir yer olduğu için son dakikaya bırakırsanız fiyatlar 60 dolara kadar çıkabilmektedir. her iki ülke de türk vatandaşlarından vize istemediği için rahatça seyahat edebilirsiniz.

  şehrin kendisi adından da anlaşılabileceği üzere bir koloni şehri. ilk portekizliler ele geçirip yerleşseler de daha sonra ispanya'nın eline geçmiş. bağımsızlık savaşları sırasında arjantin konfederasyonu ile brezilya krallığı arasında gidip gelmiş ve bir tampon bölge işlevi görmüştür (aslında bütün uruguay'ın kaderi böyleydi). daha sonra uruguay kendi bağımsızlığını kazanınca ispanyolca konuşulan uruguay topraklarında kalmış. yine de tüm uruguay'da gözlemleneceği gibi bir portekiz etkisi/havası belli belirsiz sezilebilir.

  özellikle arjantinlilerin en çok rağbet ettikleri sayfiye yerlerinden birisidir. günübirlik yahut haftasonu kaçamakları için oldukça uygun bir şehir. uruguay'ın başkenti montevideo'ya da sadece iki saat mesafede (otobüsler yaklaşık 7 dolar) olan şehirde turizm oldukça gelişmiştir. yalnız, bölgeyi gezerken hemen fark edebileceğiniz gibi burası biraz pahalıca bir şehirdir. lokal nüfusu çok fazla olmayan (yaklaşık 25 bin) şehir sürekli devinim halindedir. ben özellikle tarihi merkezdeki parklarını çok beğenmiştim. ayrıca kamu binaları da kolonyal dönem mimariyi yansıtırlar. belediye binası başta olmak üzere kamu binalarını da ziyaret etmeyi unutmayın. bir de uruguay'da kumar serbest olduğu için kumarhaneler de var. bir ikisine girdim ama çok özensiz, alelade kumarhanelerdi (uruguay'da kumarın merkezi punto del este'dir).

  çok güzel sahilleri olan bir şehir burası. deniz fenerinin kuzey tarafı komple sahil şeridi ve genelde pek kalabalık olmaz. rahatça yüzebilirsiniz. ayrıca körfez olduğu için su genelde durgun oluyor. yalnız bir nehir ağzı olduğu için nehrin getirdiği alüvyonlar balçık etkisi yapabiliyor. su pismiş gibi görünüyor, sizi yanılmasın ama yine de dikkatli olun zira balçık sizi yakalarsa boğulabilirsiniz. genel olarak güvenli olsa da emin olmadığınız yerlerde (hele ki iyi bir yüzücü değilseniz) yüzmeyin. bu arada deniz fenerine çıkabiliyorsunuz (giriş 2 dolar). harika bir manzarası var ve fenerin olduğu yer tarihi bir öneme sahip olduğu için sadece denizi değil bulunduğunuz mahalleyi de gözlemlemeye çalışın.

  deniz fenerinin az ilerisinde şehrin surları var. bu surlara tırmanılabiliyor. suriçi bir çeşit istirahat ve rahatlama yeri olarak yeniden yapılandırılmış. içeride mekanın tarihi önemini gösteren levhalar ve tarihi askeri araç gereçler var. dokunmak ve incelemek serbest. ayrıca bir iki küçük müze de var. bu kale şehrin savunması için yapılmış ama kullanmaya pek lüzum olmamış. her ne kadar iki imparatorluk arasında sürekli el değiştirse de şehrin tarihi kanlı değil. yine bu kalenin içinde oldukça güzel restoranlar var ve biraz tuzlu olsalar bile denemeye değer. şehirde epey hostel ve konukevi (guesthouse) var ve önceden yer ayırtırsanız gayet ucuz olabiliyorlar (ben geceliği 10 dolardan konaklamıştım). şehir gayet güvenli, geceleyin bile rahatça çıkıp dolaşabilirsiniz ki tavsiye ederim. yalnız geceleri biraz serin oluyor tedbirli olmakta fayda var.

  gidiniz geziniz efenim, iyi yolculuklar...

  tema: (bkz: latin amerika tarihi)