• sözleri ömer hayyam'ın rubailerinden derleme olan unfolding albümünün bana göre en insanı alıp götüren parçası.

in kuze cho man aashegh-e zaari boudast
    dar band-e sar-e zolf-e negaari boudast
    in daste ka bar garden-e oo mibini
    dastist ke bar garden-e yaari boudast
    in kuze cho man aashegh-e zaari boudast
    dar band-e sar-e zolf-e negaari boudast
    in daste ka bar garden-e oo mibini
    dastist ke bar garden-e yaari boudast

(buradaki sözlerin denk geldiği rubai:

şu testi de benim gibi biriydi;
    o da bir güzele vurgun, dertliydi.
    kim bilir, belki boynundaki kulp da
    bir sevgilinin bem beyaz eliydi.
    )

ın charkh o falak ke maa dar oo heyraanim, heyraanim
    faanus-e khiyaal az oo mesaali daanim
    khorshid cheraagh-daan o aalam fanoos
    maa chun sovarim ke andar oo heyraanim

(bu rubai ise:
    içinde şaşkın kaldığımız şu çarkıfelek,
    biliriz ki hayal fânusu ondan bir örnek.
    güneşi çerağ bil, âlemi de fânus.
    içinde dönmekteyiz şekil şekil, benek benek -aslında şaşkın bir şekilde. ama rubai türkçeye bu şekilde kazandırılmış-
    )

del ey del,
    ey del-e aashegh, del-e sheydaa

ey kalbim
    ey aşığın yüreği, ey kalbin fedaisi (burada sheydaa, türkçe'de de bildiğimiz şeyda. şeydanın asıl anlamı tutkun, delicesine aşık, bir diğer anlamı da bir amaç uğruna kendini paralayan demek. bu neden fedai kelimesini seçtim.)
  • ilk dinleyişte beni yüreğimden vurmayı başaran nadir şarkılardan olan axiom of choice şarkısı. kaç kez dinledim bilmiyorum. feryat gibi, ağıt gibi. sözlerinden bir şey anlamıyorum ama hıçkıra hıçkıra ağlayasım geliyor.

edit: sözlerinin ömer hayyam'ın rubailerinden derleme olduğunu öğrenince aşkım perçinlendi.
  • dinlerken insanın içini ürpertiyor, hayyam'ın sözleri oldugunu öğrenince daha da büyüledi. zaman zaman defalarca dinleme ihtiyacı duyuyorsunuz. ayin gibi.
  • axiom of choice'in muhteşem yorumladığı, mamak khadem'in sesiyle içimden geçtiği muazzam ömer hayyam rubaisi.

nihayetinde;
    (bkz: ne varsa doğuda var)
  • ilk entride verilen link çalışmıyor; döne döne yükselen ritmine kapılan ruhu da aynı helezonik patikada yükselten bu güzelliğin çalışan bir linki olmalı..

https://www.youtube.com/watch?v=tu4bz2m2i1q
  • çok yakın bir arkadaşınızı, 24 yaşında, ömrünün baharında kaybettiğinizde, tam da o günlerde keşfettiğiniz bu şarkı artık hep o aralık gününün karanlığını, pusunu, kara yağmurunu hatırlatır size. onun ağıdıdır, başka türlü bir dinlemek mümkün değildir. feryat figan edersiniz, içiniz yanar. ama yine de dinlemek istersiniz. ölüm gibi bir şarkıdır işte. hem yakan, hem soğuk ve mutlak karanlık...
hesabın var mı? giriş yap