şükela:  tümü | bugün
 • bildiğim kadarıyla sadece esrar'ın serbest olduğu eyalet. öyleyse overdose haberi beklemek neden?
 • "colorado colorado, ozan yurdu colorado,
  çinlisiyle, zencisiyle bir bütündür colorado."

  soner günday
 • adı ispanyolca'dan geliyor. color-ado..anlamı ise renkli toprak demek. yaşam bakımından oldukça kolay ve güvenli bir eyalet.
 • onemli sehirleri denver, colorado springs, fort collins, boulder, pueblo... sehirler ekseriyetle rocky daglarinin eteklerine kurulmustur. orta bati'nin onemli eyaletlerindendir. us air force academy ve kuzey amerika hava kontrol merkezi colorado springs'dedir. kayak merkezleri ve doga sporlarina elverisli bolgeleri barindirir bunyesinde. havasi cok kurudur. ozellikle guney sehirlerinde hispaniklerin nufusa orani %50 lere varmaktadir. zenci nufus cok azdir. en iyi universitesi boulder'daki university of colorado-boulder'dir. uzay arastirmalari faaliyetlerinde en aktif 5 eyaletten biridir. valisi cumhuriyetci bill owens'dir.
 • aklin almakta zorlandigi doga harikalarina sahip amerika eyaleti. en bilinenlerinden biri colorado springs yakinindaki "garden of the gods" isimli parktir. bizdeki peri bacalarina benzer bir olusum ama kayalarin sekilleri ve olusumlari farklilik gosteriyor. bunun disinda amerika yerlilerinin en eski yerlesim bolgelerinden bir olan ve kayaliklarin icine oyularak olusturulmus "mesa verde" isimli, muazzam bir milli parka da ev sahipligi yapmaktadir. ayrica "royal gorge" isimli, dunyanin en yuksek asma koprusu de bu eyaletin sinirlari icerisindedir.
  sonuc itibariyla, sehirlesme adina pek basarili olamayan bu eyalet daha cok doga guzellikleri ve buyuklu kucuklu milli parklari ile one cikar.
 • yonunuzu kolaylikla bulursunuz.
  hangi sehrinde olursaniz olun, daglarin oldugu taraf batıdir.
 • nüfüs ve yerleşim yapısı inanılmaz heterojen olan bir eyalettir, abd'nin geneli heterojendir ama colorado'da durum iyice ayyuka çıkmıştır kanaatimce. boulder'da yan komşunuz olan eşcinsel çift 'bizde ot kalmamış da, biraz ödünç alabilir miyiz?" diye kapınızı çalabilecekken, biraz güneye gidip colorado springs'e yerleşirseniz kapıyı çalan büyük ihtimalle "pazar günü seni kilisede göremedim john" demeye gelmiştir. batıya gidip dağlardaki kasabalara girince durum daha da acayipleşir ki budist çoğunluğa sahip kasabanın komşusu eski madenci kasabasında insanlar işe giderken ellerinde tüfeklerini taşıyor olabilirler.

  bu aralar esrarı serbest bırakması ile türkiye'nin gündemine giren eyalet yanlış tanınmasın, bu karar abd'de yaşayan bir çok insanı da şaşırttı, başka eyaletler varken ilk olması çok garip. mesela ben oregon'da esrarı serbest bırakma yasasının reddedilmesinin tek anlamlı açıklamasının milletin kafasının çok dumanlı olduğu için oy vermeye gitmemiş olması olduğu kannatindeyim. karar sadece beni şaşırtmadı, colorado sakinlerinin bir kısmı şehirlerinde satışı yasaklayan yasalar geçirdiler, abd'nin karışık yasa düzeni sonucu bazı yerlerde 'şehir yasasına göre serbest, bölge(county) yasasına göre yasak, eyalete göre serbest ama federal hükümete göre yasak' gibi durumlar oluştu. neyin (satmak, almak, bulundurmak, içmek, açık alanda içmek, yemek, etkisi altında bulunmak...) yasak olduğu da tam belli değil.

  bu karara şaşırmak bir yana, bazı şehirler bu sene yapılan oylamada 'jesus belanızı versin biz gidiyoruz' diyerek ayrılıp yeni eyalet kurma (kuzey colorado), veya kansas'a nebraska'ya bağlanma girişiminde bulundular. yasalar her önüne gelenin eyalet kurmasına izin vermediğinden gerçekleşmedi, zaten bu kampanyayı destekleyenler de gerçekleşmesinden çok eyalet yönetimine trip atmak için planlamışlardı olayı.

  neyse efendim, colorado'nun bu kararı bence insanlarının uyuşturucuya olan düşkünlüğünden ziyade amerikanın batısına ait olan 'ne bok yerlerse yesinler, bana ne' anlayışıyla ilgili. şahsen kişisel seçimlere devletin karışmasını doğru bulmasam da, oldukça etkin bir uyuşturucu maddenin serbestçe satılıyor olması beni biraz rahatsız ediyor. alkoliklikten çok daha büyük bir toplumsal sağlık probleminin ortaya çıkacağını düşünüyorum bu işin sonunda ama bana ne, ne bok yerlerse yesinler.
 • south park yüzünden yıllardır epey samimi ve güzel gelen eyalet. hiç değilse bana. abd'de yaşayacak olsam burda yaşardım. küçük kasaba tribi, az parayla geçinebilme, doğa ve manzara, sıcak olmayan hava, düşük suç oranı, birbirine saygılı insanlar. tam benim yaşamak için doğduğum yermiş ama nitekim istanbul'dayım, avcılar'dayım...
 • amerikanin en guzel 3-4 eyaletinden birisi, tabiki tadini cikartana.

  amerika da 45 eyalette bulundum. 300 bin mil araba surdum. 1000’lerce insanla tanistim is yaptim.

  ekonomisi guclu.
  dogasi mukemmel.
  ınsan’i masum temiz.
  havasi 4 mevsim.
  yollari efsane.
  kizlari guzel ama kro.

  polis’i kotu.
 • abd'de bir eyalet, oyle yasa gecirerek maalesef hollanda olamiyor.

  eyalet yasasi yasaklamasa dahi, federal yasa yasakladigi surece -ki abd'de federal olarak yasak mevcut- esrar icmek "federal gorevliler" tarafindan takibe ugramaniza sebep olabilir. california'da colorado ve washington'in kaldirdigi yasak uzun suredir yok zaten. venice beach'e giderseniz marijuana kokusundan gecilmez ornegin, berkeley keza oyle.

  ote yandan bush doneminde california'da federal gorevliler bu tip mekanlari basarak islem yapmalarina ragmen, obama bu tip bir oncelikleri olmadigini soyleyerek, konu ile ilgilenmedigi mesajini vermistir.