şükela:  tümü | bugün
  • burada yapılan evler oldukça estetiktir, bacaları bile estetik değer taşır. yöresel giysiler giyen köyün kadınları başörtülerinin arasına mevsimine göre çiçek sıkıştırırlar. son dönemde fotoğrafçıların gözde mekanlarından biri olmuştur.
  • bir sürü çomakdağlı tanımama rağmen bir türlü gitmek nasip olmayan bir milas kasabasıdır. özellikle o güzelim otantik evleri, kadınlarının giyimleri ve o çooook meşhur düğünleri vs....

    bir keresinde milas devlet hastanesinde tek başına kendini baktırmaya çalışan 90 yaşında bir nineye yardım etmiştim. ninemin giyim tarzı o kadar otandikdi ki anlatamam. yaşlıları hala cin gibidir maşallah özellikle kadınları gözler fer fecir. kızları aşırı kıskançdır, adamları biraz galesiz ve patavatsızdır, türkçesi dananın önde gidenidir. sağlam alkol tüketirler. ne kadar çomakdağlı tanıdıysam hepsi paracıdır, ceplerinde akrep vardır ve çulsuzunu hiç görmedim. muhakkak kıyıda köşede birşeyleri vardır ama belli etmezler :)) türkçesi güzel memleketimin güzel insanlarıdır ahhh ulannn milas ahhhhh
  • ben bu insanların tüm milaslılar'dan hatta osmanlı'yı bırak menteşe beyliği'nden bile önce milas'ta olduğunu düşünüyorum. vikingler'e çok benzetiyorum.
  • beşparmak dağları eteklerinde; nakışlı ahşap oyma kapıları, ustasının marifetlerini sergilediği bacalarıyla taş rum evleri, uçsuz bucaksız zeytin ağaçları, yemenisine fesleğenler, reyhanlar, mis gibi kokan çiçekler kondurmuş, ipek ve altının bir araya geldiği entarili kadınlarıyla ünlü köydür.
    çomakdağ kadınlarının ister düğün dernekte isterse gündelik hayatta hiç kafalarından çıkarmadıkları tuğra denilen başlıkları onlara ayrı bir güzellik katar. 33 adet altın, taka denilen başlığın üzerine tutturulur ve sakındırak adı verilen bir işlemeli parçayla boyundan aşağı sarkıtılır. evlendikten sonra takılan tuğra bir daha asla çıkarılmazmış. tuğranın üzerineyse rengarenk kumaşlardan yazma ya da kollu sarılır. kollunun üzerine boncukların altına takılan 15 osmanlı altını kıyafeti tamamlar. osmanlı altınlarını sadece yeni gelinler takarmış. bu altınları eskiden gelinler çocuğu olduğu zaman çıkarırmış, ama artık çocuğu olsun olmasın tüm evli kadınların tuğralarında bu altınlar var.
    düğün gelenekleri de oldukça farklı ve renkli. 4 gün 4 gece düğün organizasyonu var. bir dönem ücret karşılığında turistlere yönelik bir düğün organizasyonu vardı; bu kültürel miras böylece gelenlere tanıtılırdı. ancak hala var mı bilmiyorum.