şükela:  tümü | bugün
  • bildiğiniz gibi çomarlık belirli bir partiye ve halka atfedilemez.
    temeli eğitimsizliğe ve yetersiz beslenmeye dayanır ve tüm toplumlarda böyle kimseler bulunur.

belki bu sıfatın değil ama bu durumun rus edebiyatında karşlığı:
    (bkz: poshlost)

şunlar olabilir mi? :
    (bkz: hillbilly)
    (bkz: redneck)

not: herhangi bir siyasi parti seçmenine bir gönderme yoktur. genel anlamda, gelişime kapalı kişi anlamında. zira her partide çomar kimseler olduğu gibi aydın kimseler de vardır.

ben biraz da bunun sistemsel ve global bir sorun olduğuna dikkat çekmek istiyorum.
    bu sosyolojik sorunu sanki sadece türkiye'ye ve hatta tek bir partiye özgüymüş gibi yansıtıp, bu soruna çözüm bulunmasının önüne geçildiğini ve bunun siyasi bir aşağılama malzemesi yapılmaması gerektiğini düşünüyorum.
  • karıştırmayın ingilizce kelimeleri falan, onlara da kolaylık olur; düz mantık yapmakta fayda var.

(bkz: chomar)

edit: "onlara" derken bu kelimeyi kullanacak insanları kastediyorum. bence çomar gayet dile oturan bir kelime türkçe'de, nitekim chomar da ingilizce'de dile oturuyor. ne ilk entryde ne de diğerlerinde kimse siyasi yönünü yazmamış bile. hayatımda ilk defa şunu kullandırdığınız için sonsuz teşekkür ederim: (bkz: yarası olan gocunur)*
  • (bkz: rex)
  • (bkz: madafaka)
  • brainless
  • peasant derken çomar demek istemiyorlar mı? beğenmedikleri davranışları sergileyen insanlara sinirlendiklerinde ''peasant'' diye sövdüklerine çok denk geldim. ve bu lafın söylendiği kişiler tam da çomar misali hareket ediyorlardı.
  • halihazırda redneck var ..

ama country bitch de eklenebilir, ben icat ettim şimdi.
  • (bkz: redneck)

birebir karşılık.

redneck, amerikan çomarının ta kendisi.

kültür, davranış biçimi, dünya algısı (dış güçler, ver mehteri ve amerikan milliyetçiliği), araba tercihleri (doblo vs pick-up), kadınlara bakış açıları, gelir düzeyi.

ve en önemlisi iktidarı belirlemeleri. (gerçi amerika'da redneck karşıtları siyasi olarak daha iyi örgütlenip, televizyon kanallarına sahip olarak arada sırada iktidara gelebilirler. bizde hiç şahit olmadım).

rednecklerle çomarlar, farklı coğrafyalarda doğmuş birbirinden habersiz ikiz kardeşlerdir diyebiliriz.
  • (bkz: chommy)
  • (bkz: bingo)