şükela:  tümü | bugün
  • aşağılık kompleksinden kaynaklı nefret hissi.
    bakın burada avrupa birliğine girmekle alakalı konuşmuyorum bu artıları ve eksileri çok daha detaylı olarak incelenmesi gereken başka bir konu. burada anlatmaya çalıştığım ülkemizin dört bir yanını sarmış çomarların avrupa devletlerine, kültürüne, yaşantısına düşmanlığı. bunun birkaç sebebi var:

    bu sebeplerden biri siyasi ve tarihsel arkaplan. yani avrupa osmanlı'nın gelişmesini istemedi osmanlı hep avrupayla savaştı, bu kafirler bizim yeniçerilerimizi öldürdü bla bla bla. bunları zırvalayan kimse de kalkıp osmanlı da viyana kapılarına kadar nasıl gitti? fethettiği yerleri çiçek atarak mı aldı? osmanoğulları aslında ponçikoğulları'ydı da avrupa mı çekemedi? gibi soruları sormuyor. yanlış anlaşılmasın osmanlı düşmanı değilim. sadece o dönemin siyaseti savaşmak ve toprak fethetmek üzerine kuruluydu. bunu osmanlı da yaptı, ingiltere de, avusturya macaristan imparatorluğu da...

    siyasi açıdan ise durum daha da vahim. avrupa terörü destekliyor, avrupa bizim gelişmemizi istemiyor argümanlarına sığınıp zavallılıklarını tescilliyor mal çomarlar. adama sorarlar "avrupa terörü desteklerken senin elin armut mu topluyordu? sen adam gibi devlet düzeni kursan avrupa'nın senin üzerinde oynadığı oyunlar sana kar eder miydi?" diye.

    işin özü bu çomarlar aşağılık kompleksiyle kendi sahip olamadıkları hayata sahip olan, kendilerinin asla yaşayamayacakları kadar medeni yaşayan avrupalıları sindiremeyip ortalığı boşu boşuna velveleye veriyor.