*

şükela:  tümü | bugün
  • lezbiyen ve gaylerin "hayat kisa, samimi olmakta fayda var" diyerek gerçek seksüel yönelimlerini çevrelerine deklare etmeleri anlaminda bir amerikan halk deyisi.
    herhangi bir sirrini açiga vurmak anlaminda da kullaniliyor zannedersem.
  • aynen homoseksuellikte oldugu gibi ateism icin de ayni anlama gelen, kisinin kendi kimligini aciga cikarmasi anlamina gelen terim
  • ultra komik çevirisi için (bkz: klozetten çıkmak)
  • dolaptan çıkmak. hani basılınca dolaba saklanır ya insan, öyle işte.. "ne olacaksa olsun" diye, saklanmaktan, gizlenmekten, gizlemekten vazgeçmek.
  • muhafazakâr-homofobik bir background'dan gelen yurdum insanı için oldukça zor bir süreç. bir kez "come out of the closet" olup sert veya alışılmadık bir tepkiyle karşılaştığınızda, devamını getirebilmek için terapi görmenizi gerektirir. manevi bir dolaba saklanırsınız. sizin iç dünyanıza temas etmek isteyen herkese kapılarınızı kapatırsınız. yaşadığınız ilişkiler hep kısa süreli, tek gecelik veya gündüzlük, iğrenerek hatırladığınız işkenceler hâline gelir.
  • çok ağrılı bir sürecin başlangıcı, planlayarak, arkasında durarak, her şeyi göze alarak yapılamayacaksa kişiyi de, açıkladığı "sevdiklerini" de çökertebilecek kadar ciddi bir karar. bir nevi psikolojik deprem diyebilirsiniz, eskisini koruyacak kadar sağlam değilseniz, yenisini yapacak kadar beslendiğiniz kaynaklar fazla değilse, çok tehlikeli olabilir. ama kesinlikle en sevdiğim, en sevildiğim dediğiniz insanların sizin hayatınızın neresinde olduğunuza dair ciddi bir turnusol işlevi görüyor. hayatınız bir matrix ise coming out kırmızı hapı seçmektir. kimse kolay ve güzel olduğunu söyleyemez ama "gerçek" olduğu kesindir.
  • gorunmez olundugu surece toplumun degism,eyecegine kani olan escinsellerin escinselliklerini her tur riski goze alarak dosta dusmana duyurmalari halidir ki closet gizlendikleri alanin mecazi ismidir. escinselliginden veya biseksuelliginden dolayi utanan, kendinden nefret eden kislerin bu durumlarini insanarin gozune sokarak gurura --ki pride kelimesinin cevirisi olarak kullaniyorum-- donusturen bireydir. olumlu olumsuz pek cok noktalari olmasina ragmen cinselliklerinden dolayi her turlu ayrima muzdarip birakilan insanlarin insanca yasamasina cok katkisi olmustur bati'da.
  • britanyali sporcu tom daley'in de bir video ile imza attigi alkislanasi hadise...