şükela:  tümü | bugün
 • john amos comenius (1592 - 1670/moravya) modern eğitimin babası olarak bilinir. uluslararası eğitimin önemini vurgulamış, başka ülkelerdeki değişik yaşam tarzlarına, din ve dillere saygı gösterilmesi gerektiğine inanmış ve dünya barışının dini farklılıklar nedeniyle yapılan savaşların durdurulması ile mümkün olacağına işaret etmiştir. bu yüzden de socrates'in altında yer alan comenius programına onun adı verilmiştir.
 • yasadigi yillarda cevresindekilere "kardesler, dayiyosunuz insanlarin burnuna grekce latince edebi-teolojik-felsefi kazik metinleri, yabanci dil falan ogrenemiyo insanlar, gelin iki konusturun*, iki komunikasyon ortami dogurun o dilde bak nasil bulbul gibi sakimaya baslicaklar..." diye yirtinip duran, soylediklerinin kiymeti ancak 300 yil sonra anlasilip uygulanabilmis yuce sahsiyet. comenius programi, socrates programinin birinci eylemi olarak gecmektedir gunumuzde de.
  (bkz: comenius 1)
 • jan amos komensky (lat. comenius) tam adıyla jan amos segeş nivnicky, komensky soyadı babasına atfen kullanılır, (28.3.1592-15.11.1670), çek pedagog, teolog, filozof, ve yazar, rahip ve kardeşlik birliğinin son piskoposu (1648 yılından itibaren), macaristan sınırına yakın nivnice veya uhersky brod'da doğmuş amsterdam' da ölmüştür. hayatı boyunca 154 kitabı yayınlanmıştır. bu kitapların çoğu katolik kilise tarafından yasaklanmış veya yakılmıştır. çekler tarafından "milletin öğretmeni" olarak anılır. doğum günü olan 28 mart çek cumhuriyetinde öğretmenler günü olarak kutlanır.
  modern eğitimin babası olarak anılan komensky, çocukların oyun yoluyla öğrendiklerine dikkat çeken ilk düşünürdür, fakirlerin ve kadınların da erkeklere ve zenginlere eşit öğrenim görmesi gerektiğini savunur.
  harvardın ilk başkanı olması için gelen teklifi reddetmiştir.
  ders kitaplarında resim kullanan ilk kişidir.
  nicolas kopernicus'un "on the revolution of celestial bodies" kitabının orjinal el yazısı metnini, yakılmasını önlemek için, kopernikusun fikirlerine inanmadığı halde, tüm mal varlığını ödeyerek satın almıştır.
  "...biz özgür varlıklarız, kendi kendilerini sonsuz sonsuzlukta yaratan"
  " öğretim, sözle yapılabilir, eğitim ise sadece örnek olunarak"
  "dünya insanlık için okuldur, her insanın hayatı, beşikten mezara kadar öğrenmekle geçer"

  uhersky brod j.a.k müzesi http://www.muzeum.uh.brod.cz/en/en.htm
  prag j.a.k. müzesi ve kitaplığı http://www.pmjak.cz/english/indexen.htm
 • kıytırık avrupa birliği programlarından bir tanesi daha... hazırlanan cv, form vb bir sürü kağıt yığını ankara 'daki ulusal ajans merkezine gönderilir. programa alınacak kişiyi yüzyüze bile görmezler. tek yapmanız gereken hazırladığınız formda kendini güzel bir dille reklam etmek. tam emin değilim ama şart olarak daha önce öğretmenlik yapmamanız gerekiyor lakin formda da iş deneyimi diye bir bölüm var. yapılanların çoğu güzel; ama seçim zamanı tek kriterin gönderilen zarflar olması çok saçma. bu seçen ekip adayları seçerken neyi kriter olarak alıyor hiç anlamış değilim. ellerinde bilgi kaynağı olarak sadece gönderilen formlar var. ayrıca okuldan herhangi bir hocanın gizli olarak yazacağı referans mektupları. referans mektuplarının çoğu öğrenciler tarafından doldurulmakta (benim gördükleriminyazdıklarımın çoğu böyle). hangi hocaya gittiysek hepsi bize " olum siz yazın bir şeyler, ben imza atarım altına."

  garip ve saçma olan son şey ise, yayımlanan sonuçlardır. çoğu kişinin isminin sonuna niçin alınmadığı da eklenmiş nedense. bazılarında "bütçe yetersizliği" bazılarında ise "kalite yetersizliği". işte bu noktada insanın biraz düşünmesi gerekiyor. ve ister istemez bu adayları seçen ekibe soruyor: "ulan hıyarlar siz kimsiniz de sadece elinizdeki birkaç form kağıdına bakarak bir kişinin kaliteli olduğunu ya da olmadığını anlıyorsunuz? merak ettiğim diğer bir durumsa bu isimlerinin sonuna kalite yetersizliği yazan insanlardan hiç tepki gösteren yok mu? ya da gerçekten kalitesizler mi acaba?
 • elemelerde kalite yetersizliğinden çok dilde yetersizlik terimi kullanan hayat boyu öğrenme programı. 19 sayfa tutan ingilizce başvuru formumdan dilde yeterli olup olmadığım gayet açıkça görülür. referans mektupları için ''sen yaz ben imzalarım'' diyen bir öğretim görevlisini sorgulamaktır burada asıl yapılması gereken. dilde yeterli olmayanlar süzüldükten sonra da bütçe dahilinde kura çekilerek asil ve yedek liste belirlenir. bütçe yetersizliği damgası dilde yeterli olup kuradan geçemeyenleri gösterir..
 • 2009 genel teklif çağrısı yayınlanmış olup son başvuru tarihi 20 şubattır. bu tarih comenius partnership projeleri için geçerli tabi.
 • hayat boyu öğrenme programı dahilindedir. katılabilecek kitle halen bir eğitim kurumunda öğretmenlik yapmakta olan insanlardır. daha önce öğretmenlik yapmamış olma şartı erasmus'ta aranmaktadır. comenius'a katılabilmek için, okulöncesi bir eğitim kurumunda, ilköğretim ya da ortaöğretim kurumlarından birinde görev yapmak gerekir. meslek liselerinde çalışan meslek dersleri öğretmenleri comenius'a değil leonardo da vinci'ye katılabilirler. ancak meslek liselerinde çalışan kültür dersi öğretmenleri her iki programa da katılma hakkına sahiptir. hazırlanacak projelerin ilgili olabileceği temel konular bellidir. 4, 6, 8, 12 veya 24 hareketlilik gerçekleştirmek mümkündür. hareketlilik, yurtdışına çıkış sayısını ifade etmekte olup aynı insanın iki kere çıkması iki hareketlilik eder. çalışma ekibinin tamamı hareketlilik gerçekleştirmek zorunda değildir. irtibat kişisi ise bütün toplantılara katılmak zorundadır. en son açıklamaya göre 12 hareketlilik için 13000, 24 hareketlilik için 23000 euro ödenek verilmektedir. dil yeterliliği daha çok comenius asistanlıklarında, hizmetiçi eğitimlerde ve dil okulu eğitimlerine katılmada istenirken (kpds'den 70 almak gerekir) iki taraflı ortaklık ve çok taraflı ortaklıklarda böyle bir dil şartı aranmaz, sadece dil biliyor olmak hareketliliklerinizde size kolaylık sağlar. formun doldurulması aşamasında ise genellikle il milli eğitim müdürlüklerindeki ar-ge bölümleri destek verir. programla ilgili çok sayıda ortak bulma sitesi vardır, bunlardan bir tanesini seçip konuya uygun bir proje ile ortaklık alıp başvuruda bulunmak da mümkündür hazırladığınız projenin özeti ile bu sitelerde ortak aramak da. bir comenius projesi hazırlamak için belli dönemlerde açılan seminerlere katılıp sertifika almak gerekir. www.ua.gov.tr adresinden hayat boyu öğrenme kapsamındaki tüm programların bilgilerine ulaşılabilir.
 • avrupa birliği'nin gayet astronomik rakamlarla desteklediği proje. birçok ortak projeye katılmış -okulun ingilizce öğretmeni ile- okullar gana, hindistan, nijerya gibi ulkelerden geniş çaplı projeler çıkarmıştır.
  diğerleri başka ulkelerle kaynaşıyordu muhtemelen.
  kpds'den 70 alma barajı dışında pek sorunla karşılaşılmıyor turkiye'de. gerisi herhangi bir 3. dunya ulkesi seçmeye kalıyor. seçtikten sonra da bir şekilde kaynaşılıyor zaten. global warming hala en geçerli proje çunku.
 • bu sene yapılan comenius dil asistanlığı başvurularında, değerlendirilme kriterlerinin biraz daha değiştiği avrupa birliği temelli programdır. öyle ki 17 sayfa formu dolduruyorsunuz, ardından sizden istenen sadece bir cv ve öğrenci belgesi. ne bir referans mektubu, ne de bir transkript isteniyor. tabi bu söylediğim ingilizce öğretmenliği okuyan eğitim fakültesi öğrencileri için. hoş sanki böyle daha iyi olmuş, zira 17 sayfa formdan sonra insanın zaten başka bir belge toplayası gelmiyor. bir diğer nokta ise bu programda tecrübeli olmak mı seçilme şansınızı yükseltiyor, yoksa tecrübesiz olmak mı? sanırım orası biraz muallakta. programın amaçlarında aday öğretmenlere tecrübe kazandırmak, şartlarında ise hiç öğretmenlik yapmamış olmak gibi maddeler varken, başvuru formunda sizden öğretmenlik deneyiminizin olup olmadığını ve eğer varsa hangi yöntemleri kullandığınızı belirtmenizi isteyen bir madde ile karşılaşabiliyorsunuz. ve bu durum başvuru formunu doldururken insanı bariz bir şekilde şüpheye düşürebiliyor. zira kişi eğer öğrenciliği sırasında dershanelerde çalışıp, öğretmenlik yapmış biriyse, ya da öğretmenlik tecrübesi resmi olmayıp, gayrı resmi olarak fazla ise başvuru formuna yazmaya çekiniyor. okullarda yapılan mecburi stajların ya da eşe dosta verilen özel derslerin zaten her adayın başvurusunda belirtileceğini varsayarsak, değerlendirilme ölçütleri yalnızca ve yalnızca orada geçireceğiniz süreci ne kadar iyi planladığınız ve açıklayabildiğiniz ile bağlantılıdır diyebiliriz.

  (bkz: comenius dil asistanlığı)
 • 2009 bireysel ve kurumsal asistanlık başvurularının sonuçlarının açıklandığı avrupa birliği programıdır. başvuru yaparken temmuz'da açıklanacağı söylenen sonuçlar neden mayıs'ta açıklandı hala anlayabilmiş değilim. eşleştirme kesin sonuçları ise haziran ayının son demlerinde açıklanacakmışmış. hadi bakalım.