• toprak tencere..
  • canakla birlikte patladigi vakit , saklambac oyununda saklananlarin cikmasi gereken edevat.
  • kiremit gibi bir yapisi olan, cok ucuza satin alinabilecek, icine koydugunuz her ne ise her tarafinin e$it pi$tiginden emin olmanizi saglayabilecek yegane urun. baharatli ve salcali olaylar bilhassa comlekle a$ar kendini.

comlek'te pi$en kurufasulye, standart tencerede pi$ene gore cok farkedilir bicimde degi$ik ve leziz forma kavu$acaktir.
  • imalatı ghost gibi filmlere konu olmuş zanaat ürünü. ayaklarla dönmesi sağlanan* dairesel bi tezgah üzerine konan kil kütlesi ve gerektikçe su ilave ederek, elle şekil verilerek yapılır. çok zevkli ve kolay görünmesine karşın, tecrübe ve ustalık ister. istenen şekil verildikten sonra iple kesilerek alınır ve fırınlanmak suretiyle son haline getirilir. ayrıca, gözenekli bi yapısı olduğundan içine konan nesnenin havalanmasını da sağlayan bi yapısı vardır. cennet vatanımızda avanos çömlekçilikle ünlenmiştir.
  • kisiklimeydanda pek bir nezih kuru fasulceci, kuru+pilav+tursu+cay :8.5 milyon
  • ben şimdiye kadar kurufasulye yemimişim dedirten süperler ötesi kurufasulyeci. kabak tatlısı helva gibidir , ağızda dağılır.
    (bkz: sukela)
  • kısıklı camlica caddesi üzerinde faaliyet gösteren lokanta. sırf havası ve manzarası için gidilmeye değer. otoparkı istanbul'un en yeşil ve orman içi otoparkıdır
  • kurufasulyeyi koyu su ve tereyağıyla zenginleştirerek, özel fasulyelerden, çömlek içinde, yağsız etlerle inanılmaz güzel yapan, servisi çok hızlı olan çok güzel bir lokantadır. kurufasulye hayranları için vazgeçilmez bir lezzet. bilmiyordum, öğrendim, şimdi tavsiyedeyim efendim, öyle böyle değil, kaçmaz.*
  • amforanın kazan olanı.
  • kuru fasulyede resmen çığır açan damak zevkini şekillendiren keseye uygun lokanta.
    çayeli kurufasulyesi ve yağsız dana etinin taşfırında çömlek kazanlarda pişirilip servis edilmesi
    gibi ulvi bir görevi başarıyla yaparlar.bir de soğan bulunur o fasulyede - yiyenler inanmayacaklar- öyle çok pişmiştir ki izi kalmamıştır.
    ama o nasıl bir fasulyedir allah'ım yarabbim, ben çok fasulye yedim, böylesini yemedim (bkz: hincal uluc usulu yazi yazma rehberi) diyenlerin muhakkak tatması gerekir.
    gitmişken fındıklı sütlaçtan da yememek olmaz tabii ki.
hesabın var mı? giriş yap