şükela:  tümü | bugün soru sor
 • arnold ciwardagezer abinin oynadii eski bi aksiyon filmi...
  kizi kacirilinca intikam pesinde kosan olum makinasi ...
 • elite'in c64 ile ozde$le$mi$ arcade oyunu.. rob hubbard'in $ahane muzikleriyle super i$ yapmi$ daha sonra cikan who dares wins serisinin de arak kaynagi olmu$tur..
 • (bkz: maybebop)
 • commodore'un en çok oynanan oyunlarından olan commando, çok tutulmasının ardından diğer oyun makinaları için de kodlanmış, müzikleri ise duyan herkeste "dinlemek ihtiyacı" uyandırmıştır. 80 derecelik açıyla yönettiğimiz commando karakterini sırtından gördüğümüz ekranda, sürekli askerler gezinmekte, siperlerin arkasına saklanmış etrafa ateş etmekte, arada bi sivillerle "biz biz arabayız" oynamaktadırlar.

  etrafa yerleştirilmiş, 3'erli dikdörtgen piramitler teçhizat olmakla birlikte, köprülere bomba atabilmek için de bunlardan toplanması gerekir. level sonlarında, bi dolu asker akın eder, köşede kuytuda, sabit bi yer wardır mutlak, onu bulup autofire'a almak level sonu için yeterlidir. trainersiz bitiren insanlara pek rastlanmamıştır...
 • commodore 64 versiyonu arcade commmando'dan sonra cikti.
 • oyunun en sempatik kisminin tepelerden "hobbaa" diye atlayarak gelen du$manlar oldugunu belirtmeliyim.. ayrica high score table'a isim icine bir komando oyununda beklenmeyecek $ekilde kalp i$areti yazabilmek te guzel bir ayrintidir..
 • bahsi gecen filmin sonunda amcamın düsmanını bir soba borusu misali nesneyi gövdesine sokarak gebertmesi cocukken dimagımda soru isaretleri bırakmıs abartılı bir siddet sovudur!!!
 • artı yine aynı mevzu bahis film arnoldun en cok adam öldürdügü filmdir ve bir cift makineli ve 24 saat geri sayan timerlı saati ile mekana (kötü adamın malikanesi miydi neydi) gitmis ancak hic mühimmat sıkıntısı cekmemistir, zira iki elinde birer makineli tüfek oldugu üzre durmadan kosmus ve öldürdügü amcamların tüfeklerini ala ala yola devam etmis sarjör degistirmek gibi basit islerle vakit kaybetmedigi gibi kac mermi kaldı gibi sinir ayrıntılarla isi olmamıstır..
 • çok pırıltılı bir oyundur son ekranında ise yanan bi ahıl vardır, yanar durur.
  onun daha güzelleştirilmiş hali amigadadır
  (bkz: dogs of war)
 • bir film olarak baktığımızda ise, komando filminin başrolünde arnold wardır. 80'li yılların ortalarında salgın olan "kaslı vücut hayranlığı"nın ideal bulduğu vücut öçülerindeki arnold'un sakızlardan çıkan, komando filminden alınma görüntüleri, "olm yağ sürmüş vücuduna", "yok lan dünyanın en klas vücutlu adamıymış", "tek parmağıyla 10 katlı apartmandan atlıyormuş" benzeri kızan muhabbetleri eşliğinde, filmin tanıtımına büyük etki yapmıştır. özellikle de, arnold'un vücudunun tonyukuk kömürüyle şeritlendirilmiş hali, filmin aksiyon ölçüsünü tavana çakar niyelikte bir muammaydı.

  filmdeki adamımızın adı albay matrix'tir. büyük başarıların insanı bu amcamız, çok süper vücudu ve uzak doğu sporlarında çeşitli sertifikaları olmasına rağmen, bir dağ evinde inzivaya çekilmiş, kendini, kızını yetiştirmeye adamış, yaşayıp gitmektedir.

  tam da bu sıralarda, arnold'un kurt olduğu dönemlerde devirdiği bir diktatör tekrar hayat bularak, ortadoğu'da terör estirir; aynı zamanda da arnold'un güzelim kızını kaçırarak, komser matrix'i ikinci raunda davet eder.

  olaya çok sinirlenen sayın matrix, kendini çeşitli renklere boyayarak tekrar kurda dönüşür ve ormanda koşmaya, önüne geleni yıkmaya başlar, taa ki ortadoğu'daki terörü sona erdirene değin. ha, böyle hanzo bir başka film war mıdır ? evet.