şükela:  tümü | bugün
 • hatirlamadigim bir $ey odevi icin kapali bir eski$ehir havasinda halk kutuphanesine gitmi$tik bir arkada$imla. donerken yolda kasim 1986 sayisini vitrinde gormu$ almi$tim. kizilcikli'dan tepeba$i'na ismet inonu caddesi uzerinden yurudugumuz yol boyunca her an yagacakmi$ gibi gorunen yagmura ragmen gicir gicir sayfalarini kari$tirip silent service gibi a$mi$ oyunlarin tanitimina bakmi$tik. dream house diye bir program tanitimi vardi kendinize ev mev yaptiginiz. grafikleri cok guzel gelmi$ti o zaman.

  bir okur elite tanitimi iceren mektup yazmi$ti onda da kafayi yemi$tik.

  program dokum ekinde "wordstar-sb" (edit: türkçeyazar-sb imiş) isminde suat baycili tarafindan yazilmi$ bir word processor vardi. o kadar uzun bir source'u vardi ki kimin ugra$ip yazacagini merak etmi$tim.

  ekran goruntulerinde hangi renklerin gozu en az yorduguna dair amstrad cpc464 fontuyla verilmi$ ornekler bulunan bir yazi vardi. en az yoran renk ye$il ustune sariymi$. kirmizi renk aciktirirmi$. derginin kapagindaki kocaman gozun de sebebi oydu sanirim.

  bir amiga tanitim yazisi vardi ali mufit gurtuna gibi bir ismi olan cizgi filmci tarafindan yazilmi$ (adini unuttum vallahi) hah hatirladim: ali murat erkorkmaz. o zaman amiga yeni bi$eydi. tutankamonlu reklamlari vardi.

  basic diline giri$ yazisi vardi. 10 print "merhaba". galiba tuna ertemalp yaziyordu.

  commodore show fuarinin tanitimi vardi galiba "cok guzel gecti" diye.

  c64 icin cizim programlarini kiyaslami$lardi: koala painter, advanced art studio falan.

  aralarinda pek cok bilgisayarcinin "oyun paketi - i" "oyun paketi - ii" diye tek kasette 120 oyun sattiklari reklamlar vardi. kacakciligin illegalligin daniskasi idi. aztek joystick supermi$.

  bu dergi sonra parcalandi, once eki sonra kendisi tamamen kayboldu.
 • dergi olani (yani commodore dergisi diye de anilan) turkiye'de bilgisayarlarin yayginlasmasi, programcilik/grafikerlik gibi alanlarin gelismesinde bas sorumlulardan biridir. commodore firmasinin resmi distirubutoru teleteknik destegi ile cikan dergi ozellikle bilincli bilgisayar kullanicisi yetistirmek misyonu edindiginden son derece bilgi doludur.

  her ay bayiden kosa seke aldigim ilk dergiydi (b yayınları'nin örümcek adamiyla beraber), ciddi icerigi, her sayfasinin bilgi dolu olmasi, sahip olmadigimiz commodore alet edevatlarina ozendirmesi, habire "komodor senlikleri" tarzi etkinlikler duzenlemesi (teleteknik sponsorlugunda elbette) ile turkiye'de bilgisayar alt kulturunun olusmasindaki mihenk taslardan biridir commodore dergisi.

  bir aralar amiga ekiyle de gelmis olsa da asil herkesin bildigi eki meshur program döküm ekidir. hala daha adinin niye oyle oldugunu anlamadigim bu rengarenk ek turkiye'deki yeni yetme programci guruhunun temel egitim seti gibi birseydi. detaylar icin; (bkz: program döküm eki/@lemre).

  daha sonra amiga zamaninda muadili baska bir ekipten cikmis (bkz: amiga dünyası) ve o da son derece basarili olmustu; (bkz: amiga dünyası/@lemre).

  ozellikle program döküm eki'ndeki herkesi cildirtan yazim hatalari ve bayilerde cok az sayida olmasi disinda hicbir falsosu olmayan bu dergi kelimenin tam manasiyla bir hazineydi.

  gorece daha rahat takilan, yazim hatasi dolu 64'lerin aksine (gerci onun yeri cok ayridir bende, ayrica yazarim birgun) cok ciddi bir hava birakirdi bu enteresan sekilde sarı renkli dergi.

  doksanların ekol bilgisayarcılarında bol bol sayilari bulunur (ki bu adamlarin her biri ayri bir dunya her biri ayri bir tipti) ve normalden daha pahaliya satilirdi.

  program döküm ekinden girdigim dandik basic kodlarinin hata vermesi sebebiyle geoid kadar egri 51 ekran grundig televizyonda gozleri kor etme pahasina satir satir hata aramak, her ay dergiyi alinca kendini onemli hissetmek, program döküm ekindeki kodlardan muhtesem bir oyun cikmasini ummak, commodore dergisi sarısında ruyalara dalmakti bu dergi benim icin, hepsi geride kaldı.

  hani hep birseyler farkli olacakmis gibi hissettirirdi o zamanlar, birseyler guzel olacakti guya, hani hep iyi birseyler olacakmis gibiydi, olmadı.

  bilgisayar olani ile ilgili;

  (bkz: commodore 64/@lemre), (bkz: commodore 64 ve oyun kapağı yalanları), (bkz: commodore 64'ün sağlamlığı ve şiddet ilişkisi), (bkz: commodore 64 efsanelerini avlama operasyonu), (bkz: commodore 64 sevgisinden geceleri gizlice ağlamak), (bkz: sözlüğe commodore 64 ile girmek), (bkz: commodore sx-64/@lemre), (bkz: teleteknik/@lemre) (bkz: amiga/@lemre), (bkz: amiga 600/@lemre), (bkz: amiga 1200/@lemre), (bkz: amiga cd32/@lemre), (bkz: amiga dünyası/@lemre), (bkz: c64 programcının el kitabı/@lemre), (bkz: program döküm eki/@lemre) vesaire vesaire.
 • https://github.com/mist64/cbmsrc

  adresinden commodore sirketinin cikardigi kisisel bilgisayarlarda kullandiklari yazilimlarin kaynak kodlarina erisebilirsiniz.
 • kendi tarihimdeki ilk bilgisayarım commodore'un bu kadar çok monitör ürettiğini tahmin etmiyordum. bir nevi dumur oldum. bende de 1084'lerden vardı bir tane ama hangi model olduğunu çıkaramadım şu anda... tabi onu commodore'dan sonraki bilgisayarım amiga 500 ile kullandım ilk kez.
 • commodore 64 ve amiga serisi ile bomba gibi dönen firma! şimdilik 64 için önsiparişler başlamış ve 15 nisan'da dağıtımına başlanacak. amiga serisi için biraz daha bekleyeceğiz.

  yeni seri modern programları çalıştırabilir olacak. 1 adet 2,5'' hdd slot, dvd-rw/bluray sürücüsü, 4 usb 2.0 port, ddr3 ram slot ve linux entegre olarak gelcek sistemlerin 3 farklı modeli var:

  (bkz: commodore 64)
  (bkz: commodore vic-slim)
  (bkz: commodore vic-pro)

  http://www.commodoreusa.net/
 • şimdiki bilgisayar dergilerinin aksine içi dolu dolu olan bir dergiydi. içeriğindeki kimi konular o dönemler bana ağır geldiği için (doğrusu kafam basmazdı) anca derginin yarısını okuyabilirdim. şimdiki bilgisayar dergileri ise magazin dergileri gibi, bolca resim bolca teknik bilgi tablosundan ibaret, haliyle de şimdiki dergilerin içeriğinin yarısından fazlası boş yazı. ne varsa eskilerde var derlerdi büyükler de şimdi hak veriyorum. bilgisayarı geçtim herhangi bir konu üzerine dolu dolu bilgi bulabileceğim dergi yok gibi bir şey şimdilerde (fanzinler hariç tabi).
 • telefon cikaracakmi$,
  http://www.commodoresmart.com/
 • küçücüktüm. 5nci yaş günümde almıştı babam c64 ümü. ilkokula başladığım sene yani. sonra okumayı iyice çözdükten sonra ilk sürekli olduğum dergidir belki commodore.

  her ayın 1nde koşardım gazeteciye. çok tatlı bir çiftti benim gazete aldığım yer. karı koca çalışırlar ve çok güzel mecmualar getirirlerdi. şimdi düşününce aydın insanlardı. evin arkasında da bakkal vardı gazete satan ama o hep türkiye gibi gazeteler satardı. dergi falan ancak onların dergileri vardı.

  neyse, yeni oyunların isimlerini, nasıl oynandıklarını öğrenirdim. bir de puan verirlerdi oyunlara. en iyilerini ezberler gider kasetçi abiden alırdım.

  bu heyecanlarla sene 90 lar olduğunda artık gayet rahat derginin ekleri sayesinde basicte bir şeyler yazıp kaydedebiliyordum.

  bir gün imposible mission isimli oyunu tanıtmışlardı. çok zordu oyun öyle anlatıyorlardı. ismi gibiydi. grafikleri muhteşemdi.

  http://upload.wikimedia.org/…impossible_mission.png

  yazının sonunda da şöyle diyordu yazar; biz bitiremedik, ama bitiren olursa yayınlarız.

  oyunu aldıktan hemen 1 hafta sonra bitirdim. hem de defalarca bitirdim ve pratik yaptım.

  10 yaşımı geçmiştim. bilgisayardaki parlamalar "sara hastalığı" yapıyor denmişti ve ailem epey tepeye kaldırıyordu ben ulaşmayayım diye. pufun üzerine tabureyi koyar, tırmanır, bütün parçalarını tek tek itinayla indirir, televizyona bağlantısını yapar, gizlice oynardım.

  bir de vidyomuz vardı, sony betamax.

  aklıma koyduğum şuydu, oyunu bitirecek, sonunu kaydedecek ve yazımı yazıp dergiye yollacaktım. basitti, bağlantıyı vidyoya yapıp, vidyoyu tv ye bağlayıp oradan görüntüyü ayarlarak kaydedebilirdim. denedim, oldu.

  oyunu daha evvel bir iki kez yaptığım gibi bitirdim, betamax kasede kaydettim, yazımı yazdım. kocaman bir zarfa koydum hepsini, derginin adresini itinayla yazdım ve götürüp postahaneye verdim.

  heyecanla gelecek ayı bekledim.

  ama gelmedi.

  dergi kapanmıştı.

  böyle buruk bir hikayesi vardır ben de commodore un.

  c64 üm durur hala. kahverengi.
 • merhaba, benim commodore hakkında, firma olarak, şahane çocukluk hatıralarına ek olarak ekleyebileceğim bir şeyler var. bugünden geçmişe bakınca commodore; c64 modeliyle zamanında neredeyse 17 milyon adet satmış, dünya üzerinde en çok satan bilgisayardan biri olarak (we need to build computers for the masses, not the classes. jack tramiel), apple'ın statüsünü az çok 80-90 yılları arasında yaşamış bir firma gibi gözüküyor. apple'ı halen kullanmıyorum ama commodore'a duyduğum itibar, (logosunun sempatikliğinden midir bilemiyorum) hiç değişmedi.

  firma olarak; agresif fiyatlandırma, satış kanallarının iyi seçilememiş olması, kötü müşteri hizmetleri vs. ile ibm pc ve apple machintosh'un geliştirdiği pc'lere yenik düşmüş olması gerçekten çok üzücü. zamanında c64'ü 595 dolara (bugünün parasıyla $1454.06) satıp, piyasaya hakim olabilmek için herhangi bir oyun konsolunu veya bilgisayarını getirene 100 dolar indirim yapmışlar, öyle ki mail-order yoluyla sipariş veren satıcılar timex sinclair 1000'i 10 dolardan satmaya başlayıp, aradaki farkı cukkalamış lakin gün olmuş devran dönmüş sanırım sinclair'deki abilerin ahı tutmuş ve commodore batmıştır. değeri 100 bin dolarlardan milyarlara yükselen firmanın, jack tramiel gidince batması da ayrı bir durum. yine de ben commodore'u bursa çarşamba'da (şimdi cadde boyunca "rent a car"'cıları ve travestileriyle meşhur bir yer) kasetlere oyun çeken bilgisayarcı amcayla birlikte anıyorum, saygılar bilgisayarcı amca.

  http://www.commodore.ca/…dive-1985-irving-gould.pdf