şükela:  tümü | bugün
 • dizel motorlarda, yakıtın yanma odasına enjekte edildiği noktadaki basıncı yükselterek ve enjektör memelerinin deliklerini çoğaltarak, zerrecik adedini ve güç verimini artıran sistemin adıdır. ortak ray sistemi olarak abukça türkçeleştirilmiştir. kimileri de bu sisteme çift manifold sistemi der.
 • (bkz: cdti)
  (bkz: crdi)
  (bkz: hdi)
  (bkz: cdi)
  (bkz: jtd)
  (bkz: tdci)
 • yeni nesil dizel motorlarda kullanilan bir yakit enjeksiyon sistemi.bir yuksek basincli yakit pompasi, buradan silindirlere giden metal yakit borulari ve yanma odalarina bagli, zaten yuksek basicla puskurtulmeyi bekleyen yakitin yanma odasina giri$ine izin veren elektromanyetik kontrollu ( en son versiyonunda piezoelektrik kontrollu) enjektorlerden ve bu enjektorlere komuta eden kontrol bilgisayarindan olu$an bir sistemdir.
  sistemin ortak yol olarak adlandirilmasinin sebebi ise $udur: yakit, pompadan silindirlere kadar, ortak yakit borusu icinde,her zaman yuksek basinc altinda beklemektedir (1500 bar civarlarinda ve bu deger her yeni nesil sistemde giderek artmakta). yakiti silindirlere puskurten enjektorler elektronik kontrollu olduklari icin, motor kontrol programlariyla, degi$ik yuk durumlarinda farkli miktarlarda yakiti kolayca saglayabilirler.
  puskurtulen yakitin yuksek basincli olmasi, daha kolay yanmasi ve yanmami$ atik birakmamasi sebebiyle istenen bir $eydir: ne kadar yuksek basinc olursa o kadar iyi.boylece daha verimli ve daha temiz dizel motorlarin onu acilmi$tir.
  bu sistemin, daha once dizellerde kullanilmayan kontrol elektronikleri ile cali$masi ba$ka faydalar da saglami$tir : duzensiz yanmayi tesbit eden sensorlerden gelen bilgiler dogrultusunda yakit puskurtme zamanlamasiyla oynanip daha sessiz cali$ma saglanabilmi$tir.
  ilk olarak alfa romeo ve bosch i$birligiyle geli$tirilip kullanilmi$tir, delphi ve bosch automotive gibi ureticiler tarafindan uretilmektedir, $u an dizel motorlardaki en yaygin yakit sistemidir, dizel motorlarin bugunku populerliginde en onemli rolu oynami$tir, ve dizelin gelecegidir.
  benzer bir sistem icin (bkz: pumpe duse)
 • spoiler veriyorum;
  common rail, on tane entrysini girerse nihayet yazar olacak, simdilik comezligiyle futursuzca dalga gecebilecegim caylak.
  ayrica isminin gercek anlaminin "hemzemin gecit" olmasi gerektigine yurekten inaniyorum.
 • yanma verimini artırarak, yakıt sarfiyatı ve emisyon oranlarını düşürme amaçlı üretilen dizel motorlardaki yakıt püskürtme sisteminin adı.
  common rail olarak adlandırılmasının sebebi ise, konvansiyonel yakıt püskürtme sistemlerinde yakıt pompasının sağladığı yakıt basıncı ile açılan enjektörler yerine kontrol ünitesinin sinyali ile açılan enjektörlere sahip olmasıdır. bu sayede eski sistemde her enjektör için yakıt pompasından ayrı bir yakıt devresi gerekirken common rail sisteminde bütün enjektörler tek bir yakıt hattına(rail) bağlanmıştır.
  sistemin başka bir avantajı da motor zamanlamasından bağımsız olan enjektörlerin yakıt pükürtme ve yakıtı kesme zamanlarının ayarlanabilmesini sağlayarak motor devir sayısına göre en iyi püskürtme zamanını seçmesi ve silindirler içindeki yanmayı iyileştirmesidir.
 • klasik dizel motorlarda enjektorler, mekanik yapilari nedeniyle bir is zamaninda 1 ya da 2 puskurtme yapabilirken, common rail sistemli dizel motorlarda (ozellikle piezoelekrik eleman kullanan enjektorlerde) 5 adet puskurtme yapabilmektedir. bu sayede, dizel motorda kulagimizin alistigi sakirtili ve sarsintili calisma da daha iyi yanma elde edildigi icin neredeyse sifira indirgenmistir.
 • eğer common rail sistemli bir otomobiliniz varsa yokuşlarda vitesi boşa almayınız efendim, zira otomobil viteste iken yakıt sarfiyatı yapmazken boşa atıldığında yakıt sarfiyatında gözle görülür bir artış olmaktadır. ayrıca bu sistemle beraber " abi o ne yeaaa öyle traktör gibi pata pata ediyor araba." cümlesini kullanan formula 1 yarışçıları da tarhin tozlu sayfalarında yerlerini almışlardır.
 • fiat'ın geliştirip kriz döneminde bosch'a sattığı, bosch'un da geliştirip dünyanın her yerine satıp para kırdığı know-how
 • kırk yılda bir katıldığı zirveyi* kursağında bıraktığım yazar sanırım. yine de pek nazikti ve destekleyiciydi. öyle de iyi biriymiş işte.
 • ben bu yazarın bosch'ta staj yaptığını düşünüyorum. çalışıyor da olabilir. gerçi yok lan staj daha iyi.

hesabın var mı? giriş yap