şükela:  tümü | bugün
  • amerikada egitimini kendileri karsilayanlar cogunlukla bu okullari tercih etmektedir. her ne kadar bir cok ozel universite de amerikan vatandaslari icin oldukca uygun fiyatlara sahip olsalar da bu okullar anlamadigim bicimde bu tip ogrencilerin ilk secimi olmaktadir. international studentlara ise fiyatlar donem basi $1700dan baslamaktadir. bir turk ogrencisi ozele de devlet universitesine de gitse vize alma olasiligi aynidir. belesci muamelesi gorulmez , gorulmemistir. 2 sene bu okullarda gerekli krediyi topladiktan sonra major yapmak icin bir universiteye basvurulur. (bkz: majori olmayan universite ogrencisi) ancak isi sansa birakmamak acisindan egitim hayatina baslamadan once ucuncu sene nerede olmak istendiginin belirlenmesi dogru bir adim olacaktir. buna gore universitenin kabul icin hangi dersten kac kredi istedigi vs ogrenilip daha sonra 2 senelik dersler secilmelidir. amerikaya kapak atmak icin kolay cozumlerden biridir.
  • (bkz: yüksekokul)
  • amerikada okudum itibarı edinmenin en kestirme yolu. abd de ki binlerce ve pek çoğu dandik community collegeden birine kapağı atmanın en iyi yanı ingilizce pratik yapma imkanı ve abd de bulunmak için yaratılmış geçerli bir nedendir.

bu okullardan birinde tedrisat görmüşlerden birinde ünlü ve yetenek küpü tv ve sinema oyuncusu, gerçek adını çoktan unuttuğumuz, polat alemdar mahlasıyla hayatına devam eden kişi.

sanırım o da bir community collegede okurken, ,vizesini uzatamayınca memleket sınırlarına geri döndü. ve ekibiyle birlikte içinde ki vatan millet sakarya aşkını türk gençliğine aşılamaya koyuldu. abd de kalıp pizza dağıtmaya devam etmesini ne çok dilerdim bilemezsiniz !
  • mezunlarının gördüğü muamele açısından, abd'nin açıköğretim fakültesi diyebiliriz.
  • (bkz: community)
  • barack obama tarafindan ucretsiz hale getirilmeleri icin bir calisma baslatiliyor.

http://t.co/bur6e8zhbg
  • liseyi bitirdiğimde ilk iki sene yaşadığım adaptasyon sürecinin de getirdiği karmaşa ile halen bölümümü seçememiştim. amerika’daki “community college” yani 2 yıllık üniversite opsiyonundan yararlandım. zaten santa barbara’da bir community college bulunduğundan daha lisedeyken akşamüstleri üniversiteden dersler almaya ve kredi biriktirmeye başlamıştım. (evet asosyal olunca sınıf arkadaşların okul çıkışı sinemalardayken sen üniversitede sanat tarihi dersi alıyorsun) liseden sonra santa barbara community college’a gittim, ilk 2-3 sömestr mimarlık, biyoloji, muhasebe (evet ben de inanamıyorum) gibi alanlar denedim, sonra psikolojiyi çok sevdim. genelde insanlar community college’daki karşı koyulması zor tatil havası yüzünden (buradaki iklim koşullarını da düşünün) okulu hemen bitirmek istemezler. ama ben, hem uluslararası öğrenci statüsünde olduğum için okula daha yüksek ücret ödemem, hem de zaman kaybetmemek istememem nedeniyle iki senede bitirdim.

community college’da general ed dedikleri temel dersleri alıp üzerine seçtiğin bölüme göre birkaç zorunlu dersi (genelde 3-5) tamamladıktan sonra not ortalaman ve yazdığın başvuru makalesine göre 4 yıllık üniversiteye geçiş yapabiliyorsun. ben oradan ucsb’ye geçtim ve son iki senemi orada okudum. bu şekilde, diploman 4 senedir o üniversitede okumuşsun gibi oluyor ve community college çok daha ucuz olduğu için binlerce dolar da cebinde kalıyor. üstelik bu yöntemle ilk etapta birkaç farklı bölümü deneyip hangi alana daha uygun olduğunu keşfetme imkanı da doğuyor. ama uyarıyorum, okuldaki tatil havası türkiye’den gelen pek çok öğrenciyi bile 4-5 sene transfer olamamaya sürüklüyor.
  • ben her zaman turk ogrenciler icin community collegelarin baslangic olmasi gerektigini savunuyorum. eger ki babaniz sizi ivy league'e kabul ettirecek kadar nufuzlu degilse veya super zeka degilseniz, gidip yillik 30-40 bin dolar 3. sinif 4 yillik universitelere vermektense, yillik 7-8 bin dolara college bitirip, bu arada iyi bir not ortalamasi yakalayip daha iyi universitelere gecis yapabilirsiniz. bu arada hem para biriktirir hem abd'yi daha iyi tanimis olursunuz.