şükela:  tümü | bugün
 • laura esquivel'in ilk ve en başarılı, 30 dile çevrilen romanı. türkçede acı çikolata adıyla can yayınlarından çıkmıştı.
  lezzetli bir kitap. zeytin'in de değili gibi her bölümden önce bir yemek tarifi verilir. tito mutfakta, erken doğum sonrası, yemek için doğranan soğanlar sebebiyle ağlayarak dünyaya gelir. iki günlükken babası ölür ve annesinin sütü kesilir. mutfakta, ahçı nacha tarafından büyütülür. 15 yaşında aşık olur ve evlenmeye karar veriri fakat aile geleneklerine göre evin en küçük kızı yaşlanıp ölene kadar annesine bakmak ve hizmet etmek zorundadır.

  1992'de bu kitabın bir de çok beğenilen bir filmi çekilmiş ve ülkemiz dahil tüm dünyada gösterilmiş, sevilmiş beğenilmişti.
 • como agua para chocolate. bir kitap/film adı olduğu gibi ispanyolcada sıcaklık belirtme cümleciği. çikolata yapımında kullanılan kaynar sudan gelir.
 • hafifmeşrep film versiyonu ile ingilizce öğretmenimizde değişik arzular uyandıran kitap.
 • sicak cukulata yaparken kaynayan suyun cukulatayi bekleme halini anlatan, sexy bir meksikali bir deyim...
 • kitap aralarında o gun mutfakta yapılacak yemek tarifleri yer almaktadır..
  turk mutfagını dusunursek malzemelerı toplamak ımkansız gıbı bırseydır.
 • arka kapak yazısı ıcın surdan buyrun;

  yemek pişirerek, yemek yiyerek, yemekler aracılığıyla aşk ilanı, tinsel ve tensel iletişim gerçekleşebilir mi? laura esquivel, "acı çikolata" ile, içinde yemek tarifleri, aşk öyküleri ve kocakarı ilaçları bulunan bu romanla bu iletişimin gerçekleşebileceğini kanıtlıyor. yüzyıl başlarında meksika'da devrim, eski kolonyal toplumun son kalıntılarını temizlerken, aile geleneğine göre evlenmesi olanaksız, ama buna karşın pedro'ya delicesine tutkun tita, yemek yapmayı aşkının iletişim aracına dönüştürüyor. laura esquivel bu olanaksız aşkı yemek ve kocakarı ilaçları tanımlarıyla dile getiriyor ve sarsıcı, büyüleyici bir dille bu aşkın ezgisini yaratıyor; yarım kilo soğan, iki baş sarmısak, bir tutam fesleğen, romanın her satırından fışkıran yakıcı aşkın simgesine dönüşüyor. yazarın ironik, neşeli ve yumuşak bir dili var; yaşam sevgisi ve tensel aşk bu dil içinde büyülü gerçekliğe bağlanıyor. hiçbir kadın yazar, kadın dünyasını bu düzeyde dile getiremedi. kısa zamanda on beş dile çevrilen ve yazarın senaryosuyla sinemaya aktarılan, filmi ülkemizde de büyük ilgiyle karşılanan "acı çikolata", başta meksika ve abd olmak üzere yayımlandığı her ülkede satış rekorları kırdı. bir kez okumakla yetinemeyeceğiniz bir roman.
 • okuması zevkli bir kitap, özellikle yemekten anlayan, yemek yapmayı seven insanların okuması lazım diye düşünüyorum. filme de çekilmiştir ayrıca, filmi de güzel bir uyarlamaydı, 92 yapımı.
 • laura esquivel'in etkileyici bir kitabı....abartılı acılı yemek tarifleri, abartılı acılı hayat hikayeleri ve bir o kadar da sürükleyici bir anlatımı vardır
 • isabel allende tadında, süper bi kitap