şükela:  tümü | bugün
  • rekabet avantaji .iktisatta iki rakip arasinda firsat maliyeti dusuk olanin sahip oldugu ticaret avantaji. en optimum kombinasyona herkesin competitive advantage'inin oldugu mal veya hizmeti uretmesiyle ulasilir*.
  • kurmayı düşündüğünüz şirketin ya da üretmeyi düşündüğünüz ürünün sahip olması gereken avantaj çeşidir. memleketten şirket olarak sadece bim'in bir numara olabileceğini düşünüyorum. tabiiki perakende sektörü için geçerli. sonra migros. bunun dışında en competitive ürün coca cola daha da spesifikleştirmek gerekirse 2,5lt olanı. coca cola'dan daha iyi bir şey var mı diye sorarsanız çay ve sigara gelir. sigara çayı geçer. sigara ne kadar competitive onu bilemiyoruz. yalnız kendi markaları içinde ders niteliğinde gelişim ve çeşitlendirme yapar sigara şirketleri. fiyat politikaları da son derece muhteşemdir. hatta fiyat politikası ile ilgili bir soru sorarsa birisi ve sigara kullanan birisiyseniz işiniz kullanmayan birine göre daha kolaydır. winston, marlboro ve lark markalarının fiyatlarını ve ürünlerini kafanızda karşılaştırın. kendi kendinizi bir çok sebep ve neden bulabilirsiniz. aslında ben öyle yapıyorum ya da bana öyle geliyor.
  • uluslararası iktisatta liberal teorinin başını david ricardo ve adam simith çekmektedir. bunlardan adam simith mutlak üstünlükler teorisini, david ricardo göreceli üstünlükler teorisini savunur. göreceli üstünlükler teorisi her ülkenin görece avantaj sahibi olduğu ürünü üreterek ve bunu uluslararası pazara sunarak ortak pazarın gelişimine katkı sağlamasını savunur. bir ülkeye nazaran iki malda da avantajlı konumdaysa, daha az avantajlı olduğu malın üretimini diğer ülkeye bırakarak uluslararası ticareti güçlendirir.