şükela:  tümü | bugün
 • comply fiilinden isim. uysallık, itaatkarlık, baş eğme. vs. (bkz: comply)
 • stiffnessin inverse halidir.
 • in compliance with şeklinde de kullanımı mevcuttur. '' -e uygun olarak'' anlamındadır.
 • is dunyasinda kanunlara, sirketin is yapma yolu ve urettigi urunlerle ilgili kurallara uyma isi manasinda kullanilir. bazi endustrilerde basli basina bir is olacak kadar onemli ve zordur, sadece compliance ile ilgilenen calisanlar gerektirir. compliance'in onemli oldugu islere ornek hayvan veya insan deneklerin kullanildigi bilimsel arastirmalardir.

  bu tanimdaki anlami turkce'ye uyum olarak cevrilebilir.
 • masakın kara para aklama konusunda bankalar üzerindeki denetimini arttırması nedeniyle, önümüzdeki yıllarda büyüyüp dallanması beklenen departman ismi.
 • bu alanda uzmanlaşmak istiyorsanız neredeyse tek seçeneğiniz bankalarda çalışmaktır. yeni ürünlere, büyük müşterilere, spesifik işlemlere "dur bi dakka nedir bu iş" dediği için bankada da pek sevilmezler. bir çeşit dedektiflik gibi dursa da bir süre sonra başlıcam terörüne de, kara parasına da dedirtir. hedefiniz çok para kazanmaksa uzaklaşın hazineye, kurumsal kredilere, pazarlamaya falan gidin.
 • [fizyolojide]

  bir damarda veya içi boş bir organda basınca karşı oluşan hacim değişikliği (yani "hacim değişikliği / basınç").
  yani özetle, bir organın veya damarın uygulanan basınca hacim değişikliği bazında tepki verme miktarı.
 • gerçek bir olaydan esinlenerek çekilmiş körpe bir 2012 filmi. telefon şakasında söylenen bir iftiraya inanan bir fast food restoran müdürü ile iftiraya maruz kalan fast food çalışanı kızcağız arasında yaşanan gergin bir öyküyü işliyormuş.

  http://www.imdb.com/title/tt1971352/
 • gerçek bir hikayeye dayandığını bilmeseniz saçmasapan bir konuya sahip olduğu fikriyle kötülenebilecek, öyle ya da böyle seyirciyi içine hapseden ve dibine kadar rahatsız eden film. benim dayanamayarak izlemeyi bıraktığım ender filmlerden... bir süre sonra sinirlerim dayanmadı.

  --- spoiler ---

  "bilmemnereden saat kazandınız. bilmemkaç no'lu numarayı arayınız," mesajlarına inanmak gibi bir durum filmdeki. aslında o mesajlara da inanan olduğuna göre, buna da inanan insanları izlemek bize garip gelmemeli. polisin ya da tepemizdeki o "otorite"nin üzerimizde kurduğu koşulsuz şartsız baskı ve gücü görüyoruz filmde. biri bizi telefonla arasa, herhangi bir şeyle suçlasa, hattın öbür ucunda görmediğimiz ve kimliğini bilmediğimiz kişinin polis olduğuna inanıp neler yapabiliriz kim bilir. kaçımız siktiri çekip yüz yüze görüşelim diyerek telefonu kapatabilir bilmiyorum. ama yine de filmde yaşananlar her halükarda bana inanılmaz geliyor. hadi ilk başta inanırsın, boşluğuna denk gelir, kızı zaten gözün tutmuyordur... ama insanın bir noktada sabrı taşar ya da gözü açılır... bu kadar da olmasın.

  gerilimin doruklarına ulaşacağınız an yüksek ihtimalle kızı soyup üzerini aradıkları sahnelerde yaşanacak. güzeller güzeli bir kızı çırılçıplak göstermenin hiçbir erkek izleyicide cinsel çağrışım yapmasına fırsat bile vermeyecek kadar gerilmiş oluyorsunuz hikayenin o noktasına gelene kadar. çıplaklığın sinemada anlamlı kullanımına bir örnek olarak gösterilebilir. hani oyuncular derler ya, hikayeye hizmet ederse yaparım diye, bazen çok havada kalır o beyanat. işte burada o çıplaklık hikayeye hizmet ediyor. o noktada seyirci olarak isyan ediyorsunuz bu mizansenin saçmalığına. insanlar bu kadar salak olmamalı, bu kadar kolay teslim olmamalı diyorsunuz.

  sonra, kadının arabasını açık bırakması istenince kadından ilk itiraz geliyor. filmin ilk yarım saatini bitirdiğimizde yani...

  sonra... bir yarım saat daha dayandım. bir şeyler olsun, insanlar bir şeyleri sorgulasın, benim bunu izliyor oluşumun bir amacı olsun. restoran müdürü sevgilisini kıza göz kulak olsun diye çağırdığında ve hala kızın üzerine giyecek bir t-shirt bile vermediklerinde küfrü basıp kapattım. önce bir ileri baktım neler var diye, adam kıza şaplak atıyordu falan. oraya nasıl geldiler bilmiyorum ama merak da etmiyor. insanlar bu kadar salak olmasınlar arkadaş.
  --- spoiler ---
 • akciğerin genişleme kapasitesini ifade eden terim.