şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ayrıntı yayınları'nın kara kitaplar bölümünden çıkan ve türkçe'ye moğol komplosu olarak çevrilen, meksikalı yazar rafael bernal tarafından yazılmış polisiye roman.

  kitap ve yazar hakkında bilgim olmadan, kapak tasarımının hoşuma gitmesi ve polisiye olmasından mütevellit almıştım. toplamda 222 sayfalık kitabı yaya yaya bir haftada bitirmiş olmama rağmen çok sıkıldım. bana göre çok sıkıcı geldi. arka kapakta şunlar yazmakta, okuyunca siz karar verin nasıl bir şey olduğuna.

  "son derece akıcı bir üslupla yazılmış, kara mizahla ve 1960'lı yılların meksika'sının modern görünüşü ardına saklanmış kör şiddetle dopdolu olan moğol komplosu, meksika kara romanında bir köşe taşı kabul edilmektedir."

  --- spoiler ---

  kitaptan tek aklımda kalan şeyler: çinli'nin o iğrenç peltek konuşması, gringolar ve "sıçtığımın" bilmem nesi diye söylenen sözler! bence en fazla çok boşsanız okuyun kitabı. onun haricinde bana hem olay örgüsü hem de anlatılanlar zayıf geldi.

  --- spoiler ---
 • standart polisiye severler biraz köşeye geçsin. bu kitap size göre olmayabilir.

  kahraman olmaya çalışmayan, kuralları fazla takmayan, ahlakla işi olmayan, yorgun, bıkkın, tek derdi emirleri yerine getirmek ve içmeye devam etmek olan anti kahramanın hikâyesi bu.

  ve okuduğum açık ara en iyi polisiye roman. biraz behzat ç. gibi ama doğru ya da yanlışı umursamayanı.

  sanki bir yeraltı edebiyatı serisinden bir kitap okuyormuş gibi hissettim. ahmet ümit'in yersiz uzun fiziksel tanımlarının aksine duygusal ve kültürel betimlemeleri ana karakter filiberto garcía'nın kokuşmuş dünyasını içinize çekmenizi sağlıyor.

  derdi sadece cinayeti çözmek olan sıkıcı dedektiflik hikayelerinden bıktıysanız, bu kitabı denemelisiniz.