şükela:  tümü | bugün
 • ing. bilgisayar bilimi. bilgisayar muhendisliginden cok farklidir.
 • (bkz: kemal oflazer)
 • ödevleri ile offf ya of dedirten, artık bırakacağıma kesin gözüyle baktığım, bir mühendisliğik alanı
 • usa'de tüm mühendisliklerin******* toplamının 2 katı mezun veren bilim dalı. türkiyedeki birçok bilg. müh. adındaki bölüm bu isimlerini mühendislerin devlet kademesinde daha yukarda başlamalarına muhtaçtır. itu gibi birkaç ekstrem örneği saymazsak aslında türkiyedeki bilg. müh. hemen hepsi computer science'dır. bir mühendislik türevi değil daha çok bir matematik türevidir.
 • bilgisayar muhendisligini de kapsayan, fakat kelime anlama bilgisayar muhendisligi olmayan bolum/bilime verilen ad.

  bilgisayar muhendisligi bu terimin bir alt koludur.

  kesin bir ayrim olmamakla birlikte, teknik universitede okunuyorsa bilgisayar muhendisi unvani alinabilir.yok hayir baska bir universitede okunuyorsa, informaticus-it specialist-it engineer unvanlari alinabilir. bu soyledigim avrupa egitim sistemi icin gecerlidir.cunku orada lisans tan sonra branslar secilir. dolayisi ile teknik universitede okumayan biri masterini tu de yaparak computer engineer unvanini alabilecegi gibi, tu da lisans yapmis birisi, baska bir unide yuksek lisans yapip ( ya da kendi okulunda) degisik bir unvan alabilir.

  ana tema burada sudur. tu dan mezun olmamis( master derecesinde) bir kisi, muhendis unvani kullanamaz. yerine doctorandus yani msc or msa unvanlarini kullanabilir. fakat bu sistem amerikada ve turkiyede farkli islediginden, bu ayrim onem tasimaz.

  sonucta adi ne olursa olsun, okutulan sey temelde, informatics it dir. daha sonra branslasma asamasinda, kimisi donanim muhendisi olma gayesiyle elektronik olayina agirlik verirken, birisi bilgi muhendisi olma gayesiyle yazilima agirlik verir.

  turkiyede ise lisansta ikisindende azicik koklatilir. tam bir uzmanlasma saglanamaz.
 • bilgisayar bilimi = bilgisayar mühendisliği + daha çok teori + daha çok algoritma + daha çok programlama + daha çok ayrık matematik - elektronik devreler - mühendis yaklaşımı *

  aslında bellidir isminden. biri bilimdir, bilimci yetiştirir.
  diğeri mühendisliktir, mühendis yetiştirir.

  ayrıca yaygın* kanının aksine bilgisayar bilimcileri daha az 0-1 ile uğraşırlar bilgisayar mühendislerine göre. sonuçta 0-1 low level'ı, physical kısmıdır olayın. örnek vermek gerekirse genelde network dersleri computer science departmanlarında top-down* verilir, computer engineering departmanlarında bottom-up* verilir
 • okumayı çok istediğim bilim. içinde matematik var, algoritma var, mühendislik var daha ne olsun. discrete mathematics gibi nefis bir olayı barındırıyor olması bile süper.

  (bkz: gerçek aşkı ayrık matematikte buldum)
 • içinde computer geçsede günlük yaşantınızdaki bilgisayardan bir hayli uzak ilk dönem alınan teorik dersleriyle fazlaca sıkıcı 0 ve 1 kombinasyonlarından oluşmuş bigisayar mühendisliği dersi. hexadecimal sistemi çözmekle başlar ve giderek zorlaşır.algorithms ve database systems da bu derste görülecek karmaşalardır,önemlidir.hocanızın kim olduğu yüksek öneme sahiptir.ilk dönem yırtmaya bakınız.

  (bkz: süleyman kondakçi)