şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilkent ctis, bilgisayar mühendisliğinin aksine, daha çok uygulama ağırlıklı bir bölüm. hem programlama hem de it üzerine eğitimler veriyor.

  genel olarak bölümün programından bahsetmek gerekirse;

  1. sınıftaki bölümle alakalı dersler programlama ve it'ye giriş niteliğinde. ilk yarıda, programlamaya -bence de başlangıç için java'ya göre ideal olan- c diliyle başlıyorsunuz. bir yandan da basit şekilde bilgisayar sistemlerini öğreten ve office/excel gibi programları kullanma eğitimi veren bir ders alıyorsunuz. buna ek olarak, discrete math veriliyor. ikinci yarıda ise, yine c üzerine olan bir algoritma dersi* ve linux eğitimi alıyorsunuz. ilk dönemdeki gibi discrete math'in devam dersi de var. 1. sınıfı tamamlayınca konsol tabanlı küçük çapta programları yazabilen, linux kullanabilen biri oluyorsunuz diyebilirim.

  2. sınıfta bölüm dersleri artıyor ve database* sistemleri, web* teknolojileri, desktop* programlama ve network* üzerine dersler geliyor. bu iki dönem dönemi sizi staja hazırlıyor desem sanırım yanlış olmaz. çünkü, sektörde bol kullanılan sql, html, javascript, css, php ve java gibi teknolojileri öğreniyorsunuz. cisco programını kullanan network dersi sayesinde de, web gibi internet tabanlı teknolojilerin arkasında ne olup bittiği konusunda bilgi sahibi oluyorsunuz. bu sınıfı tamamladıgınızda database kullanabilen, desktop programı yazabilen, socket programlama bilen ve ufak tefek bir web sitesi yapabilen birisi oluyorsunuz. bunun üzerine, bir de, yaz stajı da yaptıgınız için sektöre de giriş yapmış oluyorsunuz. bölüm derslerinin yogunlugundan ötürü en sevdiğim, en çok eğlendiğim sene buydu.

  3. sınıf hatırladıgım kadarıyla alanda deneyim kazanma ve profesyonelleşme üzerine. ilk dönem yazılım mühendisliği* ve .net* ile programlama öğreten iki adet teknik ders var. yazılım mühendisliğinde doğru sistem dizaynı yapma ve dökümantasyon üzerine eğitim veriliyor. diğer derste ise .net kullanarak c# ve ucundan asp.net öğreniyorsunuz. ikinci dönemde ise sizi 4 aylık bir staj* bekliyor. bu sayede iş deneyiminiz artmış oluyor, öğrendiklerinizi uygulayabiliyor ve sektörü daha yakından tanıma imkanı buluyorsunuz. staj sonunda part-time iş teklifi alma şansınız da var (ben ve birkaç arkadaşım aldık mesela).

  4. sınıf, sizin istediğiniz birkaç seçmeli bölüm dersi ve akademik bölüm derslerinden oluşuyor (yazılım mühendisliği*, tez ve seminer dersleri). seçmeli bölüm dersi olarak benim okudugum sene emc ve cisco sertifikasyon eğitimi veren seçmeli derslere ek olarak, grafik programlama, data security gibi dersler de vardı (duyduguma göre yeni dersler gelmiş). bu senenin en önemli özelliği bitirme projesi içeriyor olması. önceki senelerde ve stajlarda öğrendiklerinizi -implementasyon ve dökümantasyon açısından- 2 dönem boyunca bir proje üzerinde uygulayarak bir adet bitirme projesi geliştirip mezun oluyorsunuz.

  bölüm, bence, hem imkanlarından*** hem de -güncel teknoloji ve sektöre hazırlayan- müfredatından dolayı başarılı ve tercih edilebilecek bir bölüm. tabii bu alan ile ilgilenen ve sevenler için (kişisel çabanın da önemli oldugunu belirtmeme gerek yoktur herhalde?).

  ctis, isteyerek girdiğim, çok şey öğrendiğim, çok eğlendiğim ve ne mezun oldugumda ne de sektöre girdiğimde okuduğuma pişman olmadığım bir bölümdür diyebilirim.

  not: burada anlattıklarım 2012 ve öncesi içindir.

  dersler (değişiklikler olmuş)
 • bilkent ctis bu sene çılgın atarak tam burslu aldığı öğrenci sayısını 5'ten 15'e, yarı burslu aldığı öğrenci sayısını da 30'dan 55'e çıkartmış. üzüldüm, geçen sene niye böyle değildi lan?! baya sevindim, bölümdeki insan kalitesi artacak. iyi yani.

  (bkz: http://www.ctis.bilkent.edu.tr/ctis-oss-stats.jpg)
 • bilkent sınırları içerisinde en çok müzisyeni ve bilhassa da gitaristleri barındıran bölüm olsa gerek. nerde gitarist bu bölümde. bass, electric farketmez.
 • yukarıdaki milistroke'un entry'sini baz alarak sadece değişikliklerden bahsedeyim ben de.

  şu an için 1. sınıfın ilk dönemi hala aynı ama 2. döneminde discrete math'in devam dersi yerine opengl öğreniyorsunuz ve çok iyi bir hoca tarafından c'de 2 boyutlu küçük oyunlar tasarlıyorsunuz. (çok eğlendiğim ve öğrendiğim bir dersti benim için.)

  2. sınıfta desktop programlama demiş, yani o derste java öğreniliyor gayet hoş ve eğlenceli bir biçimde. diğerlerinin hepsi hala aynı.

  3. sınıfta .net dersi almıyoruz, o ders kalktı ama onun yerine mac lablarında android öğreniyoruz. (çok havalı bi lab cidden)

  4. sınıfta dendiği gibi toplam 4 tane seçmeli ders var ve toplam 13 ders arasından 4 ders seçilip o alanda daha çok uzman olunabiliniyor. bu derslerden birkaçı, c++, ios, linux'un ilerlemiş hali, 1. sınıfta görülen 2 boyutlu opengl dersinin 3 boyutlu hali, falan filan.

  ben şu an 3. sınıfım, bölümle alakalı istediğiniz soruyu cevaplayabilirim. eğer bilgisayarla uğraşmayı ve bilgisayarla bir şeyler yaratmak istiyorsanız hiç düşünmeden gelin derim.
 • bilkent in doğu kampüsüne atılmış ama orayı hiç haketmeyen yüce bi bölüm tabi bazı hocalarını saymazsak..gerçekten iyi bi bölüm ve iş bulma sorunu pek yok gibidir tek eksiği fazla güzel kız olmamasıdır ama hazırlıklarla aynı binada olduğu için bu açık da kapanıo
  edit: iş bulma sorunu varmış
 • üniversitede görülen bi sürü gereksiz düdük dersin aksine, pratik programcı yetiştirmeyi hedeflemiş, aşağılamayı kendine görev edinmiş mühendislerin 10 katı programcılık tecrübesi, database ve web tecrübsiyle mezun oalbileceğiniz, bilgisayar sevenlerin bir arada olduğu, hedefi belli, bilkent uni. 4 yıllık yüksekokulu bölümü.
  bilgisayar seviyorsanız, derslerden %90 zevk alacağınız, heralde tr de tek "10 parmak klavye dersi" olan bölüm.
  kötü taraflarına gelirsek..
  cok süper bilgili hocalar yoktur ama gereksinimlerinizi karşılarlar.. labler kısıtlıdır, bölümün doguda olması sebebiyle altınızda bir sürü hazırlık vardır, fazla piyasadır bu yüzden..
  bölümdeki insalara gelirsek, cogu orta kapasite insanıdır, kastıran ve akıllı bi kaç adam vardır (osszede..)..ortamı bir istiklal, nevizade insanı için cok iç acıcı olmayabilir..

  edit: densiz bir entry oldugunu farkettim bugun.. simdiki kafamla bir kac duzeltme yapayim.
  bolumdeki dersler gercekten de zevkli genel itibariyle. genel anlamda "kurs" yapisini cok fazla gecmese de, sonucta egitim-ogretim dedigimiz olayin bir yerden sonra kisisel cabayla dogru orantida basari getirecegini kabul de edersek, zaten cok ta fazla kastirmasini beklemek hata olur.
  ders programi neredeyse her sene guncellenir, ufak tefek degisiklikler olur.
  bana gore artilari arasinda, derslerin genelde zevkli ve motive edici seylerle dolu olmasi - misal bir opengl dersinde cok zevk almistim.. veyahut web dersinde..
  bunlarin disinda, bolumun cok zor olmamasini da artilari arasinda sayabiliriz sanirim.

  eksilerine gelirsek te,
  matematik altyapisinin cok az olmasi mesela..
  pratik programlama derslerinin fena olmayacak sayida olmasini da goze alirsak, bunun temelini olusturacak matematigin daha cok verilmesini beklerdim.
  cunku bolumden mezun oldugunuzda, master bulmak, diger bolumler kadar kolay olmuyor, cunku cesitli okullardaki minimum matematik credisi eksigine takiliyorsunuz. hatirladigim kadariyla 2 tane ders matematikten sayiliyordu.. discrete mathe 1, discrete mathe 2.. uzerine artik merkez kampusten calculus, istatistik falan almak lazim min 20 kredi seviyelerine cikmak icin..

  bunun disinda, bolumdeki gercektende bolumle alakali adam sayisi cok degil. yukarida bahsettigim, "kastiran ve akilli" dan kastim da biraz bu aslinda.. yani bizim bolume ileride kuafor olmak icin girmis, sadece zaman geciren bir adam bile vardi yani..

  ha bu yuzden, hakkaten kastirmak istediginiz zaman, etrafinizda sizi de gaza getirecek cok fazla adam olmuyor. sizde "eahh, baslarim bu askin izdirabina" diyip, arkadas evinde pes turnuvasi + bira olayina giriyorsunuz..

  hocalari da her sene degisen bir bolum oldugu icin simdi net bir yorum yapmak mumkun olmaz, fakat phd li adam sayisi 1-2 tanedir heralde. prof falan bulmayi beklemeyin yani.. onun icin sizi merkez kampus derslerine alalim..

  gereksiz ders konusuna da gelirsek.. acikcasi bu bolumden cikip, arastirma yapmak, tez yazmak falan cok kolay degil. gerek buna uygun altyapi vermedigi, gerek te sizi ona yonlendirmedigi icin, eger akademik bir hayat dusunuyorsaniz, ya bol bol ek ders alin, veya baska bolume gidin. ama "ben program yazacam, amcamin sitesini yapacam, oyun moyun yazacam ufak tefek" diyorsaniz, hakikaten gereksiz ders yok.. yani 2 tane site yapmak icin, calculus dersi almanin bir anlami yok hakkaten.. o zamanlar hedeflerimiz biraz da oyleydi sanirsam, atip tutmusuz entry de o yuzden..

  kisaca bu bolumden cikan adam, gordugum kadariyla, pratik programlama bilgisi olan, kucuk projeleri, kucuk veritabanlarini ve standart web islerini halledebilen, ucundan kiyisindan rapor yazabilen bir adam oluyor.

  onun disinda, ciddi anlamda programciligi dusunuyorsaniz, gitmeniz gereken firinlarin listesi boyunuzu asiyor..
 • kanımca doğu kampüs'ten merkez kampüs'e alınması gereken bölüm. gerek müfredatı, gerekse öğrencileri ile doğu kampüs züppeleriyle aynı mekanda bulunmak yerine merkez kampüs mühendislik fakültesi yakınına taşınmayı hakeden bölüm. hem merkez kampüste okuyanlar ders alabilir, hem de merkez kampüsteki abidik gubidik bölümler de doğu kampüse taşınmış olur.
 • bu bölümde 4 sene okumuş bir insanoğlu olarak diyebilirim ki bu bölüm akademik kariyer yapmak isteyen bireye hizmet vermez. amaç mezunları iş sektörün hazırlamaktır. bu amaçla pratikte sahip olduğunuz bilgi seviyesi bir bilgisayar mühendisinkinden çok daha fazladır. ctis mezunu bir adam calculus bilmez, fizik bilmez, mühendisliğin temelini oluşturan tüm teorik dersler ile alakası yoktur. bunları öğrenmektense daha fazla programlama dili öğrenir, direk bilişim sektörü ile alakası olan web teknolojileri, network ve veritabanı sistemleri hakkında bilgi sahibi olur.

  özellikle ilk senelerde düzenli ve istikrarli bir çalışma ile sağlam bir altyapı oluşturursunuz. projelerinizi özenle yaptığınız takdirde üçüncü senenin ikinci dönemine doğru "hazırım ulan ben sektöre!" diyebiliyorsunuz. ben bu bölümü sevdim. "direk ortama gireceğim, yazılımdan para kazanacağım" diyorsanız, buyrun gelin.
 • programlama üzerine yoğunlaşmış bir bölüm. bu sene orayı yazabilirim.

  not: bu bölümden mezun ya da hala okuyan yazarlar bana ulaşırsa sevinirim.
 • outdated olmus teknolojileri gosterdikleri bilkent bolumu. hayir diyeceksiniz simdi bilgisayar muhendislerine de gosteriyorlar, ama dostum o insanlar orda paradigmayi ogrenip zaten mezun olunca cok alakasiz isler yapiyorlar. siz orda ogrendiklerinizle calisiyorsunuz, yani tamamen sacma. bu adamlara son teknoloji seyler gosterilmesi lazim ama saniyorum ki ne hoca bulabilirler, ne de mufredat degistirecek vizyoner adam vardir.