• turizm ve otel işletmeciliğinin incisi.
  • bilkent in doğu kampüsüne atılmış ama orayı hiç haketmeyen yüce bi bölüm tabi bazı hocalarını saymazsak..gerçekten iyi bi bölüm ve iş bulma sorunu pek yok gibidir tek eksiği fazla güzel kız olmamasıdır ama hazırlıklarla aynı binada olduğu için bu açık da kapanıo
    edit: iş bulma sorunu varmış
  • üniversitede görülen bi sürü gereksiz düdük dersin aksine, pratik programcı yetiştirmeyi hedeflemiş, aşağılamayı kendine görev edinmiş mühendislerin 10 katı programcılık tecrübesi, database ve web tecrübsiyle mezun oalbileceğiniz, bilgisayar sevenlerin bir arada olduğu, hedefi belli, bilkent uni. 4 yıllık yüksekokulu bölümü.
    bilgisayar seviyorsanız, derslerden %90 zevk alacağınız, heralde tr de tek "10 parmak klavye dersi" olan bölüm.
    kötü taraflarına gelirsek..
    cok süper bilgili hocalar yoktur ama gereksinimlerinizi karşılarlar.. labler kısıtlıdır, bölümün doguda olması sebebiyle altınızda bir sürü hazırlık vardır, fazla piyasadır bu yüzden..
    bölümdeki insalara gelirsek, cogu orta kapasite insanıdır, kastıran ve akıllı bi kaç adam vardır (osszede..)..ortamı bir istiklal, nevizade insanı için cok iç acıcı olmayabilir..

edit: densiz bir entry oldugunu farkettim bugun.. simdiki kafamla bir kac duzeltme yapayim.
    bolumdeki dersler gercekten de zevkli genel itibariyle. genel anlamda "kurs" yapisini cok fazla gecmese de, sonucta egitim-ogretim dedigimiz olayin bir yerden sonra kisisel cabayla dogru orantida basari getirecegini kabul de edersek, zaten cok ta fazla kastirmasini beklemek hata olur.
    ders programi neredeyse her sene guncellenir, ufak tefek degisiklikler olur.
    bana gore artilari arasinda, derslerin genelde zevkli ve motive edici seylerle dolu olmasi - misal bir opengl dersinde cok zevk almistim.. veyahut web dersinde..
    bunlarin disinda, bolumun cok zor olmamasini da artilari arasinda sayabiliriz sanirim.

eksilerine gelirsek te,
    matematik altyapisinin cok az olmasi mesela..
    pratik programlama derslerinin fena olmayacak sayida olmasini da goze alirsak, bunun temelini olusturacak matematigin daha cok verilmesini beklerdim.
    cunku bolumden mezun oldugunuzda, master bulmak, diger bolumler kadar kolay olmuyor, cunku cesitli okullardaki minimum matematik credisi eksigine takiliyorsunuz. hatirladigim kadariyla 2 tane ders matematikten sayiliyordu.. discrete mathe 1, discrete mathe 2.. uzerine artik merkez kampusten calculus, istatistik falan almak lazim min 20 kredi seviyelerine cikmak icin..

bunun disinda, bolumdeki gercektende bolumle alakali adam sayisi cok degil. yukarida bahsettigim, "kastiran ve akilli" dan kastim da biraz bu aslinda.. yani bizim bolume ileride kuafor olmak icin girmis, sadece zaman geciren bir adam bile vardi yani..

ha bu yuzden, hakkaten kastirmak istediginiz zaman, etrafinizda sizi de gaza getirecek cok fazla adam olmuyor. sizde "eahh, baslarim bu askin izdirabina" diyip, arkadas evinde pes turnuvasi + bira olayina giriyorsunuz..

hocalari da her sene degisen bir bolum oldugu icin simdi net bir yorum yapmak mumkun olmaz, fakat phd li adam sayisi 1-2 tanedir heralde. prof falan bulmayi beklemeyin yani.. onun icin sizi merkez kampus derslerine alalim..

gereksiz ders konusuna da gelirsek.. acikcasi bu bolumden cikip, arastirma yapmak, tez yazmak falan cok kolay degil. gerek buna uygun altyapi vermedigi, gerek te sizi ona yonlendirmedigi icin, eger akademik bir hayat dusunuyorsaniz, ya bol bol ek ders alin, veya baska bolume gidin. ama "ben program yazacam, amcamin sitesini yapacam, oyun moyun yazacam ufak tefek" diyorsaniz, hakikaten gereksiz ders yok.. yani 2 tane site yapmak icin, calculus dersi almanin bir anlami yok hakkaten.. o zamanlar hedeflerimiz biraz da oyleydi sanirsam, atip tutmusuz entry de o yuzden..

kisaca bu bolumden cikan adam, gordugum kadariyla, pratik programlama bilgisi olan, kucuk projeleri, kucuk veritabanlarini ve standart web islerini halledebilen, ucundan kiyisindan rapor yazabilen bir adam oluyor.

onun disinda, ciddi anlamda programciligi dusunuyorsaniz, gitmeniz gereken firinlarin listesi boyunuzu asiyor..
  • kanımca doğu kampüs'ten merkez kampüs'e alınması gereken bölüm. gerek müfredatı, gerekse öğrencileri ile doğu kampüs züppeleriyle aynı mekanda bulunmak yerine merkez kampüs mühendislik fakültesi yakınına taşınmayı hakeden bölüm. hem merkez kampüste okuyanlar ders alabilir, hem de merkez kampüsteki abidik gubidik bölümler de doğu kampüse taşınmış olur.
  • bu bölümde 4 sene okumuş bir insanoğlu olarak diyebilirim ki bu bölüm akademik kariyer yapmak isteyen bireye hizmet vermez. amaç mezunları iş sektörün hazırlamaktır. bu amaçla pratikte sahip olduğunuz bilgi seviyesi bir bilgisayar mühendisinkinden çok daha fazladır. ctis mezunu bir adam calculus bilmez, fizik bilmez, mühendisliğin temelini oluşturan tüm teorik dersler ile alakası yoktur. bunları öğrenmektense daha fazla programlama dili öğrenir, direk bilişim sektörü ile alakası olan web teknolojileri, network ve veritabanı sistemleri hakkında bilgi sahibi olur.

özellikle ilk senelerde düzenli ve istikrarli bir çalışma ile sağlam bir altyapı oluşturursunuz. projelerinizi özenle yaptığınız takdirde üçüncü senenin ikinci dönemine doğru "hazırım ulan ben sektöre!" diyebiliyorsunuz. ben bu bölümü sevdim. "direk ortama gireceğim, yazılımdan para kazanacağım" diyorsanız, buyrun gelin.
  • en baba hocalarını başka üniversitelere, askerliğe vs ye kaptırmış bölümdür.
    bu yüzden ne kadar çekilebilirliği kalmıştır bilmem.
    bölümden çok kurs havası olan, üzerine master yapmanız çok zor olan, fakat mal değilseniz illa bir iş sahibi olacağınız bölüm.
    ayrıca 4 sene sonunda bitirdiğim, hiç pişman olmadığım, ismi biraz uzun, söylemeden önce nefes almanızı gerektiren bölüm.
    son olarak ta j2me ve calculus derslerinin eklenmesi gerektiğini düşündüğüm bölüm.
  • güzide bir bölüm olduğunu doğruluyorum, çünkü 3 yıldır bu bölümdeyim. ama mühendisliğe girermemiş bir sayısalcıysanız, olmuş olması için girilmesinde müthiş tehlikeler var. zira bir gün apar topar dondurup bölüm değişikliği için uğraşmaya başlayabilirsiniz. (bkz: dedigimi yap yaptigimi yapma)
  • central tyre inflation system'inin* kisaltmasi.
  • sinan bilaloğlu gibi üstat bir hocaya sahip olan bölümdür. bu bölümün öğrencileri eğer hocaları biraz zorlayabilir ve istediğini alabilirse ufukları açılacaktır.
  • outdated olmus teknolojileri gosterdikleri bilkent bolumu. hayir diyeceksiniz simdi bilgisayar muhendislerine de gosteriyorlar, ama dostum o insanlar orda paradigmayi ogrenip zaten mezun olunca cok alakasiz isler yapiyorlar. siz orda ogrendiklerinizle calisiyorsunuz, yani tamamen sacma. bu adamlara son teknoloji seyler gosterilmesi lazim ama saniyorum ki ne hoca bulabilirler, ne de mufredat degistirecek vizyoner adam vardir.
hesabın var mı? giriş yap