şükela:  tümü | bugün
  • matlab'in pde aletcantasini yapan comsol sirketi tarafindan gelistirilmis fem analiz programidir.

ilk olarak pde toolboxiyken, ureticisinin bir kullanici arabirimi yazmasi ve tek basina calisabilir hale getirmesi sonucuda adi femlab olmustur. daha sonra matlabla olan isim benzerliginin yanlis cagrisimlar yapmasindan cekinen uretici, yazilimin adini comsol multiphysicse cevirmistir.

matlab bilen biri icin basit ve kullanisli bir programdir, cok islevseldir. ama zaman zaman kullanici-dostu olmasindan dolayi problemler yasatabilir, ozellikle dusuk seviye fonksiyonlara erisimi kisitlayabilir.
  • matlab'la super entegre olan yazilim.

kurulum sirasinda matlabi tanitmaniz yeterli, comsol with matlab'i aciyorsunuz, bu sayede comsol script'e de gerek kalmadan matlab editorunu kullanabiliyorsunuz yazdiginiz kodu calistirmak icin.
  • 32 bit işletim sistemlerinde*, bilgisayarın ram'i de çok çok yüksek değilse (32-64gb'lardan bahsediyorum) sıklıkla hafıza sorunu veriyor. çizdiğiniz yapı çok büyük ya da mesh'in fine (mümkün olduğunca küçük, haliyle sık) şekilde atılması gerekiyorsa bu sorundan kaçmanız neredeyse imkânsız.
    çareler:
    (1) yapınızı -aynı etkiyi verecek/alacak- biçimde minimize edin,
    (2) yapıyı iki-üç basamakta inceleyin,
    (3) imkânınız varsa linux veya mac os x'e transfer olun,
    (4) 64 bit'e geçin.
  • hesaplamalı akışkanlar dinamiği dersi kapsamında "multiphysics modeling using comsol" adlı kitapla öğrenilmesi çoh şahane mikemmel fefkalade keyifli olan simülasyon programı.
    http://www.amazon.com/…sol-principles/dp/0763779997
  • kendisi fem analizi yapmanın yanı sıra türlü numaralarla pde de çözebilmektedir. diğer fem yazılımları yapabiliyor mu bilmiyorum, comsol kurcaladığım tek fem programı zira.
  • 4.4 versiyonu ile beraber tepeye ribbon (şu microsof office'teki sistem işte) getirilmiş ve excel için de livelink özelliği eklenmiş. excelle olan kısmını henüz kullanmasam da ribbon bu kez işi zorlaştırmış gibi. material library ve model browsera ulaşmak da zor olmuş. modellerken bazı tanımlar da değişmiş. eskiden "model" bildiğimiz şimdi "component" olmuş. farkı anlayacak bir şey yapmadım henüz yalnız.

bir de yeni yeni tutorial modeller gelmiş, önceki versiyonlarda açılmıyor tabii yeniler.
  • uclu multiphysics analiz yapmak icin uc ayri analizi paralel calistirmis, her increment'ta birbirlerine data yazmis okutmus, elleriyle tirnaklariyla hard coupling yapmis efsane bir nesilden geliyorum. 2 gundur comsol kullaniyorum. bu iki gunun sonunda kendimi sunumlarini yillarca latex'de hazirlamis da powerpointi yeni kesfetmis magara insani gibi hissediyorum. multifizik motoru gercekten basarili, formul temelli olmasiyla farkli fizik modellerini birbirine baglamak cok kolay. bu cok buyuk bir arti.

comsol modellemeye yaklasimiyla diger fea paketlerinden oldukca farkli. en buyuk farki kullandigi teknik sonlu eleman analizi olmasina ragmen sanki oyle degilmis gibi davraniyor. kullaniciyi eleman teknolojisi gibi 'fuzuli' konularla yormuyor. bi analiz yapiyorum elemanlarim lineer mi degil mi ondan bile haberim olmuyor. ayiptir ya. solid hex mesh yapmak mevzu mesela, cilgin bir 3d tet aski icinde comsol. bu da ayip.. ıntegration point desem program bana biyir abla diyecek. yani ogrenciler icin biraz tehlikeli bir program. tam olarak ne yaptigini bilmene gerek olmadan bi alay sonuc cikariyor onune. toplama cikarma bilmeden integral alabilmek gibi. sakat. 3-4 sene once bir comsol kursuna gitmistim, o zaman da bu integration point kismi cok gri anlatilmisti derste. hocaya nasil yazdiricaz raw datayi diye sordum, niye yazdirmak istiyorsun dedi. niye istiyicem, analizimin en dogru sonucu, extrapolate edilmemis hali o datada, o yuzden integration point datayi gormek isterim dedim. cevab verdi: ama stres yuzey uzerinde tanimlidir nokta uzerinde degil. hayir sonlu eleman nedir, diskritizasyon nedir bilmesek ha evet diyecez. kendisine buradan, adet oldugu uzere, bir kiymali pide ismarliyorum. genc kardeslerim, know thy elements, know thy ip data. cok cok onemli.

comsol'un bir diger farki scriptle makroyla isinin olmamasi. adam gibi log tutmuyor, command line i yok, makro nasil yazacaz filan diye uzun uzun soylendim bir sure ama gecti. hayat script yazmadan da guzel. script yazarak cok daha guzel tabi, ama yoklugu olum degil. alisiliyor. parametrik geometri girmek mumkun. bir de otomatik rapor hazirliyor, orda her sey gozukuyor zaten. soyle bir sahane tarafi da var, tree'de results kisminda koydugum post processing itemlar modeli her calistirdigimda yenileniyor. ayni plotu, ayni grafigi update ediyor. scriptsiz bunu yapan baska program ben gormedim.

geometri kismi cok sikintili. geometri nasil olsa disaridan import edilir, eliyle cizecek varsa da kalbi kirilmasin iki cizim fonksiyonu koyalim demisler. select fonksiyonlari rezalet. cok uzucu, ben cok uzgunum mesela su an. o kadar arayuz yapmissin en sekillisinden, insan bi show selected, veya select visible gibi bir fonksiyon koymaz mi ya? uc tane sikimsonik buton var: select and hide, show hidden, show unhidden. hepsi bu. allah rizasi icin isvec'ten kalkin gidin bir marc'a bir ansys'e bakin da benchmarking filan bir sey yapin.

meshing de sikintili. default bir takim mesh seviyeleri programlamislar, en incesini yap diyorum (extremely fine mesh) cikan mesh balik agi masallah. mesh sadece bir ornek, genel olarak comsol benim yerime onceden dusunmus, ama guzel dusunmemis oluyor. custom bir seyler yapmak, lokal mesh refinement filan mesele. dokumantasyon da cok basarili degil. ne arasam kendimi forumlarda buluyorum. ivar diye bir abi var sagolsun, her thread'in icinde. severek okuyoruz.

baskaa.. modellerin dosya boyutu inanilmaz kucuk. ıcinde sonuc olan modeli save ediyorum , hepsi 50 mb. nasil oluyor da oyle sikistiriyor anlamis degilim.

son cozumlemede elektromanyetik-mekanik- termal gibi kompleks multifizik problemler icin ideal bir paket. ha ben agir solid mekanikciyim gerisi bozar diyorsaniz ansys'ten sasmamak lazim.
  • öğrenmeye başlayınca zevkli başlarda ise sikko anlar yaşamanıza vesile olan program.

hata kodlarını çözmeye çalışıyorsun bir. çok faydalı şeyler yazan ama sonucunda bir şey yapamadığınız hatalar veriyor. ama hep sınır şartlarının boktanca verildiği düzeltince işin de hallolduğu anlaşılıyor.

sadece iki yerde solutionsta toleransı mı ne arttırdım öyle atlattım. bir de conjugate heat transfer'de (laminer akış) iteratif çözüm yerine direct çözümle yardırttım. oldu gibi gözüküyor ben tatmin oldum ama rastgele çözümler.

yani emin de değilim ne kadar tatmin olsam da.
  • cfd açısından bir fluent olamadığı camiada yaygın kabul gören, ancak fsi vb. eşlemeli çözümlerde başarılı olan, kullanıcı dostu fea yazılımı.

manyetik modelleme için kullanmayı düşünüyorum. onu mekaniğe, hepsini de cfd'ye bağlayacağım.

ha ben neciyim. biyomedikal mühendisliğinde doktora yapıyorum. niye yapıyorum? ben de bilmiyorum...
  • semiconductor modülüyle her türlü nanometrik transistör, kapasitör simulasyonunu yapabileceğiniz program. ortalama 1 gigabyte ram'den yer yaptığınız mesh'e bağlı olarak. 5 gb görmüşlüğüm de var, kitleyebiliyor bilgisayarı aman dikkat.