• bu twitter "fenomeninin" ekşi'deki baranba olduğunu bilmesek yüzbinlerce takipçiye nasıl ulaştığını anlayamayacağız.

baranba nickiyle de saçma sapan, bağlamdan yoksun floodlar kaleme alıyordu. hatta kripto akp'li olduğu bile söylenebilirdi. ben de o yıllarda başlığına onu eleştiren bir entry yazdım, debeye girdi. bu çocuk dellendi. tehditler, küfürler, ergence hareketler... sonra başkaları da rezil etti, dayanamayıp sözlüğü bıraktı. çünkü ekşi her ne kadar troll yuvası olsa da, hâlâ türkiye ortalamasının üzerinde bir kitle barındırıyor. onun için twitter'a kaçtı. çünkü orada yorumunu beğenmediği kişileri engelleyebiliyor. ekşi'de ise böyle bir şey söz konusu değil.

eğer baranba başlığına şukela modunda bakarsanız, bu kamilin twitter'a kaçma sebebini de anlarsınız. kendisini sabah sabah twitter'da görünce hoş bir tebessümle o yılları yâd ettim. *
  • twitter'da yine kendini sevmeyenleri gruplayarak kripto akp'li değil baya baya akp'li olduğunu bağırmıştır. gruplamaya bak, kendisini sevmeyen herkes ya pkk'lı ya fetöcü. tanıdık geliyor değil mi?

oysa kendisini hdp'li olmayan, pkk'lı olmayan, fetöcü olmayan, yalandan değil sapına kadar atatürk ve cumhuriyet aşığı olan pek çok kişi sevmiyor. bunlardan bir kısmı da benim gibi ekşi sözlük yazarı. sevmeme sebebimiz belli. karasakal, lt.col. dumuzi, ragnar, thomas shelby ve diğer bilimum dizi/film karakteri adıyla hesap açmış, gerçek kimliğini gizleyen ve atatürk'ün arkasına gizlenip, saf temiz milliyetçi-devletçi duygulara sahip akp muhaliflerini altını çizerek söylüyorum atatürk sevgilerini kullanarak sazan gibi avlamak maksatlı kurulmuş hesaplardan sadece biri con sınov. tabi ki de içlerinde en çok takipçiye sahip olanı. (nasıl ki sözlükte hesap alınıp satılabiliyor veya para karşılığında entry girmeniz isteniyor, aynı şeylerin twitter'daki "bol takipçili" hesaplar için de geçerli olduğunu bir dip not olarak bırakıp parantezi kapıyorum)

bu ve benzerlerinin misyonu akp'nin bütün politikalarına destek toplamak değil. o işi zaten yapan hesaplar var, turkish market gibi. bunlar öyle reisçi hesaplar ki bunlar allah bir dese inanmak zor birçok muhalif için. yalnız atatürkçü olan ve akp'yi de eleştiren diğer hesaplar işte burada devreye giriyor. onlar için üç-beş kritik konuda "bakın ben de akp'li değilim biliyorsunuz ama şu şu politikalar ulusal çıkarlarımız için doğru ve gerekli" mesajını alttan alta verip bazı vatansever/atatürkçü insanları kandırabilirlerse kar.

zaten bunları hesaplarının altına yazdığınız anda block yiyorsunuz.

dikkat ederseniz her hesabın ayrı bir avlanma item'ı var. con sınov'unki atatürk iken, karasakal'ınki dolar ve altın gibi yatırım tavsiyeleri, lt.col. dumuzi'nin ise sahadan (suriye, libya, ırak vs) off the record askeri bilgiler. böyle böyle takipçi topluyorlar. akp'nin birçok saçma politikasını daha ilk dakikadan "yok artık, bu kadar da olmaz, rezalet" diyerek eleştirmeleri de ortak bir özellikleri. takipçi toplandı, takipçi tatmin edildi, takipçi inandırıldı. istedikleri algıyı takipçileri üzerinde yarattıktan sonra sonra akp'nin kamuoyu desteğine ihtiyaç duyduğu özellikle dış politikadaki mevzularla ilgili "devlet aklı, ulusal güvenliğimiz, devlet ayrı hükümet ayrı, ordumusss kıymetlimisss" temalı propagandalara "bakın şunları şunları ben de eleştirmiştim zamanında hatırlarsınız" diyerek başlayabilirler artık.

güzel mizansen ve kesinlikle zekice bir operasyon. kutluyorum. bu gibi operasyonların gayet de başarılı olduğunu takipçilerin yorumlarına ve profillerine bakarak görebilirsiniz.

bilgiselimiz bitmiştir. *
  • twitterde con sinov adiyla bol ataturk ve anti-amerikan sosuyla ic ve dis politika analizleri yapan, floodun basinda cumhuriyet gazetesi, sonunda ise takvim gazetesi okudugunuz hissine kapildiginiz, bir nevi genco ergun diler. yasa mustafa kemal pasa yasa diye baslayan floodlarin satir aralarina bakarsaniz aktroll teorilerinin bir cogunu dogru kabul etmeye yatkin, ozellikle de ulkenin batisina dair karma karisik ve eksik bilgilerle yorum kanirtan kripto milli gorus ve milli sef hayrani bulabilirsiniz. ikisi ayni anda olur mu demeyin, twitter fenomenlerinden tarih, sosyoloji ve politika ogrenmeye calisan cahil bir nesilden bahsediyoruz. hersey mumkun.

(bkz: #41058192)
    (bkz: kripto aktroller)
    (bkz: k.atatürk imzalı ve osmanlı tuğralı doblo)
  • dün atıp sildiği tivitlerle akp'li olduğu ispatlanmıştır. link

--- spoiler ---

1- iktidar ulusal bağımsızlık vizyon sunuyor
    2- tam olarak tatbik edemese de bunu sürekli dillendiriyor
    3- muhalefet partilerinde böyle bir vizyon bulunmuyor
    4- halk bu nedenle, iyi kötü, eldeki tek seçeneğe yöneliyor
    --- spoiler ---

türkiye ekonomisinin kozmik odasına abd'li şirketi* sokmak mı ulusal bağımsızlık vizyonu oluyor? şu boş yorumlar ülkenin kahvehanelerinde her sabah akp'li dayılar tarafında dile getiriliyor zaten mal mal numaralandırarak yazmana gerek yoktu.
  • tavri su anki akp'nin politikasina benzeyen, bir yandan ataturk'u dilinden dusurmezken ote yandan akp'ye hicbir sekilde toz kondurmayan twitter fenomeni, eksi sozluk'un baranba'si.
  • niyetinin ne oldugunu anlayamadigim komplocu, hukumetine toz kondurmayan, toplumu gerceklerden uzaklastiran vasat ama tehlikeli twitter hesabi. sonucta karsimizda gercek bir kisi olmayan sosyal medya hesabi oldugu icin elestirimizi de bu hesap hakkinda yapabiliyoruz. kendisini veya birden fazla kisiyse kendilerini bilemeyiz.
    ankarada yasanan tren kazasiyla ilgili yine komplosunu kurmus. turk uzay ajansinin kuruldugu gun profesoru oldurmek icinmis hersey. binlerce kit akilli da begenmis.
    ortada bomba falan yok, bir teror saldirisi da yok. olan sey insan hatasi. olmayan en onemli seyi de soyleyeyim, sinyalizasyon. uygun sistemi kurdugun zaman, o trenin rayda oldugunu algilayacak sistem treni onceden durduruyor. bu kadar basit, bunu yaparsan profesorumuz de olmez, doktorumuz da olmez, vatandasimiz da olmez, bizim de canimiz yanmaz.
    bu vasat twitter fenomeninin kit mantigiyla hareket edelim. turkiye guclenmeye calisiyor. her alanda atilim yapiyor. uzaya cikacak. ama hizli trenine sinyalizasyon sistemi kurmuyor. yonetimi her zaman kusurlu olabilecek insana birakiyor. neden? sadece neden ya neden? bu vasat hesaplar bu neden sorusuna cevap aramaya kadar gidemezler iste. neden oldugunu da herkes biliyor, alenen yaziyor zaten.
  • ismet inönünün amerikancı olduğuna dair yazdığı bilgiseline, neden amerikancı olmadığı konusunda yazdığım yorumun çok 'like'almasından mütevellit uyuz olmuş ve beni blocklamış, takipçi sayısı egosu ile eşdeğer bir yazar kişisidir kendisi.

böyle atatürkçü görünüp sinsi sinsi cumhuriyet değerlerini aşındıran ve akp'ye pirim veren hesaplara dikkat edin.
  • işine gelmeyen şeylerde ve hatalı bilgilerini düzelttiğinizde anında engeller.

atatürk hakkında ve diğer floodları da genelde turgut özakman'ın ve oktay sinanoğlu'nun kitaplarındandır.
  • bugün twitter’da bir “bilgi seline” denk geldim de, çıldırmamak elde değil.

özetle virüsü rockefellerlara yıkmış ve amacın otoriter rejimlerin popülaritesini ve kabul edilirliğini artırmak olduğunu yazmış.

şimdi bakın, bu tarz kriz dönemlerinde otoriter yönetimlere, demir leydilere falan sempati artabilir, doğrudur. yalnız bu virüs salgını çok hızlı yayılıyor ve hedef de ayırt etmiyor. bir çok ünlü, siyasetçi kısaca “elitler” bu virüsü kaptığını duyurdu çoktan. bazı önemli bürokratlar da öldü ya da karantina altında şu anda.

öte yandan otoriterliğe doğru bir kayma olursa bu nasıl bir takım güçlü ailelerin işine yarayacakmış onu da anlayabilmiş değilim. genel kanının aksine otoriter, karizmatik liderleri yönetmesi çok büyük çoğunlukla daha zor olur. abd gibi bir ülkede eğer putin gibi bir lider çıkarsa, bu durum o büyük oligarkların, asırlardır güçlü olan ailelerin silinip gitmesine bile sebep olabilir.

neyse, zaten twitter’dan falan tarih, siyaset, sosyoloji öğrenmeye çalışanların bundan daha fazlasını bulamayacakları da bir gerçek. bana ne oluyorsa?
  • gerçek kimliği ile yazmak yerine, son dönem insanlar tarafından en çok sevilen sanal karakterden birisi olan game of thrones dizindeki jon snow’u profil resmi ve ismi olarak kullanmayı uygun gören twitter kullanıcısı. bu seçimin amacı, o karakterin yarattığı pozitif algıdan istifade etmekten başka bir şey değil. benzer bir sahiplenmeyi atatürk için de yapıyor ve sanki onun düşüncelerini benimsiyormuş gibi yazıp çizerken, aslında işine gelenleri alarak, kendi istediği algıyı yaratma peşinde. dikkatle takip edildiğinde içi boş söylemleri, faşist kafası ve devlet biatçılığı ile hemen deşifre oluyor.

kendisine analizciyim der bir de. eleştiriye tamamen kapalıdır. inanmayan biraz eleştirip üstüne gitsin ve görsün; hemen yapıştırır blocku.

bütün bu özellikleriyle en az aktroller kadar tehlikeli ve gereksiz bir kişiliktir. *
hesabın var mı? giriş yap