şükela:  tümü | bugün
 • kavram tasarımı ya da kavramsal tasarım olarak türkceleştirilebilecek yeni bir iş alanı. esasında kendi basına ayrı bir dal olarak algılanmaz, endüstriyel tasarımda ürünün ilk skeclerinde genel kavramı ve fikri oturtmaya yönelik asamasına da denir.
  fakat son zamanlarda sinema filmlerinde, oyunlarda vs... dekor, karakter, arac, yaratık gibi şeylerin tasarımı icin aranan elemanların yaptıgı iş olarak adlandırılmaya baslamıstır. endüstri ürünleri tasarımcıları veya illüstratörler bu işleri yaparlar genelde, yönetmenin istediği atmosfere göre objeler ve canlıların 3 boyutlu olarak algılanabilecek net cizimlerini yaparlar. concept art olarak da gectiği olur, işi yapacak adamın yapacagı işin detayına ve tarzına göre tanımlar değişebilir, nispeten yeni bir alandır, ülkemizde böyle bir sektör yoktur.

  conceptual artla yakından uzaktan alakası yoktur.
 • bu daldan ekmek yiyen adamların birkacı:
  (bkz: feng zhu)
  (bkz: stephan martiniere)
  (bkz: john foster)
  (bkz: james clyne)
  (bkz: sylvain despretz)

  ve tabi ki en tanıdık olanlardan biri (bkz: h r giger)
 • bu konuyla ilgili bircok amator ve profesyonelin konustugu, iş verenlerle iş arayanların bir araya geldiği siteler:

  http://www.conceptdesignforum.com/
  http://www.conceptart.org/
 • son zamanlarda yaşgünü tasarımları için ota boka ithaf edilen hede. hayır arkadaş internetten indirdiğin 2 görsele bebe fotosu yapıştırdığında konsept olmuyor. ben 2 gün elimle çizdiğim şeyleri birleştirip tasarım demeye hala hak görmüyorsam kendimde, hala acemiyim diyorsam sen bok yemelisin, bil istedim.
 • özellikle araba çizikleyen tasarımcılar aralarında sözleşmiş gibi neden tekerlekleri eşek kadar çizmekte? konsept araba tasarımında adı konulmamış bazı kurallar var sanırım, kafam kadar çizmeyene ekmek yok mu lan bu piyasada?
 • özellikle videoları teknoloji cahili turnusoludur. esasen nefret ederim bu tip videolardan. en büyük sebebi de gayri resmi "yeni" iphone videolarıdır.

  bir gün bir arkadaşınız gelir , heyecanla yeni iphone'un videosunu gördünmü diye sorar ama gerçekte resmi bir iphone videosu yoktur ortalıkta ve sizde farkındasınızdır ama yinede bi arama yaparsınız. bi videoya bakarsınız bir arkadaşınıza bakarsınız, bi videoya bakarsınız bir arkadaşınıza bakarsınız. ondan sonra olacaklara dikkatle karar vermek lazım. ya iyi hoş deyip geçiştirirsiniz ya da o videodakilerin gerçek olmadığını, videonun resmi apple videosu olmadığını, o özelliklerin henüz icat edilmediğini ve bunun gibi bir çok şeyi anlatmak zorunda kalırsınız.