şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
 • ritalin gibi metilfenidat iceren ancak ritalinin aksine tek bir hapin 10-12 saat suresince etkili oldugu bir ilac. 18,36 ve 54mg lik dozlarda var, 18mg gunluk 5mgx3 ritaline karsilik geliyor, 36mg da 10mgx3 ritaline denk geliyor.

  tek problemi, ritalin'in su andaki piyasa fiyati 7 ytl iken bu concerta 94 ytl'ye satilmaktadir, bir kutusunda 30 adet vardir, afiyet olsun.
 • daha cok yetiskinlere hitaben dikkat eksikligi ve hiperaktivite icin kullanilan ilac.tedavide ilk once ritalin kullaniillir ancak bu tip ilaclarin en buyuk dezavantaji olarak ritalin ilk baslarda super etkili olurken bir sure sonra banamisin demez ve concerta ya gecis yapilir.prospektusunde ve eczacilar odasinin onayladigi maksimum gunluk doz 54 mg yani 5mgx9 ritalin demektir.ancak bu doz da etkili olmazsa alcak doktor 72 mg a gecis yapinca ki bu dozun aylik maliyeti 129x2 ytl idir,anormal derecede tasikardi baslar.kalbiniz 130 a dayanir ki bu sebeple cocuklarda ani olumler meydana geldigi rivayeti vardir bazi internet kaynaklarina gore.
  (bkz: ritalin/@annabelsu)
 • son saglik odemelerine gore 18 yasindan buyuk iseniz ilac raporunuzun olmasina ragmen devletin artik karsilamadigi ilac.gunde 36mg kullananlar icin bu da bugunun sartlarinda ayda 116 lira demek oluyor.hayirli olsun kullananlara ve bana..
 • son yıllarda, okulda azgınlık yapan birçok 6-7-8. sınıf çocuğuna verilen bir ilaç.

  inanılmaz olan, okul yönetimleri, top oynarken cam kıran çocuktan, ebelemece oynarken düşene kadar tüm biraz hareketli veletleri, en yakın devlet hastanesinin psikiyatri polikliniğine göndermeleri ve tüm çocuklara (bkz: adhd) teşhisi konup direk bu ilacı yazdırtmalarıdır.

  hernekadar çok istatiksel veriye dayanmasa da, benim gözlemlediğim malak gibi yatmayan hemen her çocuğu ilaca başlattıran bir zihniyet hakimdir.

  bizim adhd teşhisi konmuş fakat hapı yutmayıp tüküren müco'ya "hastane nasıl geçti?" diye sorduğumda cevabı "her duvarda concerta'yı üreten şirketin saati asılıydı" şeklinde cevabı beni göt etmiştir.

  ailelerin ise bu işe çok sıcak bakmaları, "çocuk hiç azmıyor biz de kafa dinliyoruz oh ne rahat" (hanım bak kafa dinlemek uğruna çocuğu ilaç müptelası ettik) şeklinde özetlenmektedir. kimse de çocuklara gerçek ihtiyaçları olan şartsız sevginin hüküm sürdüğü, sağlıklı, güvenli bir aile ortamının sağlanmasından bahsetmez. cümle aileler, manyaklıklarına duyarsızlaşmış çocuklarla yaşar gider.

  doktorlar ilacı bol yazar, malum senelik konferans ayağına seyahatleri ilaç firmaları karşılar. eh o zaman ilacı bol yazmak şarttır.

  okul ve aileler camışlaşan çocuklardan memnundur. zaten parası da devletten çıkmaktadır.

  ne güzel hapa bağımlı nesiller yetiştiriyoruz değil mi? (bkz: prozac kültürü) (bkz: acoa) (bkz: çamaşır listesi) (bkz: semptomatik tedavi)
 • güzel bir icat bu. eğer ağır bir durumunuz yoksa ilaçsız da yapabilirsiniz ama aldığınızda fark ettiriyor. uyku açmak, depresyonu önlemek gibi hoş etkileri de var. lakin abartıldığında uyuşturucu kıvamına geliyor.
 • bu madde uyusturucu degildir, bir ilactir (bkz: ilac).
  her ilac gibi, endikasyon (kabaca "tibbi gereklilik") olmaksizin recete edilmemelidir.
  gereksinimi olan kisilerin akademik basarilarinin, insan iliskilerinin, islevselliklerinin, ruhsal dengelerinin diger insanlar düzeyine gelmelerinde rolü olan bir tedavidir (bkz: tedavi).
  dikkat eksikligi ve durtusellik nedeniyle yasama bir adim geriden baslayanlar ne demek istedigimi zaten biliyorlar.
  uc bes piyasa yapmak icin "ritalin cocuklari" gibi mail'ler dagitan, "devlet kendi eliyle uyusturucu veriyor" gibi sacma sapan yorumlarla insanlarin kafalarini karistirip aldiklari tedaviyi baltalayan zihniyetten yuzlerce kisi bir sekilde etkilenmektedir.

  bu hastalikla ilgili dogru durust gercek bilgi almak isteyenler, doc. dr. eyup sabri ercan'in "dikkat eksikligi hiperaktivite bozuklugu" isimli kitabina basvurabilir.
 • kullanana einstein zekasına muadil bir zekaya sahip olduğu hissini verecek kadar etkili olan ilaç. çok sık kullanılması sonucunda einstein gidiverir, yerine bildik darmadağınık kafalı insansı geri geliverir. hemen her ilaç gibi bünyeden bünyeye farklı etki ettiğini de belirtmek lazım tabii.
 • concerta denen ilaç sadece ritalin'in time release halidir. böylece anne babalar sabah çocukların ağzına bir tane atıp okula yollarlar ve genelde 10-12 saat o kapsül ufak ufak aktif maddeyi salar.

  böylece ritalin'in kötü kullanımına yol açabilen, hapların biriktirilmesi ve parçalanıp toz haline getirilerek oral veya nazal yolla kullanılması sorunu çözülür.
 • içince insanı zombi gibi yapan ilaç. ders dinlemek ve benzeri işler için iyi olsa da, özellikle aktif düşünmenizi gerektiren durumlarda (araştırma, ispat yapmak gibi) piliniz bir anda bitiverir. tüm motivasyonunuzu 1-2 saat içinde kaybetmenize ve -- uykusuzluk yan etkisine rağmen -- kalan 2-3 saati uyuyarak geçirmenize neden olur. bu açıdan amfetamin bazlı ilaçlarla (adderall vb) arasındaki fark geceyle gündüz gibidir.
 • 2 yıl kullanıp fazlasıyla kilo vermek dışında pek bir etkisini görmemiş olduğum, bütün gün aç gezmiş olduğunuz halde karşınızda whopper yenirken bile canınız çekmez hale geleceğiniz kadar iştah kapatan, aşırı uykusuzluk yaptığı için kullandığım süre boyunca uyku ilacı olmadan uyuyamadığım, etkisindeyken kahve içildiğinde deli gibi terleme ve taşikardiye yol açan ve dikkat konusunda kesinlikle ritalin kadar etkili olmayan ilaç (içeriği aynı şey olsa da neden böyle bilmiyorum).
hesabın var mı? giriş yap