şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 20. yüzyilin en ünlü ispanyol bestecilerinden joaquin rodrigo'nun 1939'da solo gitar ve orkestra için yazdigi koncerto. en ünlü eseridir rodrigo'nun (1999'da kaybetmisizdir bu arada onu, üç yasindan itibaren gözleri görmeyen bir bestecidir). orjinal adi concierto de aranjuez.
  ikinci movement'i hepimiz tarafindan çok iyi bilinir. bir muzak klasigi olmus, özellikle türk filmlerinin içli olmasi düsünülen sahnelerine hiç düsünülmeden konulmustur. güzeldir ama.
  aranjuez ise ispanya'da küçük bir sehirdir yanilmiyorsam.
 • yeni edindigim bilgilere göre, aranjuez besteci rodrigo ve esinin ilk çocuklarini beklerken gittikleri bir tatil beldesidir. rodrigo'nun ünlü bir piyanist olan esi çocugu dogurur, fakat çocuk aci bir sekilde ölür. o siralar rodrigo da bu koncertoyu bestelemektedir zaten, ama en güzel olan adagio kismi hemen bu olay sonrasinda bestelenir.
  böyle güzel klasik müzik mp3'leri, midileri filan olan sayfalarda hiç bulamazsiniz rodrigo'nun bestelerini, simdi ögrendim nedenini, megerse iste bu esi çok ciddiye aliyormus copy-right meselelerini, ticaretlestirilmesine karsi çikiyormus. yasadiklari, hissettikleri, paylastiklari bir sey bu müzik, o baglamda.
  bir de demin joy fm'de dinledim, aranjuez mon amour diye bir sarki var, rodrigo'nun bu bestesinin üzerine yapilmis, lara fabian'in albinoni'nin adagio'suna yaptigi gibi... ama bu daha güzel olmus sanki.
  üsenmedim sözlerini de buldum acarlikla. paste ediyorum, artik fransizcasi benden daha iyi olan ve/veya üsenmeyen biri çevirsin.

  mon amour sur l'eau des fontaines mon amour
  ou le vent les amène, mon amour
  le soir tombé qu'on voit flotté
  des pétales de roses

  mon amour et des murs se gerce mon amour
  au soleil au vent à l'averse et aux années qui vont passant
  depuis le matin de mai qu'ils sont venus
  et quand chantant soudain il son écrit sur les murs du bout de leur fusil
  de bien étranges choses

  mon amour le rosier suit les traces mon amour
  sur le mur et enlace mon amour
  leur nom gravé dès chaque été
  d'un beau rouge sont les roses

  mon amour sèche des fontaines mon amour
  au soleil au vent de la plaine et aux années qui vont passant
  depuis le matin de mai, qu'il s'on venu
  la fleur au coeur les pieds nus le pas lent et les yeux éclairés
  d'un étrange sourire

  et sur ce mur lorsque le soir descend
  on croirait voir des taches de sang
  ce ne sont que des roses

  aranjuez mon amour
 • klasik gitar icin yazilmis en onemli eserlerden biri.. bestecisi rodrigodur.. "gitar koncertosu" diye de bilinir.. (bkz: paco de lucia)
 • koncertoyu, "aranjuez mon amour" seklinde amalia rodrigues, "concierto de aranjuez" olarak da jose feliciano pek leziz, pek enfes, pek guzel yorumlamislardir..
 • 1.bolum:allegro con spirito , 2.bolum:adagio (ki hemen hemen herkesin bildigi bir melodidir bu) 3.bolum: allegro gentile
 • canına yandığım türk filmleri sayesinde güzelim konçerto kafamıza düğün şarkısı olarak kazınmıştır ne yazik ki..takılar,paralar takılır..gelinle damat ilk dansı yapmak üzere düğün salonunun ortasına dogru gelirler ve maestroooo!
 • hemen hemen çoğu türk filmlerinde, konusu aşk olan, çalar bu şarkı
 • miles davis'in 16' 23'' süren muhteşem yorumuyla insanı bambaşka diyarlara götüren aşmış eser.