şükela:  tümü | bugün
 • detayları hakkında güzel bir video serisi:

  concorde
 • sesten hızlı uçan beyaz dev.
 • ekonomik olarak diğer uçak tiplerine göre kar oranı az, maliyeti fazla olduğu için üretimi ve kullanımı durdurulmuş olan efsane.
 • uçak belgesellerine kafayı takmaya başlamış biri olarak izlediğim bir belgeselde concorde artık tehlikeli olduğu için bütün filo geri çekildi ve uçuşu durduruldu gibi bişeyler söylendi. şimdi 40 yıllık uçuş hayatında hiç düşmemiş, ve 40 yılda sadece 1 defa pistteki bi parçadan dolayı düşmüş bir uçağı uçuştan kaldırırsın da neredeyse 3-4 senede bir hem teknik arızadan hem pilotaj hatasından düşen boeing ve airbusları neden hala uçurursun? gideceğin yere 7 saatte gidiver tepkisine gelince 100 saatte gidilsin isterse benim tepki gösterdiğim istatistik olarak düşme ve teknik arıza konusunda neredeyse kusursuza yakın bi performans gösteren bir uçağı prestijsizleştirip geri çek. ama boyuna teknik arıza ve pilotajdan düşen uçakları havada fır döndermeye devam et

  uçak merakımın başlamasını sağlamış uçaktır. henüz bu konuda cahil olmakla beraber gelişmek için uğraşmayı kendisine borçluyum.
 • türkmen holding bünyesinde olup, çerkezköy’de bulunan dokuma kumaş ve baskı tesisi.
  kendilerine ait oldukça başarılı ve sürekli yenilenen print koleksiyonları ve oldukça başarılı dokuma kumaş koleksiyonları mevcut.
 • rolls royce snecma olympus 593 motoru kullanan ve kullandığı motorunda kendine ait bir hikayesi olan uçak.

  1947 yılında ilk defa sesten hızlı uçulduğunda sivil havacılığın ilerleyen yıllarda süpersonik hızda uçaklarla yolcu seferleri yapabileceği düşünülmüştü. küçük çaplı da olsa çalışmalar yapılmış. yıllar geçtikten sonra teknolojinin de gelişmesiyle süpersonik yolcu uçağı üretme isteği ortaya çıkmaya başladıkça sesten hızlı yolcu uçağı uçurabilecek motor çalışmaları da derinlik kazanmış. bu şekilde snecma olympus 593 motorunun geçmişi concorde' un ilk uçuşundan 14 yıl daha eskiye dayanmaktadır.
  concorde ile uçuşlardan önce vulcan bombardıman uçağının (bkz: avro vulcan) bomba yuvasına hava girişi ile birlikte yerleştirilerek uçuş şartlarına karşı verdiği reaksiyon gözlemlenmiş ve çeşitli deneylere tabi tutulmuş. 1969 daki ilk uçuştan sonra concorde' un servise girip yolcu seferlerine başlamasından sonra da olympus motoru vulcan' ın bomba yuvasında test uçuşlarına bir süre daha devam etmiştir.

  https://qph.fs.quoracdn.net/…d0ec50239317163a5dc578

  concorde ile yolcu taşımaya başlamadan önce motor atlantik aşırı uçuşlarda ve deneylerde türlü dayanıklılık testlerine maruz bırakılmış ve toplam 1000 saatlik uçuştan sonra cıvatalarına kadar sökülerek tüm parçaları tek tek kontrol edilip komponentlerin durumlarının çok iyi olduğu görüldükten sonra onay alabilmiştir. tabi bu onaydan sonra testler devam etmiş. 1976 yılına gelindiğinde 28000 saati concorde nin üzerinde olmak üzere 55000 saatlik bir toplam çalışma süresine ulaşılmış. bu toplam sürenin 8200 saati süpersonik uçuş ile yapılmış.
  bu yıllara yayılan çalışmanın sonucunda, ses hızının iki katında 18.000 metre irtifada yakıt almadan 6750km mesafe gidebilecek bir motor ortaya çıkmış.

  https://static.wixstatic.com/…d82cc47b8a617a437.png

  https://commons.wikimedia.org/…ine_(7181572686).jpg

  bu motorun en kötü yanı gürültüsü. hatta concorde sadece hızı ile değil gürültüsüyle de meşhur. motorlar özellikle kalkışlarda çok yüksek gürültü çıkarmaktaydılar. uçağın daha yepyeni olduğu 1976 yılında yapılan ölçümlerde (pndb / perceived noise decibels sistemi ile) 129 db ölçülmüştür, zaman içinde yıpranmaya bağlı olarak gürültünün de arttığını hesap edersek geçtiği yerlerde kilometrelerce alana gürültüsünü yayan bir makine haline geldiğini düşünebiliriz. bazı yerlerde yasaklanmasının sebebi bu. bu arada kıyaslama açısından roketler fırlatılış anında ortalama 180 db ses çıkarırlar.

  ilk uçuşunu yaptığı 1969 yılından son uçuşunu yaptığı 2003 yılına kadar teknik sicili sapasağlam ve hiç düşmemiş ama eninde sonunda çok alakasız bir sebep yüzünden film senaryosu gibi bir kazaya karışıp emekli olmuştur.

  bu uçakla yapılan bir uçuş var ki, 1973 yılında ay tutulmasını gözlemlemek için afrikayı bir uçtan bir uca sesten hızlı olarak uçmuş ve ay tutulmasını 74 dakika boyunca takip ederek içindeki bilim adamları ve gözlem heyetinin bu tutulmayı gözlemlemelerini sağlamıştır.
  (bkz: şahit olmayı çok isterdim denen tarihi olaylar)

  edit: imla
 • fransa çıkışlı bir müzik grubu. clement froissart, louis delorme, max zippel ve roger zippel'in oluşturduğu grup oldukça yumuşak bir sounda sahiptir. ilk albümlerini 2010 yılında piyasaya sürmüşlerdir. tüm şarkıları harika olsa da bana göre en güzel parçaları made for love'dır. şiddetle tavsiye edilir.
 • gelmiş geçmiş en karizmatik yolcu uçağı.
 • ses hızının iki katı hızında uçarak atlantik okyanusunu 3 saat gibi bir sürede geçebilen süper-sonik yolcu uçağıydı. 2000 yılında 133 kişinin ölümüyle sonuçlanan air france 4590 nolu uçuşu concorde uçuşlarının sonu oluyor. ses üstü yolcu taşımacılığının sonlanmasının esas nedeni bu kazadan ziyade yüksek uçuş maliyetleri denebilir. ama okyanusu 3 saatte aşma fikri hala cazip geliyor olacak ki süpersonik yolcu uçağı proje tasarıları devam ediyor. yine de, o hızda giden bir uçağa binildiğinde maruz kalınan negatif/pozitif g kuvveti ve yüksek irtifadan kaynaklı yüksek radyasyon miktarları tercih edilebilirliğini azaltabilir.

  şuradan yeni nesil süpersonik uçaklar hakkında biraz bilgi edinilebilir.
 • eski bir fotoğrafta yerde 6 tanesi bir arada görülen uçaktır.
  https://pbs.twimg.com/media/dvvyv_6woay0zvl.jpg