şükela:  tümü | bugün soru sor
  • @ouranus isimli çaylak arkadaşın attığı mesajı iletiyorum, herhangi bir konuda sorunuz olursa kendisiyle iletişime geçebilirsiniz.

"conduent(apple care) tarafından mağdur edilen yüzlerce işçiden biriyim. izinli olduğum gün biri arayarak performansınızdan dolayı sizle devam etmiyoruz. lütfen şirkete gelmeyin diyor. şirkete gittiğimde ismimin bulunduğu bir liste asılmış ve benim gibi birsürü adam şahsi eşyalarını dolaplarından almaya gelmiş ama alamadık. işten çıkarılma belgemizde noterden taahütlü yollanmış. buarada geçen ayki performansım %93 mevcut ayda %100düm. ki sonradan öğrendimki benden daha yüksek olanlarda var , 6ayını doldurmamış biton adamı işsiz bıraktılar. bunu gelip yüzüme bir yönetici söyleseydi , çalışmak istemiyoruz sebebi şirket planlaması deseydi yemin ediyorum teşekkür eder , arkadaşlarımla vedalaşıp , dolabımdan eşyalarımı alır , çıkar giderdim. ama bu muamele çok çirkin. çok zoruma gitti. bide değişik bir yöntem uyguluyorlar , 20-25 arası kişiden oluşan eğitim grubu olarak işbaşı yaptırıp 3ay çalıştırıp çoğunu işten çıkarıyorlardı. biz ve bizden önceki grubun yarısı 3aylık deneme süresini geçebilmiştik. bizden sonraki 3 eğitim grubundan birkaç kişi elenmeden devam edebildi. adamların çalışan öğütme makinesi gibi adam harcıyorlar. 25kişi alıp 3ay sonunda hiçbirinizi beğenmedik nedemek? buna nasıl dur demez sgk? biz insanız , işçiyiz , verdiğim emeğe acıyorum , yapılan muameleye üzülüyor ve kızıyorum. ama güçlü kazanıyor işte hep yapacak birşey yok malesef.
    buarada özel eşyalarımı hala alamadım. 29ekim mesaimi ve geçen ayki performans primimide alamadm. bunlar için aradığımda kimseyi muhattap bulamıyorum. adamlar anlaşmalı oldukları yarsuvat hukuk bürosuna yönlendiriyorlar beni. ya sorarım ışıd terörist listesi gibi adımın bulunduğu bir isim listesinin şirket girişindeki duvara asılması ve güvenliğin kimlik kontrolü yapması nasıl bir muameledir. yaşım 35 , 15yıldır çalışıyorum ama hiç bukadar aşağılanmamıştım."
  • iş arayan biri olarak " hiç iş bulmasam mı " diyorum böyle mevzuları görünce.
  • (bkz: iphone fabrikasinda calisan gencin yorumlari)para sıçan firmaların sırtına bindiği insanlardan birinin dramıdır.
  • çok büyük bir terbiyesizliktir. şirket resmen öğütme makinesi gibi çalışmakta. yapılan ne iş ahlakına ne de genel ahlaka uymaktadır. çalışanların eşyalarını bile alamaması tam bir şerefsizlik haysiyetsizliktir!
  • bu 'deneme süresi' denilen mesele ne yazık ki çoğu kişinin işsiz kalmasına sebep olan kölelik düzenidir.sebep olanların allah bin türlü belasını versin.
  • sermayeyle kendi vatandaşı çıkar çatışması yaşadığında, durumu artık "çıkar çatışması" kavramından çıkartıp resmen "kölelik düzeni" kavramına taşıyacak kadar sermaye yanlısı bir devlet yönetimi anlayışının sonucudur.

bu yazılanlardan anladığım, kendisine bir şey olmayacağını bilen büyük sermayenin, resmen köle pazarından köle seçermiş gibi adam alıp, bunları sömürebildiği kadar sömürdükten sonra maliyetlerinin artmaya başlayacağı noktada, nasıl olsa yeni köleleri rahatça bulabileceği için performansa falan bakmadan başından savmış olduğudur.

çocuklarımızı bekleyen geleceğin böyle bir şey olduğunu gördükçe içime fenalıklar basıyor.
  • üstte bir yazarın da dediği gibi, iş yerlerindeki bu deneme süreci, bir sürü insanı sömürüyor ve ne yazık ki bunun önüne geçilemiyor. bu mağduriyeti yaşayan binlerce insan var maalesef. yoksulluğun bu denli olduğu bir ülkede nasıl olsa deneme sürecine dahil edecekleri yeni kişiler bulacaklardır, olan hep emekçiye hep garibana olacaktır.

bu kapitalist düzende, bu tip iş verenler hiçbir şey kaybetmeyecektir.

yazıklar olsundur.
  • aşağıdaki linkte paylaşılan çalışan yorumlarından da anlaşılabilecek durum.

https://tr.indeed.com/cmp/conduent/reviews
  • bu rezalete puan bile veremedim, öyle bir rezalet. ne güzel 3 ayda bir işçi al deneme süreci diye sonra hepsini çıkar, sonra tekrar al. hiçbir hukuki yükümlülüğün olmadan rahat rahat sömür insanları. devletin bir el atması lazım diyeceğim, ama işte kimi kime şikayet edeceksin.
  • örgütlü mücadele etmeleri gereken ve hakları gasp edilmiş işçilerdir. birazcık vicdanı olan herkesin destek olması gereken işçilerdir.