şükela:  tümü | bugün soru sor
14 entry daha
 • iş hukukunda deneme süresi diye bir şey yoktur ve burada anlatılanlar doğruysa düpedüz suistimal ve sömürüdür.
  doğrudan çalışma bakanlığı'nın el atması gereken bir konu.
  eğer işe alınan bir çalışan verimli değilse onu üç ay çalıştırmazsınız.
  üç ay çalıştırıp kovmak, hem iş görülsün hem işçi yılı doldurmasın, tazminat hakkı doğmasın, ucuza mal olsun demektir.
  taşları bağlayıp köpekleri salınca ortam böyle cingözlere kalıyor.
  edit: imla
 • duygun yarsuvat isimli, galatasaray eski başkanı olan şahsın hukuk bürosunun koruduğu şirket tarafından mağdur edilmiş işçiler.
 • taşeron firma rezilliğidir.
 • kardeşim açın biraz yasa okuyun;

  --- spoiler ---

  deneme süresi 4857 sayılı iş kanunu’nun 15. maddesinde aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir:

  “deneme süreli iş sözleşmesi

  madde 15. – taraflarca iş sözleşmesine bir deneme kaydı konulduğunda, bunun süresi en çok iki ay olabilir. ancak deneme süresi toplu iş sözleşmeleriyle dört aya kadar uzatılabilir.

  deneme süresi içinde taraflar iş sözleşmesini bildirim süresine gerek olmaksızın ve tazminatsız feshedebilir. işçinin çalıştığı günler için ücret ve diğer hakları saklıdır.”

  yukarıdaki maddeye göre deneme süresi hükmü “iş sözleşmesinin ilk iki ayı deneme süresidir” şeklinde kendiliğinden mevcut olan bir hüküm değildir. aksine, deneme süresi, iş sözleşmesinde taraflarca böyle bir süre ve kayıt konulduğu takdirde söz konusu olabilmektedir.

  bu nedenle, deneme süresinin varlığını iddia eden taraf, iş sözleşmesinde deneme kaydının varlığını ve öngörülen deneme süresinin ne kadar olduğunu ıspatlamakla yükümlüdür.

  iş sözleşmesi yazılı yapılmadığı takdirde, sözlü olarak yapılan iş sözleşmesinde deneme kaydının konulduğunu ıspatlamak çok zor görünmektedir. taraflar iş sözleşmesini yazılı yapmamakla birlikte, salt deneme kaydını gösteren özel bir metin imzalamışlarsa bu da geçerlidir. ancak, herhangi bir yazılı belge bulunmayan hallerde, karşı taraf ikrar etmedikçe, deneme kaydının ıspatı mümkün görünmemektedir.

  yukarıda belirtilen yasa maddesine göre, iş sözleşmeleri ile en fazla iki ay, toplu iş sözleşmeleri ile ise en fazla dört ay deneme süresi konabilir. bu süreler azami süreler olduğundan, daha uzun süreler öngörülmüş olsa bile, iş sözleşmelerinde iki ay, toplu iş sözleşmelerinde dört ay dolduğunda deneme süresi sona erer.

  --- spoiler ---

  burada mis gibi bilale anlatır gibi açıklamış yasa. eğer yasaya uygun değilse hiç dövünme. bir avukat tut dava et.
 • üzücü bir durum.
  umarım hakkınızı kısa sürede alırsınız.
  konu yukarı.
 • ekonomik kriz ne demek olduğunu gösteren güzel bir örnek. ekonomik kriz sadece lafta kalmaz. artık insanlar lüks bir ürüne verecek parası kalmadı, ürünlerin 10bin tl gibi uçuk fiyatlara çıktığı bir zamanda kimse bu ürünleri almayı bile düşünmüyor. şirketin ceo’nun‘ türkiye ve rusya pazarında sorun var’ açıklaması günlerce tele1 tvde altyazı olarak geçti, ne bekliyorsunuz? bir çağrı merkezi en fazla çağrı almayı beklediği dönemde çağrı gelmediğini, saatlerce çağrı almadan oturan yüzlerce müşteri temsilcisiyle kala kaldığını görüyorsa işçi çıkarmak zorunda kalır. ilk önce tazminattan zarara uğramamak için en son işe girenleri çıkarır. daha evvel yaptığı planlara göre eğitimine karar verdiği kişileri hemen çıkarmak zorunda kalır. 15 işçide bir takım lideri 9-10 takım liderinde bir operasyon müdürü çıkarır. siz ekonomik krizi ne sanıyorsunuz? şirket büyürken iyi ama küçültürken kötü. şirketlere değil insanları artık ürün alamaz hale getirenleri sorgulayın. kimse kimseye 8 saat iş süresince 3 çağrı alsın diye para veremez. ekonomi iyi olsun 30 çağrı gelsin o zaman kimse işten çıkarılmaz. şirketin yaptığı etik değil, dava edilmeli ama neden şirket bunu yapıyor diye düşünmeden, sorunun kaynağını anlamadan küfür ederseniz emin olundu düzen ve ekonomik kriz devam ettikçe şirketlere daha çok küfür edersiniz. neden -sonuç ilişkisini kurun artık.

  not: bugün ‘bakan albayrak: acı bir reçete varsa bunu hep beraber üstleneceğiz’ demiş. acı reçete bu.
 • bu durumları en iyi bilenlerdenim diyebilirim.sendika üyesi oldugum icin dhl express’ten atilan iscilerden birisiyim.500 günü aşkın süredir de şirket önünde direniş devam etmektedir .
  bu konuyla da ilgili söylenecek cok sey var ama yapacak tek sey örgütlü olmaktır . bu örgütlünün catısıda sendikalardır.
  biz calisanlar sürekli maaş odaklıyızdır ama en az onun kadar da önemli birşey ; ıs güvencesidir.
  bu güvenceyi işveren size vermez . sizde bunu ancak örgütlülükle saglyabilirsiniz.
2 entry daha