şükela:  tümü | bugün
  • hmv adıyla sanıyla, çıkış tarihi 14 kasım 2005 olarak listesine eklemiştir albümü - geri sayım, başlasın.

son havadis: madonna.com da albüm adını tasdik edip onayladı. ilk single hung up olacak. adını unuttuğum 1 fransız mecmuasına inanacak olursak, albümdeki her şarkı belli bir müzik türüne referans verecekmiş - 70'ler disko, rock vs. gibi.
  • kırık-çıkılarını iyileştirmeye çalışan madonna albüm için, 'unapologetic dance music' dedi - üzerinde fazla oynanmamış, köklerini fi-tarihi diskosundan alan, kollarını ise geleceğin dans müziğine uzatan 12 şarkılık bir plak olacak bu.
  • 1-) farah fawcett saçlarını savurup içine zıpladıkları uzay gemileriyle havada daireler çizerek ilerleyen retro-futuristik insanların methiyelerle kucaklaştırmak için gönderdikleri olağanüstü albüm.

2-) serotonin salgısının arttığı, her kıvrımın oynadığı bir garip öfori durumu.

3-) züppelere atılan ve yenmemesi namümkün olan bir yem çeşidi.

4-) kohezyon kuvvetiyle birbirine bağlanmış, durmayan bir müzikal zenginlik.

5-) yeni ve eşekler gibi güzel bir başlangıç.
  • her track kendinden remix'li, lütfen kimse remix falan yapıp şu güzelliği bozmasın.
    nerede benim baba yadigarı mirrorball'ım, hemen tozunu alıp tavana asıyorum...
  • dans ederken ölmek isteyeceğim bir albüm olmuş bu ve madonna sebebim olacak. buraya yazıyorum!
  • madonna'nin 2005 tarihli harikasi. ray of light'in ikinci bolumu gibi, yine elektronik bir yapisi var. sarkilari da madonna gibi, olgunlasmis ama enerji dolu. herseye ragmen bir de huzun taraflari var ki insan kendini bir yandan dans edip bir yandan dusuncelere dalmis sekilde bulabilir..

parcalar arasindaki kesintisiz gecisler ise tum albumu bir parti havasina sokuyor, dolayisiyla album boyunca ruh haliniz de degisip duruyor..

aslinda kullanilan sesler, teknikler bilindik ama yaratilan hava diger piyasadaki albumlerden farkli. buna da madonna faktoru denebilir sanirim..

kisacasi dm'in* playing the angel'indan sonra 2005'in en guzel oteki albumu olmus. ilk favorilerim de sunlar : get together, forbiden love, how high..

bir de eminim ki bu albumden sonra 80 baslarinin aerobik kiyafetleri yeniden moda olacak*
  • plakci raflarinda bugun yerini alan, music'le american life'in eline su dokemeyecek olsa da, kendisinden bekleneni vermekte zorlanmayan, akiskan, kaya gibi madonna albumu. yalniz anlamadigim 1 sey var: abba'nin sarkisi sarki da diger sample sahiplerininki patlican mi? ya da onlarin basi kel mi? ne donna summer, ne stardust ne de the jacksons'in esamesi okunuyor album kredilerinde, ustelik abba'ya esit sarki yazarligi kredisi verilmisken. 1 diger tuhaf teknikalite de albumun ustundeki parental advisory cikartmasi. tek 1 sarkida 'f off' deniyor diye buna neden gerek duyulmus, anlamak guc. uzun sozun kisasi: bu album herhalde kamyon kamyon satacak, ama kac klasik cikaracak, orasi bilinmez.

edit: ben demiştim - get together'da kullanılan sample'ın asıl sahibi dominic king, madonna'yı mahkemeye verecekmiş, 'kullanabilir miyim diye sorması hoş olurdu', demiş. hanımefendi sağda-solda 'abba'dan izin almak için stockholm'e özel ulakla mektup gönderdim' diye ileri-geri konuştuktan sonra, adam yerden göğe kadar haklı. abba'nınki can da, onunki patlıcan mı? ya da onun başı kel mi?
  • götü başı eritmek suretiynen de dinlememiz gereken; şahanelerin şahanesi, karizmaların karizması, "mirrorball asayım odama, tolgahan' dan dans dersi alayım, mümkünse amuda kalkarak zıplayayım" telaşları içinde kulağımızın pasını silen aslan madonna' nın kaplan albümü!

kendisinde vuku bulmuş karizma hücrelerinin bulunduğu bölgeye hiç sert bir darbe gelmemiş ki (hani çocukluk geyiğidir ya kafanı bir yere çarparsın da 9000 hücrem geberdi diye saatlerce saçmalarsın, ordan yola çıktım! nası ama? flashbacklerle bezenmişliğime kurban! ), madonna ablamız (kendisine teyze demem gereken yaşta amma velakin, gözüm var nizamım var, ben öyle poposu olan bir bayana nasıl teyze diyeyim! ) bünyesinde zuhur eden tüm karizmayı aktarmış albüme. hakikaten tek kelimeyle karizmatik bir albüm bu, "olur mu öyle şey canım, atma allahesen!!" diyenlere bu sözüm. vallahi de öyle, billahi de öyle....

albümün tümünü ağzım açık dinlemekteyim o ayrı ama özellikle son dört şarkı, yani albümün kapanışı muhteşem olmuş. how high ile başlayan muhteşem kapanış töreni, isaac (albümün en müthiş şarkısı) ile çok çok daha değişik boyutlardan geçerek devam ediyor, push ; değişik ritm yapısıyla kalça olmasa kafa sallatırken,like it or not ` tempoyu biraz düşürerek ama muhteşem bir tat bırakarak albümün sona erdiğini söylüyor.

e peki ne oluyor sonr ?. 01 - hung up tekrar başlıyor...gün boyu coad dinleniyor, yatarken, uyanırken, evden çıkarken....madonna ' ya bir kere daha helal olsun deniliyor ve sonra "bu kadın var ya senin annenden yaşlı haa, ama vücuda bak helal olsun" geyikleri yaparak hayat devam ediyor!
  • (bkz: boş yok)
  • an itibariyle amerika'da ve ingiltere de 1 numarada olan albümdür. albümün ilk single ı "hung up" ise ingiltere'de iki haftadır 1 numarada olup amerika'da ise 14 ten 7 numaraya tırmanmıştır.