şükela:  tümü | bugün soru sor
 • irlanda'daki galway county'sinin atlantik okyanusuna bakan kıyısında yer alan turistik ve dağlık bir bölge. o kadar dağlık ki, hills of connemara diye bir şarkısı var.
 • connemara'da insandan cok koyuna rastlamak mumkundur hatta tourist information ofisindeki gorevli size gidin oralari da gorun derken sagdan soldan koyun cikabilir diyerek bu bolgeyi ovebilir. e tabi elin turisti ne bilsin ne gorsun koyunu okuzu, irlandali'ya turizm malzemesi olmu$ bildiginiz koyun.

  belli ba$li yerle$im alanlarindan bazilari carna, clifden ve roundstone. ozellikle mannin bay adiyla gecen sahili tavsiye edebilirim.

  son olarak bu bolgenin adi denizin oglu oldugu iddia edilen conn ismindeki bir adamdan gelmekte. kendisini tanimasak da gorunu$ olarak $una benziyor: http://www.flickr.com/…zoom.gne?id=168058821&size=l

  unutmadan, bolgede cogunlukla irish konu$ulur. yol i$aret tabelalari bile irish'tir.
 • irlanda'da üretilen bir single malt viski markası.

  http://www.connemarawhiskey.com/
 • irlanda'nın connemara bölgesinde yetiştirilen midilli soyu; erişkinler ve çocuklar için binek midillisi, ayrıca gösteri hayvanı olarak da kullanılır.
 • buranın ünlü bir ninnisi var, "connemara cradle song" diye geçen ve birkaç versiyonu bulunan. hastalanıp kör olan domuzunu hastanede ziyaret eden bir kadın sayesinde tanıdım. çok güzel.
 • kilbeggan firmasının sahip olduğu (kilbeggan adında ayrıca damıtımevleri de var) ve cooley damıtımevine de sahip irlandalı viski firmasının viskilerinden biri.

  özellikle pürüssüz ve kolay içimi ile asla turba kullanmayan irlandalıların, nadir isli viskilerinden biridir connemara.

  sayısız ödülü bulunur, özellikle çok zor bulunan "distiller's edition" ekspresyonu takdire şayandır. kullanılmış burbon fıçıları ve ispanyol şeri fıçılarında bekletilen %43 alkollü bu viski, hem is kokusu isteyen hem de damakta yumuşacık olsun diyenler için bulunmaz nimettir.

  irlandalılar iyi viski yapar, siz bakmayın iskoç hafif bencilliğine ve snobluğuna. bu iki ülke çok iyidir bu işte.
 • güzel viskidir, iyidir ancak maalesef ismine zıt olarak connemara'nın güzel topraklarında değil doğuda dundalk civarında bir yerde üretilmektedir.

  bunun yanısıra hayatımda gördüğüm en güzel coğrafyalardan biridir. dublin'e gittiyseniz mutlaka günlük bir tur ile galway ve connemara bölgesini gezin. tepelerinden vadilere akan sular, turbalı toprakları, nehirler... ağzımı açık bırakmıştır güzelliğiyle burası.
 • mevcut tek isli irlanda viskisi olduğu yazıyor kutusunda.

  içtiğim ve mukayese edebildiğim kadarıyla, laphroig ve talisker gibi isli kategorideki scotchlardan aşağı kalır yanı yok. fiyatına bakıldığında taliskere bile tercih edilebilir. talisker ki talisker yani, hüüü, yorumlara gerek yok.

  irlanda viskileri böyle; reklamı zayıf ama kalite yerinde. misal bushmills 10 yo. kusursuz viski yapmış adamlar.

  isli sevenler için de bu connemara denemeye değer.