şükela:  tümü | bugün
 • bir bdsm protokolü.

  (bkz: bdsm)

  top ile bottom arasındaki ilişkinin çercevesini belirler.

  consent (razı olmak):ilişki içinde gerekli konuları devamlı konuşmak ve belirsizlikleri azaltmaktır. her iki taraf isteklerini ve sınırları açık bir şekilde konuşur.herşey konuşulmuş ve anlaşılmış bir rıza çercevesinde olur.

  communication (iletişim):her iki taraf istekleri ve sınırları için açık ve anlaşılır bir şekilde iletişim kurmalıdır.tarafların ihtiyaç ve beklentilerini açık ve net bir şekilde ifade etmeleri çok önemlidir.bunun için top bottom'dan raporlar,günlük tutma vb gibi geri dönüşler isteyebilir.

  caring (bakım):bu konu efendinin sub'u durumunu,hislerini anlaması ve ona göre davranması ile ilgilidir.sub'un ruhsal durumu ve hisleri efendi tarafından takip edilir ve sadece her seans sonrası değil devamlı olarak ilgilenilir.bu bakım fiziksel olduğu kadar ruhsal olarak da yapılmalıdır.

  caution (dikkat): bu konu da efendi ile ilgili bir konu.efendi verdiği eğitim ve sonrası için sub'un içinde olacağı riskleri düşünecek ve dikkatli olacaktır.örneğin tasma takıldığında boyunda oluşacak izi,bir görev verdiğinde sub'un içinde bulunacağı riskleri hesaplamak ve yapacağı hareketleri hesaplamak durumundadır.sub'u korumak için yapılması gereken bu şeylerin görev ve yapılan eğitimin engellenmesi yada sulandırılması amacıyla kullanılmasını engellemek de efendinin görevidir.