*

şükela:  tümü | bugün
  • hayret, bu zamana kadar kimse yazmamış.

türkçe'ye konsol cahili, konsol köylüsü olarak çevirebiliriz.

genel tanım ise, oyun konsollarının pc'den donanım ve grafik kalitesi olarak daha iyi olduğuna inanan ve her fırsatta bunu savunan kişiler olarak yapılır.

her konsol oyuncusu, konsol cahili değildir. konsolda oyun oynamayı tercih eden ama pc' nin daha üstün olduğunun farkında olan kişiler konsol oyuncusudur, konsol köylüsü değildir.

konsol cahilleri genellikle ergenlerin karakteristik özelliklerini taşır ve fanboydurlar.

mesela playstation köylüsü ya da cahili birisi, xbox ile ilgili haberlere, playstation' ın ne kadar iyi olduğundan bahseden yorumlar yapar. pc ile ilgili haberlere gidip, playstation'ın sahip olduğu exclusive oyunlardan bahseder. full hd, 30 fps ile oyun oynadığını gururla anlatır.

yukarıdakiler, internette console peasant hakkında araştırma yapınca hemen bulacağınız genel bilgilerdir.

konsol köylüleri hakkında şahsen edindiğim izlenimler şöyle;

* rekabetçi multiplayer oyunlardan, özellikle fps, uzak dururlar.
    * fps tarzı oyunlarda, ateş altında kaldıkları vakit, hemen yere yatıp bomba atmaya çalışırlar.
    * genellikle camper olurlar.
    * tek kişilik hikaye modu olan oyunları çok severler. hele bir de konsola özel oyunsa bayılırlar. bu vesileyle kendilerini özel hissetmiş oluyorlar.
    * oyunları çok abartırlar.
  • pc master race muhabbetinde, 'üstün ırk' olan pc oyuncularının yanında ezik büzük kalan, elindeki konsol veya konsolların kısıtlı imkanlarından ötesini göremeyen veya bilemeyen oyuncu sınıfına atfedilen lakaptır. konsol avamı olarak çevirilmesi de mantıklı olabilir.

şakadan dahi olsa, aşağılayıcı bir sınıflandırma olduğundan, ekşi sözlük gibi bir ortamda polemik yaratma potansiyeli yüksek bir etikettir.*
  • internet aleminde (ve sanırım gerçek dünyada) cahil, kendini geliştiremeyen, koyun gibi önüne konanı yiyen, sorgulamayan playstation ve xbox fanboylarına verilen isim. tüm konsol oyuncuları demedim dikkat ettiyseniz, özellikle fanboy yazdım.

peki nasıl tiplere console peasant denir sorusu aklınızda uyandıysa aşağıdaki videoyu izleyin. bu video tipik peasant'ların tüm özelliklerini taşıyan adamları içeriyor ve evet tahmin edebileceğiniz gibi bu bir ign videosu:

https://www.youtube.com/watch?v=8wvdgpn_gkk

videonun başlığı bile cahillik akıyor. videoyu izlemeye üşendiyseniz videodan türkçe alıntılar yapacağım.

thief oyununun ps4'te 1080p, xbox one'da 900p çözünürlükte çalışıyor olmasına istinaden mitch dyer adlı andavalın yaptığı yorum:

"100 tane p kaçırıyorum demek..."

- sorsan p'nin ne olduğunu bilmez. ama 1080p ile 900p çözünürlük arasında sadece 100 piksel farkının olduğunu iddia ediyor arkadaş. o çözünürlüklerin açılımı olan 1920x1080 ve 1600x900'in ne ifade ettiğinden haberi yok tabi. iki çözünürlük arasında 100 değil yaklaşık 860bin küsür piksel farkı olduğunu söylesek büyük ihtimalle devreleri yanar arkadaşın.

devam edelim. yine salaklık, cahillik akan bir diyalog:

" sanırım 1080p'den tam verim alabilmek için 27inç'ten büyük bir tv'ye ihtiyacınız var."
    " 50inç'ten (evet, evet doğru okudunuz 50 inç diyor herif aksjdakjdakdj) küçük ekranlarda çıplak göz 1080p ve 720p arasındaki farkı göremez."
    "evet, kesinlikle bende öyle duymuştum. böyle düşünüyorum"
    "çok da önemli değil, çünkü tv'niz bu çözünürlüğü kaldıramaz bile."

aksdjakdjakdjad, insanlıktan umudumu kestim bu diyalog sayesinde. bu herifler oyun endüstrisinde çalışıp üstüne para alıyorlar lan.
  • türkçemize konsolpesent olarak girmiştir. *

(bkz: müşkülpesent)
  • en kısa zamanda tövbe edip, diz çöküp pc master race dinine geçmesi gereken gruptur.