şükela:  tümü | bugün
 • arabayı çok zorlama gibi durumlarda ortaya çıkar genelde. yüksek devirde kullanmak, sık sık hareret yaptırmak, dandik ve kötü antifirizler kullanma sonucunda oluşur.
  araba çekişten düşer, egzozdan da mavi duman atma ihtimali duruma göre vardır.
  teknik olarak oluşumu ve durumun analizi oldukça karışıktır aslında.
 • allah belasını veresi eylem. :)
 • dün götüme bir kez daha girmiş eylem.
  o değilde 3 kuruşluk contanın arabanın ağzına sıçması çok koyuyor adama.
 • yanan eğer üst kapak contası ise pek can yakmasa da, silindir kapak contası yakıldığında asgari 1000tl civarı bir masraf çıkartabilecek eylem. hele bir de kapak taşlanacaksa, değmeyin ustanın keyfine*.
 • conta deyip geçmemek lazım. işgüzarlık yapıp 10tl daha ucuz olan bir markayı tercih ettim. 200km sonra yine aynı sorun oldu. ondan sonra motor komple indirildi. saçma sapan bir yerden kaçırma yapmış. kapak taşlandıktan sonra haliyle daha kalın bir contaya ihtiyaç duyduk. bostancı sanayi sitesinde işinin ehli biri var dediler. adam eski yanan contaya bakıp bir sürü şey söyledi. sanki en baştan beri motoru ve tamirciyi takip ediyormuş gibi. standart dışı bir conta yaptı. taktılar. çok şükür yazın manyak sıcaklarında arabam yarı yolda bırakmadı beni. bu sebeple yolu sanayiye düşen suserlere tavsiyem işinin ehline gidin, 3-5 kuruş hesabı yapmayın. motor blokları taşlandıysa eğer, orijinal ya da yan sanayi contalar çok yüksek ihtimalle yine kaçıracaktır. çektiğiniz sıkıntıya özel conta yaptırmanız gerekiyor.

  bu arada teşekkürler bahattin usta!
  (bkz: dönmez conta)
 • contanın yanması hele ki kronikleşmesi daha çok motorun üretim ve tasarımı ile ilgili bir durumdur. misalen araba aynı modelde bir çok kişi conta yakıyorsa o motorda bir tasarım hatası muhtemeldir. 2 gün devirli kullandığın reno conta yakabilirken yıllarca cevirli kullanılan honda veya toyota motorları saat gibi çalışabilir. yağ seçimi ufak bir detay gidip 20 yaşında arabaya 0-30 yağ koyarsan yağ da eksiltir conta da yakar her haltı yer.

  neticede conta konusu itina ister.
 • içten yanmalı motorlarda genelde hararet sonucu oluşan durum. başka nedenleride vardır elbette. üst kapak contasını kişi kendide değiştirebilir biraz işten anlaması yeterli. ancak bahsi geçen conta silindir kapak contasıysa ve dizel motorsa vay halinize. takriben yakıt sistemi ve soğutma sisteminde de ciddi arızalara yol açabilir. yeni radyatör (soğutma suyuna yağ karıştırma ve radyatörün perte ayrılması enjektör bozulmaları vesair...dikkat etmek lazım. conta yandığı anda duman koku vesair birşey hissedilmeyebilir. araç çekişten aşırı derecede düşer.
 • bugün itibariyle kıçıma kaçmış meseledir. 20 yaşındaki favorit'im (skoda) beni ele güne rezil etmiştir. (bkz: #26518832)

  belirtileri:

  - araba sürekli hararet halindedir,
  - mevzu bahis olaydan bir süre önce yanık lastik kokusuna benzer bir koku sözkonusu olmuştur,
  - radyatör sürekli su kaçırmaktadır, hatta radyatördeki su kaynama noktasını çoktan aşmıştır, radyatör kapağını açtığınız anda kaynar su volkan gibi patlayabilir,
  - radyatördeki suya bir miktar motor yağı karışmıştır, hatta yağa su, suya yağ karışmıştır, motor yağı özelliğini yitirmiştir

  sonuçla:
  - yaklaşık 20 liralık conta için motor söküleceği için en az 300-400 lira bir maliyet sözkonusudur,
  - üst kapak taşlanacaksa (artık nasıl oluyorsa) maliyet daha da artabilir,

  yaptırılmadığı takdirde:
  - motor kısa bir süre sonra hararetten yatak saracağı veya kol çıkaracağı için piston kolları da kıçınıza kaçabilir, maliyeti ikiye katlayın, (bkz: yatak sarmak)(bkz: kol cikarmak)
  - allah muhafaza yangın bile çıkarabilir,
  - lpg'nin beyin ölümü gerçekleşebilir, ekstra maliyet,
  - basit bir tabirle her an yolda kalabilirsiniz, araba milim ilerlemez

  özetle: allah düşman başına vermesin. henüz yaptırmadım, usta bakınmaktayım, fukaralık ne kötü lan.. ühüh

  edit: ustaya gittik, üst kapak önceden taşlandığı için tekrar taşlanamadı. mecburen yenilendi. masrafı kol gibi götüme girmiştir. böyle bir durumda bin lirayı gözden çıkarın.
 • sanirim basima gelen olaydir.
  arabam surekli hararet halinda, 5km gidiyorum duruyorum, 5km daha gidiyorum.. boyle boyle istanbul bursa arasini 7-8 saatte geldim.
  motor suyu haznesini actigimda taskirip fiskiriyor. ve surekli su doldurmam gerekiyor.
  3000tl dediler, gecmis olsun dedim.

  varsa bilgilendirmek isteyen yesillendirsin...
 • şöyle aydınlatalım.

  bu conta, motor hararet yaptığında ve susuz kaldığında yanar. tamamen yanmaz, lokal olarak yanar.

  artık yanan yer nereye denk geldi ise farklı sorunlar oluşur.

  şöyle ki;

  su ve yağ kanalı arasından yandı ise, yağa su karıştıracaktır. bu, yağ çubuğunda görülen yağın sütlü kahve renginde olması ile anlaşılır.

  silindir kenarı ve su kanalı arasından yandıysa, suya basınç verir. bu, su hortumlarının şişmesinden, patlamasından ya da su taşırma deposuna hava kabarcığı gelmesinden anlaşılır.

  silindir kenarı ve yağ kanalı arasından yandı ise, blok içine kompresyon verir. bu, yağ çubuğu kanalı ve yağ koymak için açılan motor yağ kapağından gelen yüksek üfürüm ile anlaşılır.

  başta contayı yaktık mı, yakmadık mı ona bakalım

  hararet oluştu, su püskürdü, ya da püskürecek su zaten yoktu, durdunuz.

  motoru soğuttunuz. suyu tamamladınız. aracı çalıştırın. radyatör taşırma deposu ( radyatör suyu koyulan plastik bidon) kapağını açın. içine bakın. bidon içinden hava kabarcıkları geliyorsa conta yanmıştır.

  yağ çubuğuna bakın. yağınız sütlü kahveye dönmüşse conta yanmıştır. bu benzinli otolar için böyle. dizellerde yağ çok kararmış olabileceğinden kahverengini yakalayamayabilirsiniz. ayrıca yağa su verdi ise, eksozdan yoğun beyaz duman çıkar.

  su kabarcığı gelen durumlarda, su hortumlarının sağlamlığı kontrol edilmeli. motor kompresyonunun bir kısmı suya verildiğinden, su hortumları bu tansiyona dayanamayıp patlar. patlamamışsa, taşırma deposu kapağını gevşek kapatarak, basıncın kapaktan sızdırılması sağlanarak, hortumları patlatmadan yolculuk tamamlanır. bu esnada yüksek devirlere çıkılmaz. kısa aralıklarla su varlığı kontrol edilir.

  yağa su vermişse, bunu kesinleştirmişseniz, yağa her zaman koyduğunuzdan daha kalın yağ ekleyip, yağa biraz yağlık kazandırın ve çok da uzağa gitmeyin. en yakın tamirciye ulaşın. yağa sürekli su karışır bu esnada ama suyun bir kısmı yüksek ısıdan dolayı buharlaşır. kalın yağ ile desteklerseniz, bir miktar yol alırsınız.

  contayı değiştiremiyorsanız, bulunduğunuz yerde yedek parça sıkıntısı falan gibi hallerde, silindir kapağı biraz daha sıkılarak (bunu ancak tamirci yapabilir, basittir ama denemeyin) kompresyon sızdırma engellenebilir belki. bu şekilde bir kaç kez durumu kurtardım.

  kocakarı ilacı şeklinde bir se tavsiye. conta bulamadınız. arbanız eski ya da ender bulunan bir model vs durumlarda, yanmış olan silindir kapak contası yağlı boya ile boyanarak tekrar takılır. bu da çözüm olduğuna şahit olduğum bir uygulama.