• (bkz: container)
  • hakkında pek bir şey yazılmamasına şaşırdığım, 1-2 saat içerisinde steam'de erken erişime çıkacak türk yapımı oyun. hikayesi ilgi çekici bence ama oynamak da lazım tabii. biraz ready or not havası var, 4 kişi co-op oynanılabilmesi heyecan verici. gameplay videolarında o atmosfer ve gerilimi epey iyi yansıtmışlar zannımca. neden bizim de bir eft'miz, ready'miz olmasın, değil mi? erken erişim olduğundan mütevellit 235 liralık(8 dolarcık) bi' fiyatı var. sitesinden satın alıp gönderdikleri key ile steam kütüphanemize ekleyebiliyoruz. merakımı hayli cezbettiği için satın aldım, bakalım nasıl bir tat verecek bu türk üretimi tatlı fps oyunumuz.

unutmadan 33 dakikalık gameplay'i de paylaşayım.
  • ing. içermek
  • early access'e 30 dolar ile çıkmış, türkiye fiyatı 15 dolar. umut vermiyor değil ama bu fiyatlarla oyuncu kitlesi toplaması çok zor, toplayamazsa da başarılı olması çok zor zira oyun multiplayer.
  • kontrol etmek anlamı da vardır ingilizce'de . misalen i can't contain my happiness diyebilirsin.
  • oyuna ilk girişte kötü yazılmış senaryolu bir film (sinematik dediğin iki dakika olur, bu film olmuş) izletiyor. kontrolleri çok kütük. ilk oynayışta tuş kısayollarını öğretmiyor, ayarlardan bakmak zorunda kalıyorsunuz. girdiğiniz sunucuda kim var kim yok göremiyorsunuz, çünkü öyle bir liste ekranı yok. türkçe dil seçeneği var ama çoğu yer ingilizce kalmış.

ekipman ve silah özelleştirme ekranı kapsamlı, operasyona çıktığınızda burada harcadığınız zamanın karşılığını alıyorsunuz gerçekten. kendi oyun şeklinize göre silah dizip daha efektif oynayabiliyorsunuz. ama başta dediğim gibi kütük bir oynanışı var, akmıyor ve çok yavaş.

co-op, pvp oyunlarla hayatta işim olmaz ama türk oyunu olduğunu görünce ilgimi çekti, ilk izlenimim olumsuz. yine de biraz vakit geçirmek istiyorum. benim gibi öylesine oynamak isteyen varsa yeşillendirsin lütfen, takılalım boş boş.
  • reviewleri görünce bir tık üzüldüm, malesef türkiye'de bilgisayar oyunlarına yönelik oyun sektörü çok küçük. çok fazla mobil odaklı bir sektör var bu yüzden de bilgisayar oyunları tarafında da başarılı işlerin çıkmasını istiyorum. yorumlar her ne kadar olumsuz olsa da insanlar genel temayı beğenmiş. çoğu yorum da yapıcı, oyundaki sıkıntıları açık açık söylemişler. insanların beklentisi hala var ve sıkıntılar zamanla düzeltilirse yorumlar da zamanla düzelir diye düşünüyorum. yayınlarda bahsettikleri asset muhabbetini de anlamadım, neredeyse her oyun asset kullanıyor ve her oyunda aynı asseti tekrar tekrar görüyorsun.

temayı bir tık xcom'a benzettim. kişisel fikrim xcom'dan alacakları fikirler olabilir, görevler olsun, oradaki intel sistemi olsun. intel sistemi, uzaylı teknolojisini ele geçirme fikri falan devamlılık açısından hoş olabilir. ama işte bu da oyunu cıvıtır mı bilemiyorum.

kendim oyuna sahip değilim, hem tür olarak hem de co-op bir oyun olması sebebi ile oyuna maddi olarak destek olamadım. türk oyun sektörünün yeni başarılı firmalara ihtiyacı var bu yüzden oyunun başarılı olmasını istiyorum. zor bir gün onlar için biliyorum ama üzülecek bir şey yok sorunlar belli, insanların beklentisi belli. insanlar oyunun erken erişim olduğunun da farkında. her şey zamanla, o mostly positive gelecek.
hesabın var mı? giriş yap